Buzek: PE nie zajmie się smoleńskim śledztwem

Publikacja w serwisie: 16 December 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , ,

“TRZEBA URUCHOMIĆ MEDIA I OPINIĘ PUBLICZNĄ”

Europarlament nie zajmie się na forum plenarnym śledztwem ws. katastrofy smoleńskiej. – Pytałem służby prawne, jak można popchnąć tę sprawę, ale nie mamy takich możliwości – powiedział szef PE Jerzy Buzek.

Buzek dodał, że jedyną możliwością jest nagłaśnianie tej sprawy przez grupę polityczną Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, której przewodniczącym jest Michał Kamiński (PJN). – To są te największe możliwości, to jest ten właściwy mechanizm, by nagłaśniać tę sprawę – powiedział.

“Trzeba uruchomić media i opinię publiczną”

szef PE Jerzy Buzek

Przewodniczący PE radził też nagłośnić sprawę na forum europejskim. – Jeśli chcemy wywrzeć nacisk na szybkość i przejrzystość prowadzenia śledztwa, to trzeba uruchomić media i opinię publiczną, żeby po stronie rosyjskiej śledztwo było prowadzone energicznie i żebyśmy mieli pełne informacje na ten temat. Wszyscy w Polsce jesteśmy niezadowoleni z tempa i z zakresu informacji, które otrzymujemy na ten temat. I taki nacisk pomiędzy opinią międzynarodową jest skuteczny i właściwy – powiedział.
O debatę na forum PE na temat śledztwa ws. katastrofy w Smoleńsku z 10 kwietnia apelował za pośrednictwem frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów szef zespołu ds. katastrofy smoleńskiej Antoni Macierewicz (PiS). Jak poinformował Michał Kamiński, “niestety na poziomie sekretarzy generalnych ta propozycja nie dostała aprobaty” i tzw. Konferencja Przewodniczących PE nie umieściła jej w programie ostatniej sesji.

PiS proponuje debatę

Propozycja debaty plenarnej pojawiła się po wysłuchaniu publicznym na ten temat, które zorganizowali 7 grudnia w PE europosłowie PiS. Uczestnicy opowiadali o prowadzonym śledztwie, wskazując na liczne – ich zdaniem – uchybienia, w tym “niszczenie dowodów, matactwa, kłamstwa, nierzetelności”, jak mówił Macierewicz. Dlatego domagali się powołania międzynarodowej komisji do zbadania katastrofy smoleńskiej.

Buzek tłumaczył się ze swej nieobecności podczas tego wysłuchania. Przypomniał, że przebywał wtedy z oficjalną wizytą w Wielkiej Brytanii. – Trudno mi było zrezygnować z wizyty, skoro czekali na mnie przedstawiciele najwyższych władz – powiedział. Zwrócił uwagę, że “to nie było wysłuchanie PE, ale grupy politycznej”. – Ale gdybym był na miejscu, na pewno bym wziął udział – zapewnił.

16.12.2010

http://www.tvn24.pl/-1,1686427,0,1,buzek-pe-nie-zajmie-sie-smolenskim-sledztwem,wiadomosc.html

Oceń artykuł:

tagi: , ,

Jeden Komentarz: »

Jeśli uważasz że któryś komentarz nie powinien się tutaj znaleźć zgłoś to na adres:

admin@smolensk-2010.pl
  • Joseph Kozubek :

    Panie Jerzy Buzek przecież Polski Żyd to patriota, na którym można polegać, proszę przywołać się do porządku i zmienić ton, trochę czułości to jest również Pańska przyszłość, polski Żyd zostaje nim do samej śmierci, czy jest inaczej?

    Thumb up 1 Thumb down 0

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters