USA: eksperci od lotnictwa zszokowani

Publikacja w serwisie: 20 November 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , , , , , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » Eksperci z USA wesprą zespół Macierewicza » Olejnik ekspertem lotnictwa » Rok 2010 był najbezpieczniejszy w historii lotnictwa » Likwidacja 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego to decyzja polityczna, obliczona na efekt wyborczy » ROSYJSCY “EKSPERCI” USTALILI » Zaraz po katastrofie międzynarodowe organizacje i eksperci zaoferowali swoją pomoc. MAK te propozycje odrzucił, a polski rząd nie zaprotestował » Czy rządowi eksperci są zastraszeni? » EKSPERCI OD NAWIGACJI SATELITARNEJ: TO BYŁ ZAMACH » Polscy eksperci wrócili ze Smoleńska » Rosyjscy eksperci bronią kontrolerów ze Smoleńska » To był zamach – mówią eksperci polski i niemiecki » Katastrofa 10 kwietnia: Rosyjscy i polscy eksperci polecieli do USA » Ukraińscy eksperci uważają, że raport MAK jest tendencyjny » Polscy eksperci wracają. Wrak wciąż niszczeje » Trzej eksperci dołączyli do polskiej grupy badawczej w Moskwie » Rosyjscy eksperci: Załoga samolotu Tu-154 nie zrobiła tego, co należało » Nagrania z lotniskowego monitoringu zbadają eksperci od czytania z ruchu warg » EKSPERCI BARDZO OSTRO O SŁOWACH PREZESA PIS WS. KATASTROFY: “Jarosław Kaczyński tego nie pojmie. Choćby chciał” » Krakowscy eksperci kończą pracę nad opinią fonoskopijną na temat rejestratora głosu z kabiny pilotów samolotu Tu-154M » Amerykańskie portale o wizycie Fotygi i Macierewicza w USA » Kolejne “rewelacje” Klicha » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Przedstawiciele PiS, Antoni Macierewicz i Anna Fotyga spotkali się z przedstawicielami amerykańskiej Krajowej Rady Bezpieczeństwa Transportu.

Po spotkaniu powiedzieli, że ich rozmówcy byli zszokowani sposobem traktowania rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej oraz tym co działo się na miejscu tragedii.

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) jest odpowiednikiem rosyjskiego MAK-u. Zajmuje się badaniem cywilnych wypadków lotniczych. Delegacja Prawa i Sprawiedliwości przekazała przedstawicielom tej instytucji zdjęcia i filmy pokazujące co Rosjanie robili z wrakiem rządowego Tupolewa. – Wszyscy nasi rozmówcy w NTSB byli zaszokowani tym co zobaczyli – oświadczył Antoni Macierewicz.

Towarzyszący delegacji syn Janusza Kurtyki, Paweł, oświadczył, że Amerykanie byli zdziwieni sposobem informowania rodzin ofiar katastrofy o przebiegu śledztwa. – Tutaj rodziny są informowane zanim jakiekolwiek informacje wyciekną lub zostaną podane mediom – stwierdził Paweł Kurtyka.

Antoni Macierewicz poinformował, że członkowie PiS jeszcze raz spotkają się z przedstawicielami NTSB po publikacji ostatecznej wersji raportu MAK.

Komisja prawie pewna

– Istnieją duże szanse na powołanie międzynarodowej komisji do zbadania katastrofy pod Smoleńskiem – powiedział w czwartek po kolejnym dniu swej wizyty w USA poseł PiS Antoni Macierewicz.

Wraz z byłą minister spraw zagranicznych Anną Fotygą przekonuje on od poniedziałku do poparcia tej inicjatywy członków Kongresu USA. W czwartek oboje rozmawiali w Senacie.

– Po dniu dzisiejszym możemy powiedzieć, że szansa na powołanie tej komisji jest bardzo duża. Mówię to odpowiedzialnie – oświadczył Macierewicz polskim korespondentom.

Senator poparł apel

Poseł i była szefowa dyplomacji RP poinformowali, że spotkali się w czwartek z republikańskim senatorem Richardem Burrem z Karoliny Północnej, który – jak powiedzieli – w pełni poparł ich inicjatywę w sprawie Smoleńska.

– Senator Burr wyraził olbrzymie zdziwienie dlaczego już teraz nie działa taka komisja międzynarodowa. Złożył zapewnienie, że będzie działał w tym kierunku, aby taka komisja powstała – powiedział Macierewicz. – To niesłychanie istotne stwierdzenie zmieniające zasadniczo stan rzeczy, bo widać, że tworzy się zespół senatorów, którzy podejmą tę kwestię – dodał.

– To była długa i bardzo interesująca rozmowa. Mieliśmy wrażenie, że spotkaliśmy rzeczywistego przyjaciela Polski – powiedziała Anna Fotyga o spotkaniu z senatorem Burrem.

Model komisji

Zapytana jakiego rodzaju międzynarodowa komisja powinna badać sprawę katastrofy smoleńskiej, Anna Fotyga wyjaśniła, że chodzi o organ analogiczny do tego, który powołano do zbadania sprawy zamordowania w 2005 roku libańskiego polityka, byłego premiera tego kraju Haririego.

Sprawę tę bada do dziś tzw. Specjalny Trybunał ds. Libanu powołany z mandatu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ.

– Świat zna mnóstwo przykładów takich międzynarodowych śledztw odnoszących się do wydarzeń, które dotyczyły jednego kraju – powiedziała była minister.

Zapytani o perspektywy uchwalenia w Kongresie rezolucji wzywającej do powołania komisji międzynarodowej, Fotyga i Macierewicz sugerowali, że liczą, iż zrobi to dopiero nowy Kongres, który zbiera się w styczniu. – Mamy daleko idące przekonanie, a w zasadzie pewność, że sprawa komisji międzynarodowej będzie podniesiona w przyszłej kadencji Kongresu – powiedział poseł PiS. – Będzie ona miała znacznie większy zasięg niż do tej pory – dodała Fotyga.

Po niedawnych wyborach w nowym Kongresie znacznie większą władzę niż dotąd będą mieli Republikanie – przejęli oni większość w Izbie Reprezentantów i zdobyli dodatkowe miejsca w Senacie.

Republikanie zajmują na ogół twardsze stanowisko niż Demokraci w kwestiach polityki USA wobec Rosji.

rk

http://www.bibula.com/?p=28593

19 listopada 2010

Oceń artykuł:
(4.36)
głosów: 25
tagi: , , , , , , ,

Jeden Komentarz: »

Jeśli uważasz że któryś komentarz nie powinien się tutaj znaleźć zgłoś to na adres:

admin@smolensk-2010.pl
  • andrew001 :

    Na to wszyscy czekalismy!!! Niech zyje Fotyga i Macierewicz!, Brawo, wspaniale! Gratulacje dla wszystkich osob zaangazowanych w to dzielo, ktorych wysilek zaczyna przynosic owoce!

    Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 5 Thumb down 0

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters