Raport MAK za zamkniętymi drzwiami

Publikacja w serwisie: 20 October 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , , , , , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » Pod krzyż “kuchennymi drzwiami” » Dziurawy raport MAK » Ostateczny raport MAK już w środę » Raport MAK nie wiąże Polski » Raport MAK nie spełnia wymogów konwencji chicagowskiej » USA: polska odpowiedź na raport MAK-u przeszła bez echa » Raport MAK powstał wbrew międzynarodowym przepisom » Dopiero za dwa miesiące poznamy raport MAK w sprawie katastrofy » Morozow: “Proszę czytać raport MAK. Tam są odpowiedzi na wszystkie pytania” » Warto rozmawiać – 04.01.2011 – dlaczego raport MAK jest nie do przyjęcia » Miller: Raport ws. katastrofy smoleńskiej pierwszy otrzyma premier » Na początku przyszłego tygodnia raport MAK w sprawie katastrofy 10 kwietnia » Warzecha: Jeśli polskie uwagi są fundamentalne, to raport można wyrzucić » “Chcemy pierwsi poznać raport polskiej komisji badającej przyczyny katastrofy 10 kwietnia” » MAK przekazał projekt raportu w sprawie katastrofy smoleńskiej » Raport co kwartał » Protokół opóźni raport? » A co dziś wstrzymuje raport? » Raport dr. inż. Grzegorza Szuladzińskiego » RAPORT ROSYJSKICH PSYCHIATRÓW » Politycy komentują raport MAK » Raport MAK: bezpośrednie przyczyny katastrofy » Oskarżać pilotów i nie pytać o raport » Bronisław Wildstein, Lekceważący raport MAK » Alicja Zając – Raport MAK nas rozczarował » Raport Zespołu Ekspertów Niezależnych (ZEN) » Raport MAK nie mówi nic o kontrolerach lotu » Piloci wściekli na rosyjski raport » Katastrofa Tu-154M – raport wstępny » JAROSŁAW KACZYŃSKI: RAPORT MAK TO KPINA Z POLSKI » Polski raport inny, czyli jaki? » “Kommiersant”: Polski raport surowszy niż rosyjski » RAPORT MACIEREWICZA o działaniach żołnierzy i pracowników WSI … » Raport Millera to była świadoma manipulacja » Komisja Millera redaguje raport ws. katastrofy » Raport Jerzego Millera zawiera sprzeczne dane » MSZ: Nie komentujemy “białej księgi”; będzie rzetelny raport » Raport Millera dopiero po 17 lipca, są problemy z tłumaczeniem » Jutro poznamy odpowiedź MAK-u na raport komisji Millera » Inżynier Wróbel miał pomóc analizować raport MAK » “Raport MAK-u nie jest dla nas wiążący, nie musimy się od niego odwoływać” » “TUSK ODPOWIADA ZA RAPORT MAK” – pikieta pod Kancelarią Premiera » Tusk: “Liczę, że raport Millera uda się zaprezentować w czerwcu” » Ukraińscy eksperci uważają, że raport MAK jest tendencyjny » Raport Millera wywołał w Polsce trzęsienie ziemi i szok » Raport komisji Millera na biurku premiera, liczy 300 stron » Raport Millera starannie pomija odpowiedzialność premiera Tuska » Tusk: Jeżeli raport będzie gotowy, zostanie opublikowany » Wstępny raport przed 10 października. Bez zapisów rozmów z wieży? » Raport MAK nie wskazuje ani jednej prawdziwej przyczyny katastrofy smoleńskiej » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

MAK ustalił 72 wnioski dotyczące pośrednich i bezpośrednich przyczyn katastrofy smoleńskiej – poinformował w Moskwie przedstawiciel Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego. MAK przekazał w środę stronie polskiej projekt raportu końcowego dotyczącego katastrofy Tu-154 M pod Smoleńskiem. Wcześniej z projektem zapoznał się w siedzibie komitetu w Moskwie płk Edmund Klich. Polska ma 60 dni, by sformułować ewentualne uwagi czy zastrzeżenia do dokumentu.

Raport zawiera także siedem rekomendacji, jak uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości. Zostanie opublikowany po przekazaniu uwag ze strony polskiej, na co, zgodnie z Konwencją Chicagowską, przewidziano 60 dni.

Według przedstawiciela MAK, nad dokumentem pracowała „wielka grupa” ekspertów cywilnych i wojskowych, w tym specjaliści z Rosji, Polski i USA. – Strona polska była zaznajomiona z materiałami – podkreślił.

Dokument wręczył przedstawicielowi Polski przy MAK Edmundowi Klichowi wiceprzewodniczący MAK, szef jego Komisji Technicznej Aleksiej Morozow.

Projekt końcowego raportu liczy 210 stron; został napisany w języku rosyjskim. Podzielony został na 5 podstawowych rozdziałów. W pierwszych szczegółowo opisano wyposażenie oraz stan techniczny rozbitego Tu-154M oraz umieszczono wszystkie dane o kwalifikacjach załogi. W kolejnych na podstawie badań ekspertów opisano: warunki pogodowe panujące 10 kwietnia na lotnisku w Smoleńsku, moment podchodzenia do lądowania a także wszystko co udało się ustalić na temat tego co działo się na pokładzie maszyny.

Raport jest rozwinięciem treści wstępnego raportu opublikowanego w połowie maja. Wtedy MAK informował: o tym jaka była wiedza pilotów na temat warunków pogodowych, kto przebywał w kabinie pilotów, jakie były warunki podejścia do pasa startowego, a także o informacjach jakie otrzymywali piloci Tu-154M od załogi polskiego Jaka-40 i kontrolerów lotów z Mińska i Smoleńska.

Rano z projektem raportu zapoznał się przedstawiciel Polski przy MAK płk Edmund Klich. Prezentacja odbyła się przy drzwiach zamkniętych. Wszystkie przygotowane przez MAK dokumenty noszą klauzulę tajności.

Raport MAK trafi prosto z Moskwy do Warszawy. Odbierze go szef MSWiA Jerzy Miller, który kieruje pracami polskiej komisji badającej okoliczności tragedii z 10 kwietnia.

Polska będzie miała 60 dni na przekazanie Rosjanom swoich uwag. Można się spodziewać, że rozbieżności zdań będą – np. co do statusu lotniska w Smoleńsku. Dopiero po tym, jak Moskwa odniesie się do polskiego stanowiska w sprawie raportu, będzie mógł on zostać upubliczniony. Można się tego spodziewać nie wcześniej niż za trzy miesiące.

Kiedy szczątki Tu-154 przyjadą do Polski?

Wiceprzewodniczący Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego Oleg Jermołow

Wiceprzewodniczący Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego Oleg Jermołow

Szczątki Tu-154M zostaną przekazane do dyspozycji rosyjskiej prokuratury dopiero po publikacji raportu MAK – poinformował wiceszef MAK Oleg Jermołow.

Jak poinformowano, podczas prowadzenia postępowania przez MAK, szczątki samolotu, będące dowodem w śledztwie, były w dyspozycji Komitetu. – Kiedy komisja techniczna otrzyma uwagi polskiej strony i będzie opublikowany raport, te dowody rzeczowe będą zwrócone Komitetowi Śledczemu Prokuratury Generalnej Federacji Rosyjskiej – powiedział Jermołow.

Wiceszef MAK odnosząc się do kwestii, kiedy ewentualnie szczątki samolotu mogłyby wrócić do Polski, odpowiedział, że pytanie to należy kierować do rosyjskiej prokuratury. – Rozumiem, że to pytanie interesuje polskie społeczeństwo – dodał i zapewnił, że MAK nie będzie przeciwko przekazaniu szczątków.

http://www.tvp.info/informacje/swiat/raport-mak-za-zamknietymi-drzwiami/3058806

20 października 2010

Oceń artykuł:

tagi: , , , , , , ,

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters