Spotkanie zakończone. Rodziny zadowolone

Publikacja w serwisie: 02 December 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , , , , , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » Lista pokrzywdzonych w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej liczy ok. 160 osób i instytucji – Rodziny ofiar proszą o spotkanie z komisją Millera » Rodziny ofiar chcą poznać prawdę » Rosjanie zmuszają rodziny Ofiar do składania zeznań? » Spotkanie z ministrem Macierewiczem w Krakowie » KARA ZA PRZECIEK? Rodziny ofiar katastrofy nie będą już mogły kopiować akt śledztwa » Spotkanie poświęcone katastrofie smoleńskiej w Monachium » Zakończyło się spotkanie rodzin smoleńskich z prezydentową » LIST Z POLSKI – spotkanie z reżyserem Mariuszem Pilisem » Spotkanie Komorowskiej z rodzinami ofiar katastrofy smoleńskiej » Historyczne spotkanie na Jasnej Górze – Biskupi o krzyżu, bioetyce i katechezie » Na spotkanie z Obamą zaproszono tylko tych, którzy nie zadają kłopotliwych pytań » Seremet: Spotkanie w Komitecie “owocne”. Nie potrafię podać daty sprowadzenia wraku samolotu. » Jak spacyfikować rodziny smoleńskie » Prokuratura przesłuchuje rodziny » Rodziny pokrzywdzone dwa razy » Pogrzeb na Wawelu. “To nie był pomysł rodziny” » Rodziny wystąpią o dane z rejestratorów » Rodziny ofiar w miejscu katastrofy » Polonia: Nie tak traktuje się rodziny ofiar » Buzek odsyła rodziny smoleńskie do psychiatry » RODZINY OFIAR POZNAJĄ AKTA SMOLEŃSKIEGO ŚLEDZTWA? » Czy Donald Tusk przeprosi rodziny ofiar Tragedii Smoleńskiej? » “Rodziny ofiar katastrofy 10 kwietnia nie poznają wcześniej raportu Millera” » Rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej oburzone skandalicznymi słowami Grasia i Tuska » TVP1 – „Bronisław Wildstein przedstawia” – rodziny ofiar o śledztwie; prof. Andriej Iłłarionow » Mnóstwo “drażliwych pytań” » Jarosław Kaczyński – Przesłuchanie w prokuraturze wojskowej » Lecha Kaczyńskiego identyfikowano w obskurnej budzie » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Zakończyło się spotkanie rodzin ofiar katastrofy pod Smoleńskiem oraz ich pełnomocników z prokuratorami prowadzącymi śledztwo.

Spotkanie miało potrwać do 15, jednak zakończyło się kilka minut po 18.

Małgorzata Wassermann, córka Zbigniewa Wassermanna, który zginął w wypadku oraz mecenas Rafał Rogalski powiedzieli, że są zadowoleni ze spotkania.

Niektórzy z uczestników spotkania opuścili wcześniej Centrum Konferencyjne MON w Warszawie.

Jak powiedziała dziennikarzom Izabella Sariusz-Skąpska, córka prezesa Federacji Rodzin Katyńskich Andrzeja Sariusz-Skąpskiego, który zginął w katastrofie 10 kwietnia, dla bliskich ofiar każda informacja, każdy szczegół ujawniany ze śledztwa “rodzi ból”. – Dlatego znamienne, że coraz więcej uczestników spotkania to pełnomocnicy rodzin – podkreśliła. – Procedury muszą trwać, bo polityka nie rozwiązuje wszystkiego – przyznała zarazem.

O kwestiach politycznych Sariusz-Skąpska nie chciała się wypowiadać, bo – jak podkreśliła – nie należy do świata polityki. – Mój ojciec zginął wśród polityków – dodała.

Wycofane zeznania

Mecenas Rafał Rogalski, reprezentujący część bliskich ofiar katastrofy, powiedział przed spotkaniem, że będzie prosił o wyjaśnienia, na jakiej podstawie prawnej polska prokuratura wojskowa uznaje decyzję rosyjską o unieważnieniu pierwszych protokołów zeznań kontrolerów lotu lotniska smoleńskiego. – Z punktu widzenia działania legalnego jest to decyzje szkodząca polskiemu śledztwu – zaznaczył.

Na spotkanie nie przybył Jarosław Kaczyński. – Pan prezes jest na bieżąco informowany o przebiegu wydarzeń – zapewnił Rogalski.

Siostra zmarłego w katastrofie szefa BBN Aleksandra Szczygły – Danuta – powiedziała dziennikarzom, że liczy na to, że uzyska więcej informacji na temat śledztwa podczas spotkania. Oceniła, że do tej pory wie niewiele o prowadzonym postępowaniu, a informacji jest zbyt mało.

Wycofane przesłuchania

W pierwszej połowie listopada Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie informowała, że otrzymała uwierzytelnione tłumaczenie postanowienia z 21 lipca 2010 roku o uznaniu niedopuszczalności środków dowodowych, wydane przez Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej. Postanowienie dotyczy zeznań dwóch świadków, obywateli Federacji Rosyjskiej, przesłuchanych 10 kwietnia przez funkcjonariuszy Komitetu Śledczego FR, na terenie Federacji Rosyjskiej. Polscy prokuratorzy informowali, że – ich zdaniem – konieczne jest kolejne przesłuchanie wszystkich osób z wieży kontrolnej w Smoleńsku przy udziale polskiego prokuratora. – Wnioskujemy o to do strony rosyjskiej, a pytania cały czas się konkretyzują – mówił szef WPO płk Ireneusz Szeląg w listopadzie. Na mocy konwencji międzynarodowych będących podstawą polsko-rosyjskiej pomocy prawnej, stanowisko Rosjan jest wiążące dla polskiego śledztwa, a pierwsze zeznania nie będą w nim dowodem w sprawie.

rk

http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/279623,Spotkanie-zakonczone-Rodziny-zadowolone

2 grudnia 2010

Oceń artykuł:
(3.60)
głosów: 5
tagi: , , , , , , ,

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters