Smoleńsk w wersji niedociekliwej

Publikacja w serwisie: 30 November 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » Prokuratura dopasuje się do wersji MAK? » Smoleńsk – hipoteza zamachu – argumenty w pigułce V2 » Generał KGB, BBN i Smoleńsk » Smoleńsk: niewygodne fakty » Smoleńsk to morderstwo z premedytacją? » Smoleńsk. Przyczynek do tragedii. » Turowski – Jakimiszyn – Smoleńsk » Smoleńsk – to mógł być zamach – argumenty w pigułce » Smoleńsk: tajne rozmowy ludzi Putina i Tuska » SMOLEŃSK 10 kwietnia 2010 – podsumowanie na dzień 9.07.2010 » Smoleńsk w Kongresie USA » Facebook vs. Smolensk-2010.pl » Smoleńsk: Dziewiętnaście minut po 8.41 » Smoleńsk. La teoria di un complotto » Smoleńsk – zaniedbania i przyczyny » Smoleńsk – nowe fakty » Questions regarding Smolensk air crash » Hiszpania w nagrodę za Smoleńsk » Smoleńsk – tło długofalowej strategii (1) » Co ma Smoleńsk do wyborów prezydenckich? » Smoleńsk w cieniu skorumpowanego MAK » SMOLEŃSK 10.04.2010 – PAMIĘTAMY! » GAZPROM – wybory – Smoleńsk » Smoleńsk: ekspertyzy “obiektów biologicznych” » “Smoleńsk fiction” polskich prokuratorów » Sejm nie może nie pytać o Smoleńsk » Smoleńsk. Historia amatorskiego wideo » Smoleńsk, Krakowskie Przedmieście, Łódź » Smoleńsk: wawelska tablica gotowa » SMOLEŃSK: ZNIKAJĄCE ZDJĘCIA SATELITARNE » Smoleńsk nie miał danych o przylocie Tu-154? » Smoleńsk: Pasażerowie Tu-154 powinni przeżyć » Jest paragraf na “Smoleńsk. Zapis śmierci” » SMOLEŃSK: NOWY ŚWIADEK, NOWE FAKTY » Katastrofa. Smoleńsk. Teorie spiskowe, część II » Tęsknimy! Ku pamięci Załogi TU-154 – Smolensk 10.04.2010 » SMOLEŃSK 10/4/10 – PRÓBA PODSUMOWANIA NA DZIEŃ 26.06.2010 » Smoleńsk: Za pięć dwunasta – E. Klich ma pytania. » Smoleńsk: wersje alternatywne i teorie spiskowe » Di nuovo le manipolazioni intorno alla catastrofe di Smoleńsk. » SMOLEŃSK: ROSJANIE NISZCZYLI ZAWARTOŚĆ APARATÓW OFIAR » Smoleńsk: Hipoteza nr 4. / Nigdy nie uwierzę, że to zrobili Rosjanie. » [ENGLISH] Smolensk 2010 – PLANE CRASH RESUME » Arabski: Atakują mnie za Smoleńsk, bo tylko ja żyję » APEL ANDRZEJA MELAKA KATASTROFA SMOLEŃSK 2010 » Amatorski film z miejsca katastrofy – Smoleńsk 10.04.2010. » Jarosław Kaczyński – Smoleńsk to tysiąc afer Rywina » An amateur video from Smoleńsk – an analysis and audio transcription » Smoleńsk- Kto był organizatorem wyjazdu oraz dokonania B. Klicha i M. Janickiego. » Smoleńsk – Antoni Macierewicz kontra Donald Tusk i Grzegorz Schetyna » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK


Władze Telewizji Polskiej blokują realizację filmu dokumentalnego o tym, co 10 kwietnia wydarzyło się na lotnisku Smoleńsk Siewiernyj

Przez osiem miesięcy po katastrofie rządowego samolotu z prezydentem Lechem Kaczyńskim na pokładzie telewizja publiczna nie zrealizowała filmu dokumentalnego poświęconego tej tragedii. Władze TVP blokowały próby zmontowania go przez niezależnych dziennikarzy. Jak ustalił “Nasz Dziennik”, realizację filmu kierownictwo telewizji powierzyło Monice Sieradzkiej. Jest ona znana m.in. z tego, że jako wydawca Wiadomości TVP zleciła reporterom śledzenie prywatnego życia Marty Kaczyńskiej. Dziś ma realizować dokument o śmierci jej ojca i prezydenta RP.

Katastrofa w Smoleńsku

Były szef TVP 1 Witold Gadowski twierdzi, że władze telewizji publicznej storpedowały projekt realizacji filmu dokumentalnego poświęconego katastrofie smoleńskiej. Na swoim blogu internetowym napisał, że w TVP już od maja nie udaje się zorganizować produkcji dokumentu śledczego w sprawie Smoleńska. “Moje usilne i twarde działania były skutecznie torpedowane przez Jacka Snopkiewicza, szefa biura programowego” – twierdzi Gadowski. Przytacza również argumenty, przy pomocy których pomysł realizacji takiego filmu miał być odrzucany. Telewizyjni recenzenci, wśród których jest dokumentalista Jacek Sapija, mieli odrzucić scenariusz, jako powód podając m.in., że “po co robić dziennikarskie śledztwo, skoro trwa śledztwo prokuratorskie?”. Zdaniem Gadowskiego, recenzent zarzucał mu również przy tej okazji “marnotrawstwo środków TVP i uzurpację”.
- Jest to zdanie z recenzji, z którym się głęboko nie zgadzam. Dlatego podjęliśmy decyzję, że film dokumentalny, który będzie miał swoją premierę 10 kwietnia, w rocznicę katastrofy, zrealizuje Monika Sieradzka – informuje w rozmowie z “Naszym Dziennikiem” Jacek Snopkiewicz, dziś rzecznik TVP.
Film ma nosić tytuł “Smoleński lot ku katastrofie”. Monika Sieradzka jest uważana w TVP za zaufaną Jacka Snopkiewicza. Jako wydawca Wiadomości zasłynęła tym, że zleciła jednemu z reporterów śledzenie Marty Kaczyńskiej w związku z jej rozwodem. Dziś ma realizować dokument o śmierci jej ojca, prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Witold Gadowski zapewnia, że do realizacji filmu o katastrofie parł bardzo mocno: “Zarezerwowałem pieniądze i… znów torpedy. Tak to trwało, aż wreszcie pojąłem, że jestem w tej sprawie sam wraz z autorami. Doprowadziłem nawet do koprodukcji tego filmu z zagraniczną telewizją i… dalej nic. Teraz nastała w tej sprawie cisza” – informuje Gadowski.
- Scenariusz i jego realizacja były wycenione na wysoką i niespotykaną sumę w TVP – kontruje Snopkiewicz.
Zanim ludzie związani z SLD objęli rządy w TVP, dzięki determinacji części dziennikarzy i osób z ówczesnego kierownictwa TVP 1 postarano się przynajmniej, by temat katastrofy smoleńskiej, jak również obraz kwietniowej żałoby narodowej, był relacjonowany i zdokumentowany. Oprócz słynnego już filmu “Solidarni 2010″ autorstwa Ewy Stankiewicz i Jana Pospieszalskiego, informacje o śledztwie, a także o tym, co działo się na miejscu katastrofy, wypowiedzi rodzin ofiar, oraz niepublikowane materiały filmowe i relacje świadków pokazywał program “Misja Specjalna”, a także w jakimś stopniu Wiadomości TVP 1. Jeszcze we wrześniu w programie “Bronisław Wildstein przedstawia” wyemitowana została obszerna rozmowa z prof. Andriejem Iłłarionowem, byłym doradcą Władimira Putina, który wykazywał ewidentne manipulacje faktami przez Komitet Śledczy przy Prokuraturze Generalnej Federacji Rosyjskiej, ministrów i MAK.
Dziś nikt z dziennikarzy przygotowujących materiały poświęcone tej właśnie sprawie w TVP nie pracuje, szefostwo Wiadomości zostało wymienione, a z anteny TVP zdjęto też program Wildsteina.
Co jednak najbardziej skandaliczne, jedynym filmem dokumentalnym, jaki dotąd na temat Smoleńska pokazała TVP, jest rosyjski paszkwil pt. “Syndrom katyński”. To film, w którym elementy prawdziwe zostały wymieszane z kłamstwami, co w efekcie stworzyło całkowicie nieprawdziwy i zmanipulowany kolaż. Dokument zawiera m.in. fałszywą konkluzję, jakoby to prezydent Lech Kaczyński postanowił zorganizować osobne uroczystości rocznicowe w Katyniu w kwietniu br. Są też niedwuznaczne sugestie, że osobiście naciskał na pilotów, by lądowali w Smoleńsku. Wyprodukowany na zamówienie państwowej telewizji rosyjskiej film lansuje także tezę o winie polskich pilotów, a więc dokładnie tę samą, jaką od pierwszych godzin po katastrofie próbowano narzucić polskiej opinii publicznej. Taki dokument został nie tylko zakupiony przez polską telewizję publiczną, lecz także był już na jej antenie kilkakrotnie emitowany. Snopkiewicz tłumaczy dziś tylko, że należy ubolewać, iż po jego emisji nie zorganizowano dyskusji na jego temat.
Najciekawsze jest jednak to, że dokument o katastrofie smoleńskiej już istnieje. Został zrealizowany w ostatnich miesiącach, a jego produkcją zajęła się jedna z holenderskich stacji telewizyjnych, gdzie w październiku odbyła się jego premiera. Ukazuje on nie tylko niewygodne dla Rosji opinie, podważa wiarygodność rosyjskiego śledztwa, ale także międzynarodowy kontekst tego wydarzenia i to, jakim państwem jest rządzona przez postsowieckie służby specjalne Rosja. Jego autor Mariusz Pilis przyznaje w rozmowie z nami, że ani w maju, ani teraz nikt w TVP nie wyraził zainteresowania jego dokumentem.
- Znając relacje panujące w telewizji publicznej, wiedziałem, że takiego filmu nikt w TVP nie pokaże. Dlatego podjąłem decyzję, że wykorzystam ścieżkę zagraniczną. To dało mi też wolność twórczą i możliwość swobodnego działania – mówi autor “Listu z Polski”, którego liczba odsłon w internecie przekroczyła już 400 tysięcy. Jak się dowiedzieliśmy, film będzie emitowany w stacjach telewizyjnych w Irlandii, Kanadzie, Szwajcarii i Francji. Został też zgłoszony do dwóch festiwali oraz znalazł się w ofercie targów filmowych w Amsterdamie. Być może pokażą go więc stacje telewizyjne w innych krajach.

Maciej Walaszczyk, Wtorek, 30 listopada 2010r

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20101201&typ=po&id=po01.txt

Oceń artykuł:
(4.61)
głosów: 18
tagi: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters