Prokuratura zajmie się sprawą niszczenia wraku Tu-154M

Publikacja w serwisie: 03 December 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce

Zobacz także:

» "List z Polski" » PROKURATURA ZAJMIE SIĘ NISZCZENIEM TU-154 PRZEZ ROSJAN » Dezinformacje na temat odzyskania wraku Tu-154M » Po pół roku pod gołym niebem rozpoczęto osłanianie wraku Tu-154M » Prokuratura: Tu-154M był prawidłowo wyważony » Prokuratura wyklucza, by Tu-154M w chwili katastrofy w Smoleńsku pilotował gen. Andrzej Błasik » Buzek: PE nie zajmie się smoleńskim śledztwem » KOMISJA EUROPEJSKA ZAJMIE SIĘ BADANIEM ŚLEDZTWA? » Dla prokuratury sprawa kaset nieistotna » “Arcyboleśnie prosta sprawa” – część 1 » Entomologia polityczna – pluskwy a sprawa polska » “Cała sprawa (z krzyżem – red.) to była przemyślana prowokacja.” » Rosja: Sprawa kontrolerów lotu ze Smoleńska nie istnieje » Sprawa próby otrucia Anny Walentynowicz zagrożona » Powrót czarnych skrzynek do Polski jest “sprawą fundamentalną” » To nie jest sprawa polityczna. Niech 10 kwietnia o 8.39 zawyją syreny w całym mieście. » Pomnik, ale bez wraku » ROSJANIE NIE ODDADZĄ WRAKU TUPOLEWA? » Będą rozmowy o sprowadzeniu wraku » Kwiatkowski chce “mapy drogowej” ws. przekazania wraku Tu-154 » [WRZUTKA] Rosjanin zginął podczas podnoszenia wraku Tu-154 » Widziałem ludzi we wraku, których nikt nie wydobywał » Zespół Macierewicza przygotuje komputerową rekonstrukcję wraku Tu-154 » 100 tysięcy złotych za płot i brezent chroniący resztki wraku Tupolewa » Philip Crowley – “Przykro jest to mówić, ale w tej chwili jest to sprawa między Rosją a Polską” » Seremet: Spotkanie w Komitecie “owocne”. Nie potrafię podać daty sprowadzenia wraku samolotu. » Prokuratura nie ufa adwokatom ?! » Prokuratura zbyt bierna » Prokuratura przesłuchuje rodziny » Prokuratura dopasuje się do wersji MAK? » Prokuratura Polska czy Kolonialna? » Prokuratura nie wie, co zleciła Rosjanom » Prokuratura przesłucha Kaczyńskiego » Prokuratura ustala plan z Kremlem » Prokuratura wojskowa: Nie wykluczyliśmy zamachu » Prokuratura nie sprawdziła, czy doszło do wybuchu? » Prokuratura: Nie rezygnujemy z przesłuchań kontrolerów » Prokuratura powoła zespół biegłych » PROKURATURA ZAKNEBLUJE DZIENNIKARZY WS. SMOLEŃSKA? » Prokuratura zamiata sprawę pod dywan » Prokuratura: 4 wersje przyczyn katastrofy » Prokuratura zajęła się Janickim. Wreszcie! » Prokuratura wojskowa ukrywa dowody » Prokuratura: brak dowodów na naciski » Prokuratura: nikt nie obrażał „Bronka” i „Donalda” » Prokuratura uznała, że wystarczy to, co robią Rosjanie » Rozbieżności w zeznaniach, prokuratura wezwie szefa BOR? » Prokuratura powinna wnioskować o przesłuchanie Putina » Rosyjska prokuratura wzywa. Polacy się boją » Brytyjski wywiad bardziej zainteresowany niż prokuratura » Prokuratura: Pobicie było, ale sprawców wykryć nie można » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Prokuratura Okręgowa w Warszawie zajmie się sprawą niszczenia wraku tupolewa, który 10 kwietnia rozbił się pod Smoleńskiem. Zawiadomienie o przestępstwie “niszczenia dowodów” przez Rosjan złożył pełnomocnik części rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej mec. Rafał Rogalski.

Do prokuratury okręgowej wpłynęło postanowienie Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie o wyłączeniu ze śledztwa ws. katastrofy materiałów w sprawie “utrudniania przez nieustaloną osobę postępowania WPO ws. katastrofy”, do czego miało dojść poprzez “niszczenie materiału dowodowego w postaci wraku samolotu”.

Według rzeczniczki prokuratury okręgowej Moniki Lewandowskiej prokuratura okręgowa podejmie w tej sprawie postępowanie. Lewandowska twierdzi, że zapewne będzie to postępowanie sprawdzające, które poprzedza decyzję, czy wszcząć śledztwo, czy odmówić tego.

Roboczą podstawą postępowania będzie art. 239 Kodeksu karnego, który przewiduje karę od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności dla tego, kto utrudnia postępowanie karne, pomagając sprawcy przestępstwa uniknąć odpowiedzialności karnej i m.in. zaciera ślady przestępstwa.

W listopadzie do WPO trafiło zawiadomienie mec. Rogalskiego, pełnomocnika m.in. Jarosława Kaczyńskiego, o cięciu wraku na mniejsze części – co uznaje on za “niszczenie dowodów” przez Rosjan. W doniesieniu powołuje się on na materiał filmowy TVP1 ze Smoleńska, przedstawiający cięcie wraku przez miejscowe służby.

Mec. Rogalski zwrócił się też o powołanie biegłych, aby ustalili, jakie zniszczenia wraku powstały po katastrofie i jak rzutuje to na badanie szczątków maszyny. Wnosił też o przesłuchanie Rosjan, którzy uczestniczyli w przenoszeniu i układaniu “obrysu” tupolewa.

Od początku października wrak jest ogrodzony i przykryty brezentem.

Nie wiadomo, kiedy szczątki polskiego samolotu oraz będące w dyspozycji rosyjskiej oryginały jego czarnych skrzynek zostaną przekazane polskiej prokuraturze. Na razie, po zakończeniu prac MAK, dostęp do nich uzyska prokuratura rosyjska. Dopiero potem biegli powołani przez polską prokuraturę będą mogli je przebadać. Otwarta pozostaje też kwestia techniczna – jak przetransportować wrak do Polski.

Premier Donald Tusk twierdzi, że rząd zapewni wszelkie warunki finansowe i logistyczne, żeby przeniesienie wraku odbyło się sprawnie i godnie. Premier chciałby, wrak znalazł się w Polsce przed 10 kwietnia 2011.

http://www.rmf24.pl/raport-lech-kaczynski-nie-zyje-2/kaczynski-fakty/news-prokuratura-zajmie-sie-sprawa-niszczenia-wraku-tu-154m,nId,311018

3 grudnia 2010

Oceń artykuł:
(5.00)
głosów: 1

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters