Putin: Polscy bracia prowadzili z nami wojnę

Publikacja w serwisie: 15 November 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » Czy leci z nami “szturman” » SOWA idzie na wojnę » Prymas: skończmy tę kompromitującą wojnę » PRAWDA O “DRUGIM KATYNIU” WYWOŁAŁABY TRZECIĄ WOJNĘ ŚWIATOWĄ » Nie pomogą tłumaczenia, że chodzi ci o to, iż Putin zamordował na Kaukazie ćwierć miliona ludzi. » “Putin interesuje się Polską, rozumie wasz kraj”-Dmitrij Babicz, rosyjski ekspert od polityki międzynarodowej Rosji » Putin dostał Nobla » Coście tak kombinowali Putin? » To Putin rozdzielił uroczystości? » Czy Putin jest idiotą? » [English] In the murder of Kaczynski’s handwriting is seen Putin » Im der Kaczyńskis Ermordung sieht man den Stil von Putin » Kulisy planowanego spotkania Tusk-Putin w Katyniu » Polscy eksperci wrócili ze Smoleńska » Co zaniedbali polscy prokuratorzy w Moskwie » Polscy prokuratorzy odcięci od dowodów » Polscy biegli wracają z Moskwy » POLSCY PROKURATORZY ZŁAPANI NA ROSYJSKI HACZYK » Czy polscy lekarze uczestniczyli w sekcjach zwłok… » POLSCY PROKURATORZY ZŁAPANI NA ROSYJSKI HACZYK » Moskwa: Polscy śledczy wracają do kraju » 30 maja polscy biegli jadą do Moskwy » Dziś polscy archeolodzy i geodeci, dotarli do Smoleńska » Katastrofa 10 kwietnia: Rosyjscy i polscy eksperci polecieli do USA » Polscy śledczy liczą na przełom we współpracy z Rosjanami » Polscy piloci znów mogą latać tupolewem » Polscy eksperci wracają. Wrak wciąż niszczeje » Polscy archeolodzy nie mają zgody na wjazd do Smoleńska » Polscy biegli będą pracować w Moskwie dłużej, niż planowano » Polscy prokuratorzy rozpoczęli śledztwo w sprawie tragedii w Smoleńsku » Polscy śledczy nie mają pełnej dokumentacji ws. ofiar katastrofy smoleńskiej » Polscy śledczy mają komplet tłumaczeń akt smoleńskich otrzymanych w kwietniu » Polscy prokuratorzy badający przyczyny katastrofy smoleńskiej znów lecą do Rosji » Polscy śledczy w poniedziałek mają rozpocząć przesłuchania kontrolerów ze Smoleńska. O co pytać? » Polscy lekarze nie brali udziału w sekcjach zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej – Ewa Kopacz » Rosyjscy śledczy: Istniała możliwość przeprowadzenia ekspertyz medycznych w Polsce. Prokuratorzy polscy nie skorzystali » Polscy śledczy uznali wreszcie fakt obecności oficerów Biura Ochrony Rządu na Siewiernym » Bielan rzucił pomysł, że warto rozważyć pomysł, by na Wawelu byli chowani wszyscy polscy prezydenci. » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Kancelaria prezydenta Bułgarii Georgiego Pyrwanowa opublikowała stenogramy rozmów głowy tego państwa z ówczesnym prezydentem Federacji Rosyjskiej Władimirem Putinem ze stycznia 2008 roku. Rosyjski przywódca nazywa blokowanie przez Polskę budowy Gazociągu Północnego “prawdziwą wojną”. Putin stwierdza, że Polacy prowadzili celową obstrukcję i urządzili Moskwie skandal na skalę międzynarodową. Według niego, zachowanie naszego rządu doprowadziło do zniszczenia dwustronnych relacji. Wczoraj Bułgaria podpisała z Rosją umowę na budowę południowej nitki tego gazociągu, przystając na wszystkie zaproponowane przez Moskwę warunki.
“To jest prawdziwa wojna. Wiecie, jaką obstrukcję zorganizowali nam nasi polscy bracia. Tylko dlatego, że zrezygnowaliśmy z drugiej rury przez ich terytorium. Oni już mają jeden rurociąg, chcieli mieć drugi, a kiedy my, dążąc do dywersyfikacji, postanowiliśmy, że druga rura przejdzie pod dnem Morza Bałtyckiego, zorganizowali nam światowy skandal. Doszło do destrukcji dwustronnych stosunków” – mówił w rozmowie z bułgarskim prezydentem Putin.

Zdaniem ekspertów, pretensje rosyjskiego premiera są co najmniej niezrozumiałe, a mówienie o destrukcji wzajemnych stosunków to nadużycie. – Ówczesny rząd w Polsce “popsuł” relacje z Moskwą, zabiegając o interesy naszego kraju. W tej sytuacji skarżenie się przez pana premiera Putina na to, że broniliśmy naszego interesu narodowego, jest pochwałą dla osób, które wtedy pilnowały tej kwestii, a która to przestała być pilnowana po wyborach w roku 2007 – komentuje słowa Putina w rozmowie z “Naszym Dziennikiem” Przemysław Wipler, były szef Zespołu ds. Dywersyfikacji Dostaw Nośników Energii w Ministerstwie Gospodarki. Dodaje, że być może władze Kremla oswoiły się z myślą, iż rząd w Warszawie nie będzie specjalnie zabiegał o to, co ważne dla jego rodaków, a taka twarda postawa musiała je zaskoczyć i stąd takie słowa.

“Do opublikowania stenogramu rozmów z Putinem z jego poprzedniej wizyty w Bułgarii zobowiązał kancelarię Pyrwanowa Sofijski Sąd Administracyjny na wniosek dziennikarza prowincjonalnego tygodnika ‘Desant’, który w marcu zwrócił się o zgodę na wgląd do stenogramu. Gdy nie otrzymał odpowiedzi, złożył do sądu skargę na milczącą odmowę ze strony kancelarii prezydenckiej” – informuje PAP.

Do rozmowy między władzami Sofii i Moskwy doszło 18 stycznia 2008 r., kiedy to Bułgaria i Rosja wstępnie porozumiały się co do realizacji trzech dużych regionalnych projektów energetycznych z rosyjskim udziałem: gazociągu pod Morzem Czarnym South Stream, ropociągu Burgas – Aleksandrupolis omijającego cieśninę Bosfor oraz budowy drugiej elektrowni atomowej przez rosyjski Atomstrojeksport. Już wówczas prezydencka kancelaria twierdziła, że biorąc udział w tych rosyjskich projektach, Bułgaria wywalczyła “wielkiego szlema w energetyce”. W miniony weekend doszło do finalizacji jednej z tych umów. W stolicy Bułgarii przedstawiciele obu państw podpisali pakiet porozumień regulujących projektowanie i budowę gazociągu South Stream. Ostatecznym celem tego projektu jest, aby Bułgaria, która dziś otrzymuje 600 mln dolarów za tranzyt gazu, po zbudowaniu gazociągu otrzymywała 2,5 mld dolarów. Bułgarska opozycja mocno jednak zganiła tak bezkrytyczne przyjęcie rosyjskiego projektu. Szef ugrupowania Demokratów, były premier Iwan Kostow, oświadczył, że obecny rząd ustąpił pod naciskiem Rosji, a bezwarunkowe przyjęcie ustaleń strony rosyjskiej jest uchyleniem się przez rząd od obowiązku obrony interesów kraju w sferze energetycznej. W oświadczeniu wydanym przez ugrupowanie Kostowa stwierdzono, że porozumienie o gazociągu South Stream jest “kapitulacją przed Rosją” i “skazuje na spłacanie długów kilka następnych pokoleń i zwiększa zależność kraju od Rosji w dziedzinie energetyki”.
Łukasz Sianożęcki

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20101115&typ=sw&id=sw02.txt

15 listopada 2010

Oceń artykuł:
(4.90)
głosów: 10
tagi: , , ,

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters