Piszemy do Komisji Europejskiej ws. Smoleńska

Publikacja w serwisie: 27 October 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » Wniosek Stefana Hambury do Komisji Europejskiej w sprawie śledztwa » Antoni Macierewicz o komisji Millera » Artystyczne wizje komisji Millera » Tu-154M gotowy do przekazania komisji Millera » Okoliczności lotu 10 kwietnia w rękach komisji Millera » Jerzy Miller stanął na czele komisji ekspertów » Tusk: 29 lipca publikacja raportu komisji Millera » Jutro poznamy odpowiedź MAK-u na raport komisji Millera » Posłowie chcą komisji nadzwyczajnej w sprawie zatrzymanych dziennikarzy » Przyczyny katastrofy smoleńskiej według raportu komisji Millera » MSWiA podało godzinę publikacji raportu komisji Millera » Raport komisji Millera na biurku premiera, liczy 300 stron » Edmund Klich przekazał polskiej komisji uwagi do raportu MAK » DOMAGAMY SIĘ POWOŁANIA MIĘDZYNARODOWEJ KOMISJI DO ZBADANIA KATASTROFY SAMOLOTU PREZYDENCKIEGO » Posiedzenie RBN ws. katastrofy smoleńskiej dopiero po zakończeniu prac komisji Millera » “Chcemy pierwsi poznać raport polskiej komisji badającej przyczyny katastrofy 10 kwietnia” » Protokół z załącznikami raportu komisji Jerzego Millera badającej okoliczności katastrofy smoleńskiej » Petycja o powołanie międzynarodowej komisji u prezydenta, premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu » Jerzy Miller jest gotowy poinformować stronę rosyjską o wynikach prac polskiej komisji wyjaśniającej okoliczności katastrofy smoleńskiej » INTERPELACJA WS. SMOLEŃSKA, ODPOWIEDŹ WE WRZEŚNIU » Odpowiedź kancelarii premiera na apel Ruchu 10 kwietnia ws. powołania międzynarodowej komisji technicznej badającej przyczyny katastrofy w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 » Smoleńska odpowiedzialność. » Smoleńska elegia » Smoleńska pastorałka » Znikające SMS-y ze Smoleńska » Tajemnica Smoleńska » 150 osób przesłuchanych ws. Smoleńska » 400. rocznica zdobycia Smoleńska » Gdzie są ranni ze Smoleńska? » BOR fałszował dokumentację ws. Smoleńska? » URZĘDNIK MSZ O RANNYCH ZE SMOLEŃSKA » WYSTAWA SMOLEŃSKA W WIEDNIU » PE: debaty ws. Smoleńska nie będzie » Smoleńska droga podejścia » Tajemnica telefonu ze Smoleńska » Co słychać na filmach ze Smoleńska? » Niezidentyfikowani spod Smoleńska » Jak Turowski przygotowywał lot do Smoleńska » Kto wymazał połączenia ze Smoleńska? » Macierewicz apeluje do Polonii ws. Smoleńska » Katastrofa smoleńska 10 dowodów na zamach » MSZ przekazało rodzinom tablicę ze Smoleńska » Rosjanie z zarzutami za katastrofę smoleńską? » Rozmowy kontrolerów ze Smoleńska ujawnione » Prezydentowa chce jechać do Smoleńska » Czy linia nr 602 zasilała smoleńską wieżę? » PROKURATURA ZAKNEBLUJE DZIENNIKARZY WS. SMOLEŃSKA? » Dziś petycja w sprawie Smoleńska » Wiadomo z kim kontaktowali się kontrolerzy ze Smoleńska » NIK obciąża Arabskiego za katastrofę smoleńską » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Jak wygląda wyjaśnianie katastrofy smoleńskiej – każdy widzi. Przed nami szansa, by wyrazić swoje zaniepokojenie tym, co się wokół śledztwa dzieje i zainteresować Komisję Europejską. Wraz z mecenasem Stefanem Hamburą, który reprezentuje rodziny Walentynowicz i Melaka, chcemy namówić blogerów Salonu 24 i nie tylko do zaalarmowania Brukseli, by podjęła stosowne kroki.

Byłbym naiwny, gdybym zakładał, że na pewno komisarz Reding zajmie się Smoleńskiem i Komisja Europejska wywrze taki wpływ na sprawę, by od razu nastąpiły doraźne skutki. Ale próbować trzeba, a przynajmniej zawsze można. Do tego zachęca nas mec. Hambura, który sam wysłał takie pismo do Brukseli. On wierzy w to, że katastrofa smoleńska zostanie wyjaśniona – jak nie w ciągu kilku najbliższych lat, to za kilkadziesiąt. Zadziwia mnie wiara tego człowieka. Mecenas zna jednak na tyle materiał dowodowy, iż wie, co mówi.

Możemy pokazać, że nie zgadzamy się tylko na wysłuchiwanie kłótni między Edmundem Klichem a ministrem Millerem, kto kogo upokorzył w Rosji, na jałowy spór o charakter lotu Tu-154 M do Smoleńska. Nasza władza każdy skandal, jaki pojawia się w związku ze śledztwem, umiejętnie zamiata pod dywan i podsuwa temat zastępczy. Media nie spełniają swojej roli i mało kto rzetelnie o katastrofie informuje.

Zarówno strona polska jak i rosyjska potrzebują presji. Być może taką wywrą instytucje unijne. Nie zaszkodzi nam sprawdzić, czy Komisja Europejska faktycznie jest na coś przydatna obywatelom państw członkowskich w UE.

Poniżej przedstawiam pismo, które wysłałem do Komisarz Reding, wzorowane na tym mecenasa Hambury. Jeśli popieracie tę inicjatywę, wysyłajcie apel tu. Możecie również przedstawić w mailach bulwersujące zdjęcia czy filmy z wrakiem Tupolewa, linki z informacjami, które was szokują. Mogą zainteresować komisarz Reding. Jeśli ktoś ma taką możliwość, może podać dalej – do zainteresowanych znajomych z różnych stron świata. Mile widziane są też pisma w językach zagranicznych, choć wystarczy nasz ojczysty.

Liczę na Wasze wsparcie i opinie. W miarę możliwości proszę też o komentarze, kto popiera inicjatywę i jakie załączniki dodał. Im będzie nas więcej, tym lepiej. O sprawie pisze też “Rzepa” i wpolityce.pl.

Fax (0032-2) 296.07.46

Viviane Reding

Vice-présidente de la Commission europénne, en charge

de la justice,des droits fondamentaux et de la citoyenneté

BE-1049 Brussels

Belgien

Katastrofa w ruchu powietrznym w dniu 10 kwietnia 2010 roku, w wyniku której zginął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, a także 95 osób towarzyszących

Szanowna Pani Przewodnicząca,

zgodnie z traktatami Komisja Europejska czuwa nad prawidłowym stosowaniem prawa Unii Europejskiej. Art. 258 traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej (TFUE) zawiera zapis traktujący o tym, że jeśli Komisja uzna, że państwo członkowskie uchybiło jednemu z zobowiązań, które na nim ciążą na mocy traktatów, wydaje ona uzasadnioną opinię w tym przedmiocie, po uprzednim umożliwieniu temu państwu przedstawienia swych uwag.Zatem zwracam się do Pani Przewodniczącej w sprawie katastrofy smoleńskiej, w wyniku której w dniu 10 kwietnia 2010 roku zginął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Lech Kaczyński, a także 95 osób towarzyszących, i wnioskuję,

aby Komisja Europejska skorzystała z prawa do wszczęcia postępowania w sprawie uchybienia dotyczącego katastrofy smoleńskiej, jakie przysługuje jej na mocy art. 258 TFUE, a także wezwała Rzeczpospolitą Polską do zaniechania tego uchybienia, a w razie potrzeby wniosła sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu.


Jestem obywatelem Rzeczpospolitej Polskiej, zatroskanym o stan śledztwa ws. katastrofy i współpracę polsko-rosyjską.

Zaniechania, a także wręcz utrudnianie i przeciąganie w czasie wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej przez władze RP i jej organy doprowadziły do naruszenia zapisów traktatowych. Co najmniej został naruszony art. 6 ust. 3 traktatu o Unii Europejskiej (TUE), który mówi, że prawa podstawowe, zagwarantowane w europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności oraz wynikające z tradycji konstytucyjnych wspólnych państwom członkowskim, stanowią część prawa Unii jako zasady ogólne prawa. Europejska Konwencja o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności gwarantuje prawo do rzetelnego procesu. A z jej artykułu 2 zgodnie z orzecznictwem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu wynika proceduralne prawo do efektywnego i skutecznego śledztwa. To prawo zostało naruszone przez Rzeczpospolitą Polską w sprawie katastrofy smoleńskiej. Rząd RP oddał prowadzenie postępowania wyjaśniającego przyczyny katastrofy oraz śledztwo wraz z działaniami wyjaśniającymi stronie rosyjskiej, chociaż przez pierwsze dni było ono prowadzone wspólnie przez prokuratorów polskich i rosyjskich. Także zabezpieczenie materiałów dowodowych zostało oddane stronie rosyjskiej. Bardzo negatywnym przykładem może być zabezpieczenie szczątków wraka samolotu brezentem na terytorium Rosji dopiero po sześciu miesiącach od dnia katastrofy.

Rzeczpospolita Polska jako państwo członkowskie Unii Europejskiej powinna stosować zapisy traktatów. Już w preambule TUE potwierdza się przywiązanie państw członkowskich do zasad wolności, demokracji, poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności oraz państwa prawnego. Mówi o tym expressis verbis także art. 2 TUE.

Sprawa katastrofy smoleńskiej pokazuje, że Rzeczpospolita Polska narusza postanowienia traktatowe. Dlatego jest uzasadnione jak najszybsze wszczęcie postępowania zgodnie z art. 258 TFUE, aby nie trzeba było czekać przez następne 70 lat na wyjaśnienie przyczyn katastrofy smoleńskiej, tak jak to miało miejsce w sprawie mordu katyńskiego na polskich oficerach dokonanego przez sowieckie NKWD, gdzie do tej pory toczy się postępowanie w Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu.

Z wyrazami szacunku,

Grzegorz Wszołek

http://wszolek.salon24.pl/243450,piszemy-do-komisji-europejskiej-ws-smolenska

26 października 2010

Oceń artykuł:
(4.33)
głosów: 6
tagi: , ,

Jeden Komentarz: »

Jeśli uważasz że któryś komentarz nie powinien się tutaj znaleźć zgłoś to na adres:

admin@smolensk-2010.pl
Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters