Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Franciszek Gągor na Wikileaks

Publikacja w serwisie: 01 December 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » ZGINĘŁA M.IN. PARA PREZYDENCKA, SZEF WOJSKA POLSKIEGO » Szef kontrolerów wieży lotów na lotnisku Siewiernyj trzy dni po katastrofie polskiego Tu-154M przeszedł na emeryturę. » Wikileaks: rosyjskie głowice nuklearne są wycelowane w Polskę » Bliscy ofiar katastrofy smoleńskiej chcą interweniować u prokuratora generalnego » Zastępca szefa sztabu rosyjskich WWS opisał ostatnie chwile prezydenckiego Tu-154M. » Rotfeld: Gen.Gągor miał zostać Naczelnym Dowódcą Sił Zbrojnych NATO » Generał Czaban odchodzi z wojska » Generał Anatol Czaban odchodzi z wojska » Największym błędem polskiego rządu było oddanie śledztwa MAK » W ostatnim czasie z wojska odchodzi sporo generałów. » Generał Anatol Czaban odchodzi z wojska – pełny tekst oświadzczenia » A szef BOR wciąż czeka » Janusz Kurtyka, mój szef » Szef MON zapoznał się z przebiegiem śledztwa » Szef NATO żałuje, że nie przyjechał na pogrzeb » Były szef ABW – Moskwa dogra własne oprogramowanie » Kalendarium polskiego śledztwa smoleńskiego » Były szef kontrwywiadu wojskowego chce „przeprowadzenia dowodu z kompletnych billingów z 10 i 11 kwietnia 2010 r.” » Tusk: Miller zwróci się do Rosjan ws. polskiego raportu » Misja Specjalna 21.09.2010 – Katastrofa Polskiego Tu-154m [1/2] » Rosja ogrodzi miejsce katastrofy polskiego tupolewa » Szef BOR w urzędowym dokumencie: “przestrzeganie zasad nie może godzić w potrzeby, oczekiwania i interesy najwyżej usytuowanych” » Aleksandr Aloszyn KŁAMAŁ w sprawie katastrofy polskiego Tu-154M » Ofensywa w sprawie śledztwa dotyczącego katastrofy polskiego Tu-154M » “Nie było w dziejach państwa polskiego takiego zaprzaństwa” – PO czuje się obrażone » Generał Marian Janicki, szef BOR, odmawia posłom spotkania z oficerami, którzy 10 kwietnia pracowali na lotnisku w Smoleńsku i w Katyniu » Rosyjscy kontrolerzy ani razu nie poinformowali załogi polskiego tupolewa, że schodzi ze ścieżki i kursu » Niechęć polskiego rządu i prezydenta do podjęcia stosownych działań które mogłyby wyjaśnić przyczyny tragedii smoleńskiej.. » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego gen. Franciszek Gągor, który zginął w katastrofie smoleńskiej, oceniał, że Gruzja dała się Rosji sprowokować i wciągnąć w wojnę. Samego zaś ataku można było uniknąć, gdyby w kwietniu 2008 r. Gruzja została przyjęta do MAP, czyli Planu Działań na rzecz Członkostwa w NATO. Te informacje znalazły się wśród wysłanych z amerykańskiej ambasady w Warszawie depesz opublikowanych przez portal Wikileaks.

Jak wynika z dotyczących Polski dokumentów sporządzanych przez pracowników amerykańskiej ambasady, Gruzja podczas wojny z Rosją prosiła Warszawę o pilne dostawy rakiet przeciwlotniczych GROM i przeciwczołgowych FAGGOT, przy czym uzależnialiśmy to zaopatrzenie od logistycznej pomocy USA. Z innej depeszy amerykańskiej charge d’affaires Pameli Quanrud, sporządzonej po jej rozmowie z szefem Sztabu Generalnego WP, wynika, że gen. Gągor podkreślał, iż po ataku na Tbilisi Rosja udowodniła, że jest “nieprzewidywalna”. Jak oceniał, w związku z tym “patrioty w Polsce są niezbędne” i konieczne jest aktywne prowadzenie negocjacji w sprawie amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Streszczając ten dokument, portal Kresy24 podaje, że gen. Gągor uważał rosyjską armię za wciąż bardzo silną – szczególnie jeśli chodzi o wywiad, rekonesans i broń elektroniczną. Dlatego wzywał Stany Zjednoczone do przekonania Niemiec, by te – mając na względzie losy Gruzji – zgodziły się na przyspieszenie przyjęcia do MAP także znajdującej się w niebezpieczeństwie Ukrainy.
Według gen. Gągora, wojna w Gruzji miała pozytywnie wpłynąć na polsko-amerykańskie negocjacje ws. tarczy antyrakietowej, które jednak nie zostały odpowiednio wykorzystane. W jednej z depesz wyraźnie widać rozbieżności w sprawie tarczy antyrakietowej pomiędzy stanowiskiem Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego a MSZ. Prezydent, mając na względzie wydarzenia z sierpnia 2008 roku, chciał przyspieszenia negocjacji, natomiast minister Radosław Sikorski miał nie widzieć związku pomiędzy wojną w Gruzji a sprawą tarczy.
Dotychczas ujawnione depesze opisują polskie obawy o skutki wojny gruzińsko-rosyjskiej dla naszego bezpieczeństwa i starania Warszawy o potępienie rosyjskiej agresji. W dokumentach tych amerykańscy dyplomaci informują także swoich przełożonych o działaniach podejmowanych przez władze naszego kraju na forum Unii Europejskiej. Miały one wywrzeć nacisk na Rosję, by zaprzestała działań zbrojnych w Gruzji.
Marta Ziarnik

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20101201&typ=po&id=po72.txt

1 grudnia 2010

Oceń artykuł:
(5.00)
głosów: 10
tagi: , , , ,

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters