Tusk w Brukseli – „Projekt raportu MAK nie do przyjęcia”

Publikacja w serwisie: 17 December 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce

Zobacz także:

» "List z Polski" » MAK przekazał projekt raportu w sprawie katastrofy smoleńskiej » Warto rozmawiać – 04.01.2011 – dlaczego raport MAK jest nie do przyjęcia » Tusk: Miller zwróci się do Rosjan ws. polskiego raportu » Tusk: 29 lipca publikacja raportu komisji Millera » Tusk: “Nie zaproponuję żadnych zmian do raportu ws. Smoleńska” » Jest projekt pomnika ofiar katastrofy Tu-154 » O CZYM MILCZĄ W BRUKSELI » Klich pojedzie do Brukseli? » Polacy zbulwersowani nieobecnością “Brukseli” » Beata Gosiewska: mamy projekt pomnika upamiętniającego tragedię Tu-154M » Obrońcy krzyża zaprezentowali projekt obelisku ku czci ofiar katastrofy » Prezentacja przedstawiona podczas wysłuchania w Brukseli 7.12. 2010 » Skandal podczas otwarcia wystawy o katastrofie smoleńskiej w Brukseli » Nie uznajemy raportu MAK » MAK zadowolony z raportu Millera » Komentarz Ewy Błasik do raportu MAK » Komentarz do raportu MAK – Kozi Dryngiel » Polska przekazała uwagi do raportu MAK » Treść raportu MAK – dokumenty do pobrania » Do wyborów nie będzie raportu z katastrofy » Niezależna.pl ujawnia matactwa ws. daty raportu » Klich: Do raportu MAK odniosę się do końca listopada » Polskie uwagi do raportu MAK przetłumaczone na angielski » Rząd się nie odwoła od raportu MAK – NIE MA PODSTAW PRAWNYCH » Moskwa przypilnuje polskiej opinii do raportu MAK? » Klich dostanie w Rosji egzemplarz raportu MAK » Zmiana raportu MAK celem strategicznym dla Polski » W przyszłym tygodniu szkic opinii do raportu MAK » Klich: Jutro przekazanie projektu raportu MAK » Akcja ratunkowa 10 kwietnia w Smoleńsku według raportu MAK » Kanadyjska centrala ICAO: Nie możemy komentować raportu MAK » Przyczyny katastrofy smoleńskiej według raportu komisji Millera » Publikacja raportu Jerzego Millera – całość [3 godz WIDEO] » Edmund Klich przekazał polskiej komisji uwagi do raportu MAK » MSWiA podało godzinę publikacji raportu komisji Millera » MILLER: “Jakość raportu jest ważniejsza niż data publikacji” » Prezentacja raportu Millera – relacja “minuta po minucie” + WIDEO » Komorowski: “Wyciągajmy wnioski z każdego raportu. Nawet chińskiego” » Na razie nie będzie oficjalnej prośby do Rosji o wypracowanie wspólnego raportu » MAK – przekazanie projektu raportu w sprawie katastrofy smoleńskiej [KONFERENCJA PRASOWA] » “Rodziny ofiar katastrofy 10 kwietnia nie poznają wcześniej raportu Millera” » Aleksiej Sazonow – Rosja odpowie na wszystkie pytania Polski dotyczące raportu MAK » Protokół z załącznikami raportu komisji Jerzego Millera badającej okoliczności katastrofy smoleńskiej » Laury dla MAK za “obiektywizm, szczegółowość i wysoki poziom raportu, który w pełni odpowiada międzynarodowym standardom” » Prof. Andrzej Nowak: Tylko całkowite odrzucenie tego raportu, bez żadnej z nim polemiki, jest jedynym sensownym i właściwym działaniem » TUSK POD SĄD » Co ukrywa premier Tusk? » Tusk błądzi na osi czasu » Tusk chroni szefa BOR » Tusk zaorał specpułk » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Projekt raportu Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) – dotyczący katastrofy smoleńskiej – w tym kształcie, w jakim został przysłany przez stronę rosyjską, jest bezdyskusyjnie nie do przyjęcia – powiedział w Brukseli premier Donald Tusk.

Premier, który przebywa obecnie w Brukseli na szczycie Unii Europejskiej, w rozmowie z dziennikarzami przyznał, że uwag jest o wiele za dużo, żeby uznać, iż projekt raportu strony rosyjskiej jest do przyjęcia.

Jak dodał szef rządu, zdaniem polskiej strony, w tym kształcie w jakim został przysłany przez stronę rosyjską, raport jest „bezdyskusyjnie nie do przyjęcia”.

Premier dodał, że niektóre wnioski MAK nie są zgodne z polskimi badaniami oraz z Konwencją Chicagowską. Donald Tusk pytany przez polskich dziennikarzy przed rozpoczęciem drugiego dnia unijnego szczytu przyznał, że polskie uwagi do pracy Rosjan nie są na razie „alternatywnym raportem”.

Premier dodał, że błędy i zaniechania strony rosyjskiej sprawiły, iż niektóre wnioski w raporcie MAK są nieuzasadnione. Zaznaczył, że nie chce określić dokumentu przygotowanego przez Rosjan jako fałszywego, ale niektóre tezy nie znajdują potwierdzenia w badaniach prowadzonych przez Polskę.

Wiceszefa zespołu ds. zbadania katastrofy smoleńskiej Jarosława Zielińskiego z PiS stanowisko premiera w sprawie raportu nie dziwi.

Poseł PiS pyta retorycznie, skąd zmiana poglądów premiera w tej sprawie. Dodaje jednak, że lepiej późno niż wcale.

Zieliński powiedział także, że reakcja premiera – jeśli jest szczera – to uderzenie się w piersi i przyznanie, że nastąpiły po stronie polskiej ogromne zaniedbania.

Polska przekazała w czwartek Rosji uwagi do projektu raportu końcowego MAK dotyczącego katastrofy Tu-154M pod Smoleńskiem.

Termin na przedstawienie stanowiska, uwag i wniosków przez stronę polską upływa 19 grudnia. Zostaną one następnie rozpatrzone przez Komisję Techniczną MAK. Przepisy nie narzucają MAK żadnych terminów, w jakich powinien on ustosunkować się do ewentualnych zastrzeżeń strony polskiej.

Rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak poinformowała, że w sumie przesłano ok. 150 stron dokumentów, nie chciała jednak mówić o szczegółach.

Szef rządu zaznaczył, że czeka teraz na odpowiedź strony rosyjskiej.

W dokumencie MAK są m.in. sprawozdania z badań szczątków samolotu, rejestratorów w maszynie i na wieży kontrolnej, rezultaty eksperymentów na symulatorach automatycznych i komputerowych, a także ocena działań załogi Tu-154M oraz wieży kontroli lotów w Smoleńsku przeprowadzona przez ekspertów z dziedziny psychologii, lotnictwa i kontroli ruchu powietrznego.

http://tvp.info/informacje/swiat/projekt-raportu-mak-nie-do-przyjecia/3590726

17 grudnia 2010

Oceń artykuł:
(5.00)
głosów: 5

Komentarze: »

Jeśli uważasz że któryś komentarz nie powinien się tutaj znaleźć zgłoś to na adres:

admin@smolensk-2010.pl
 • Tymczasowy :

  150 stron komentarza do liczacego 210 stron raportu. Calkiem niezle. I kto teraz obudzil sie z reka w nocniku?

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • Lora :

  Od początku wiadomo było, że to będzie stek bzdur. Trzeba było byc głopcem, by sądzic, że MAK może spłodzić coś innego w tym wypadku jak spreparowany bubel. Wszyscy psecjaliści, rosyjscy eksperci mieszkający na Zachodzie pisali o tym, czym jest w istocie MAK, a teraz po 8 miesiącach pan premier doznał olśnienia.
  A jeszcze wczoraj Monika Olejnik w swojej Kropce wykropkowała, że komisja sejmowa ws. katastrofy nie jest potrzebna, bo przeciez wiadomo, że samolot był sprawny. Na pytanie poseł Jakubiak, skąd to wiadomo, ta dziennikarka, ktorej inteligencji ubywa z każdym dniem odpowiedziała: “Rosjanie tak powiedzieli, specjalisci z Maku…
  Nie wierzy im pani?”
  I dalej ciagnęła: “kto jest winien temu, ze była mgła, że piloci byli niedoszkoleni, że samolot był spoźniony? Rząd? Czy takie sprawy może uregulowac komisja sejmowa?”
  ” To, ze samolot był spóxniony to nie jest przyczyna katastrpfy, samoloty spóxniaja się na całym swiecie ” – Jakubiak
  “Ale pamieta pani naciski prezydenta przy lądowaniu w Gruzji?” – Olejnik
  “Nie przy lądowaniu tylko przy samym locie, i nie były to naciski” – Jakubiak
  “Wszystko jedno, czy przy lądowaniu, czy przy locie, chodzi o standardy bezpieczeństwa lotu, i naciski były” – Olejnik
  “to nie jest wszystko jedno, procedury ladowania to zupełnie inna kwestia, tam chodziło o wybor trasy przelotu. Prezydent chciał miec wpływ na wybor trasy. Godzine wczesniej lądował w Tbilisi inny samolot” – Jakubiak

  I tak dalej. Mniej więcej tak. Cały czas ten sam spiew skretyniałej dziennikarki. Ciekawe jak teraz bedzie spiewac?

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • ANDREW :

  Premier Tusk tylko udaje twardziela i chce w tym wszystkim zachować twarz, pokazując rzekome oburzenie raportem. Teraz to może sobie fikać. Szkoda, że taki zdecydowany nie był zaraz po katastrofie, gdy oddawał śledztwo w ręce Rosjan.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • Ateuszek :

  MAK napisał raport troszkę w swojej sprawie. logiczne że zdrowi na umyśle ludzie nie zaakceptują takiego stanu rzeczy. to tak jak być sędzią we własnej sprawia. a Tusk …. szkoda gadać… jaki jest wszyscy widzą i słyszą. chyba zdał se sprawę że ten numer z raportem już nie przejdzie wiec nie miał wyjścia… szkoda że nie z poczucia obowiązku.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • andrew001 :

  Adminie!,

  Prosze o umieszczenie artykulu z Bibuly “Dlaczego nikt nie pyta o naciski na kontrolerów?”

  http://www.bibula.com/?p=29445

  Dziekuje i pozdrawiam Andrew

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • anna :

  Interesuje mnie, czy prezydent Ryszard Kaczorowski miał również obywatelstwo brytyjskie. Jest to bardzo prawdopodobne, zważywszy na to, jak wiele lat mieszkał w Wielkiej Brytanni. W jego dostępnych notkach biograficznych nie znalzłam takiej informacji. A szkoda, bo jeśliby sie okazało, że tak, to zgodnie z wiele razy powoływanym Załącznikiem nr 13 do Konwencji Chicagowskiej Wielka Brytania miała prawo i mogłaby, gdyby tylko zechciał uczestniczyć w procsie dochodzenia do przyczym tej katastrofy. Brzmienie ustępu, który o tym mówi jest następujące :
  “UCZESTNICTWO PAŃSTW, KTÓRYCH OBYWATELE PONIEŚLI ŚMIERĆ
  LUB DOZNALI POWAŻNYCH OBRAŻEŃ CIAŁA
  Prawo i stosowanie prawa
  5.27 Zalecenie. Jeżeli jakiekolwiek państwo wyraża zainteresowanie wypadkiem , niezależnie od miejsca jego zaistnienia dlatego, że wśród ofiar śmiertelnych lub osób, które doznały poważnych obrażeń ciała znajdowali się jego obywatele, wówczas zwraca się z wnioskiem do Państwa prowadzącego badanie o możliwość uczestniczenia w badaniu, to należy zezwolić temu państwu na wyznaczenie eksperta, który powinien mieć prawo do:
  a) udziału w oględzinach miejsca zaistnienia wypadku
  b) dostępu do (odpowiedniej, opartej na faktach) informacji,
  29
  c) uczestniczenia w identyfikacji ofiar,
  d) uzyskania pomocy podczas przesłuchiwania pozostałych przy życiu pasażerów, będących obywatelami Państwa, które wyznaczyło danego eksperta, i
  e) otrzymania egzemplarza Raportu Końcowego.”
  Jak widać, również po ostatecznym zredagowaniu Raportu Końcowego MAK musiałby przesłać egzemplarz tego raportu do UK. Gdyby Polska była szanowanym krajem Europy, z którym licza się inne państwa, to UK na pewno interesowałby sie ostatecznym kształtem tego dokumentu. Ale tak neistey nie ejst i dlatego Rosja może z nami zrobić wszystko, co chce, właćznie z wydymaniem Tuska, do czego najparwdopodobniej własnie dosżło. Zakładam, że projekt raportu wskazuje na niedostateczne przygotowanie lotu, a to obciążą ministrów Tuska i jego samego. Tak się kończą niebzpieczne flirty z Rosją, ale ani świat, ani polscy politycy nigdy się tego nie nauczą.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • marie2010 :

  Oj czuje, jak pomalutku wszyscy “miedialni ksiazeta” beda zmuszeni do odszczekiwania swoich bzdurnych komentarzy. Takie panie Olejniki i jej koledzy, a takze zapraszani przez nich, podlawia sie wlasnymi klamstwami. Tego sobie i Wam zycze na ten Nowy Rok.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • WiT :

  A ja życzę wam Beztuskowo-komorowia na Święta i na cały przyszły rok. Chociaż w sumie co tam się rozdrabniać, na następne lata też.

  Thumb up 0 Thumb down 0

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters