Turowski – Jakimiszyn – Smoleńsk

Publikacja w serwisie: 20 December 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » Jak Turowski przygotowywał lot do Smoleńska » Jakub Opara: 3 osoby przeżyły katastrofę – tak powiedział nam ambasador Turowski » Tomasz Turowski – w PRL jeden z najgroźniejszych komunistycznych szpiegów, w III RP oficer Urzędu Ochrony Państwa i Agencji Wywiadu » Hiszpania w nagrodę za Smoleńsk » Smoleńsk w wersji niedociekliwej » Smoleńsk nie miał danych o przylocie Tu-154? » Sejm nie może nie pytać o Smoleńsk » Smoleńsk – hipoteza zamachu – argumenty w pigułce V2 » SMOLEŃSK 10/4/10 – PRÓBA PODSUMOWANIA NA DZIEŃ 26.06.2010 » Smoleńsk- Kto był organizatorem wyjazdu oraz dokonania B. Klicha i M. Janickiego. » SMOLEŃSK 10 kwietnia 2010 – podsumowanie na dzień 9.07.2010 » Generał KGB, BBN i Smoleńsk » Smoleńsk w Kongresie USA » Smoleńsk – zaniedbania i przyczyny » Smoleńsk – nowe fakty » Smoleńsk to morderstwo z premedytacją? » Questions regarding Smolensk air crash » Smoleńsk: niewygodne fakty » Co ma Smoleńsk do wyborów prezydenckich? » Smoleńsk w cieniu skorumpowanego MAK » SMOLEŃSK 10.04.2010 – PAMIĘTAMY! » GAZPROM – wybory – Smoleńsk » Facebook vs. Smolensk-2010.pl » Smoleńsk. La teoria di un complotto » Smoleńsk. Przyczynek do tragedii. » Smoleńsk: Dziewiętnaście minut po 8.41 » Smoleńsk – tło długofalowej strategii (1) » Smoleńsk: ekspertyzy “obiektów biologicznych” » SMOLEŃSK: ZNIKAJĄCE ZDJĘCIA SATELITARNE » Smoleńsk, Krakowskie Przedmieście, Łódź » Smoleńsk: wawelska tablica gotowa » Smoleńsk. Historia amatorskiego wideo » “Smoleńsk fiction” polskich prokuratorów » Smoleńsk: Pasażerowie Tu-154 powinni przeżyć » Jest paragraf na “Smoleńsk. Zapis śmierci” » Smoleńsk – to mógł być zamach – argumenty w pigułce » SMOLEŃSK: NOWY ŚWIADEK, NOWE FAKTY » Katastrofa. Smoleńsk. Teorie spiskowe, część II » Tęsknimy! Ku pamięci Załogi TU-154 – Smolensk 10.04.2010 » Smoleńsk: wersje alternatywne i teorie spiskowe » Smoleńsk: Za pięć dwunasta – E. Klich ma pytania. » [ENGLISH] Smolensk 2010 – PLANE CRASH RESUME » Smoleńsk: tajne rozmowy ludzi Putina i Tuska » Arabski: Atakują mnie za Smoleńsk, bo tylko ja żyję » APEL ANDRZEJA MELAKA KATASTROFA SMOLEŃSK 2010 » Di nuovo le manipolazioni intorno alla catastrofe di Smoleńsk. » Amatorski film z miejsca katastrofy – Smoleńsk 10.04.2010. » Jarosław Kaczyński – Smoleńsk to tysiąc afer Rywina » An amateur video from Smoleńsk – an analysis and audio transcription » Smoleńsk: Hipoteza nr 4. / Nigdy nie uwierzę, że to zrobili Rosjanie. » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Czy Tomasz Turowski jest osobą, która kazała rosyjskim funkcjonariuszom na Siewiernym zniszczyć materiały operatora TVP Sławomira Wiśniewskiego?

Podejrzewany przez Instytut Pamięci Narodowej o kłamstwo lustracyjne ambasador tytularny RP w Moskwie Tomasz Turowski był w latach 90. rozpracowywany przez Urząd Ochrony Państwa. UOP sprawdzał jego kontakty z oficerem rosyjskiego wywiadu Grigorijem Jakimiszynem, tym samym, który miał być oficerem prowadzącym agenta “Olina”. Turowski, który 10 kwietnia był na płycie lotniska Smoleńsk Siewiernyj, jest także autorem informacji, że trzy osoby przeżyły katastrofę i w ciężkim stanie przewieziono je do szpitala. Kilka godzin po katastrofie miał ją przekazać jednemu z urzędników rosyjskiego MSZ.

Tomasz Turowski, wobec którego pion lustracyjny skierował wniosek o wszczęcie postępowania lustracyjnego, w 1993 r. został pracownikiem w resorcie spraw zagranicznych, w departamencie zajmującym się Europą Wschodnią, gdzie najpierw był doradcą, a potem wicedyrektorem. Już w początkowym okresie pracy, w latach 1993-1994, ze względu na liczne i otwarte kontakty Turowskiego z I sekretarzem ambasady rosyjskiej w Polsce Grigorijem Jakimiszynem, był obserwowany przez Urząd Ochrony Państwa. Dlaczego?
Jakimiszyn był faktycznie pracownikiem rosyjskiego wywiadu, a funkcja sekretarza ds. prasowych w ambasadzie stanowiła tylko przykrywkę. Była to niezwykle barwna postać. Urodzony w Baku syn Rosjanina i Azerki, potężnie zbudowany (190 cm wzrostu), znany ze świetnej gry w tenisa. Na placówce w Polsce rezydował m.in. w willi nad Narwią nieopodal Serocka. Podczas wizyty Borysa Jelcyna w Polsce (1993 r.) odpowiadał za jego osobistą ochronę. Zasłynął m.in. z tego, że przez całą noc warował przy drzwiach sypialni w ambasadzie z naładowanym kałasznikowem w ręku.
Nazwisko Grigorija Jakimiszyna wypłynęło w związku z aferą “Olina”. To właśnie Jakimiszyna miał w czerwcu 1995 r. zwerbować dla polskich służb Marian Zacharski. Rosyjski oficer wywiadu ujawnił mu, że jest oficerem prowadzącym szpiega o kryptonimie “Olin”, którym miał być ówczesny premier Józef Oleksy. Informację tę ujawnił w grudniu 1996 r. Andrzej Milczanowski, ówczesny minister spraw wewnętrznych. Afera, która wówczas wybuchła, spowodowała dymisję Oleksego. Śledztwo w tej sprawie zostało umorzone z powodu braku dowodów. A sam Jakimiszyn wkrótce opuścił Polskę.
Formalnie miał popaść w niełaskę. Faktycznie wciąż pracował w MSZ, co potwierdzała strona rosyjska, i nadal też w wywiadzie. Został nawet sędzią w trybunale sądzącym agentów – pracował w Izbie Karnej Najwyższego Sądu Wojskowego powołanej wyłącznie do sądzenia szpiegów.
Natomiast Turowski w 1996 r. trafił do ambasady w Moskwie. Jaki charakter miały jego kontakty z oficerem rosyjskiego wywiadu? Wszystko wskazuje na to, że Turowski miał za sobą współpracę ze służbami PRL. Jak poinformowała w sobotę “Rzeczpospolita”, miał być tzw. nielegałem, skierowanym w 1975 r. jako oficer wywiadu do zakonu jezuitów w Watykanie. Tam przez 10 lat korzystał z dostępu do “największych tajemnic Watykanu dotyczących polityki wschodniej”.
Meldunki Tomasza Turowskiego, przysłane odrębnymi kanałami, miały oznaczenie 9596, a później były podpisywane pseudonimem “Orsom”. W 1986 r. Turowski tuż przed święceniami wystąpił z zakonu. Czy wywiad rosyjski wykorzystał jego wcześniejsze kontakty z elitarnymi komórkami wywiadu PRL? Nie wiadomo. – Takie przypadki miały miejsce – mówi o innych agentach służb PRL w rozmowie z “Naszym Dziennikiem” dr Tadeusz Witkowski, znawca tematyki służb specjalnych, były pracownik Służby Kontrwywiadu Wojskowego i członek Komisji Weryfikacyjnej WSI.
Jaki zakres ma wniosek lustracyjny? Tego niestety IPN nie ujawnia. Turowski nie widnieje w katalogach Instytutu, mimo że ustawowo jest nimi objęty. – Widocznie jeszcze nie opracowano materiałów z nim związanych – mówi nam rzecznik prasowy IPN Andrzej Arseniuk.
Jak informuje MSZ, misja Turowskiego, pełniącego obecnie obowiązki szefa wydziału politycznego ambasady RP w Moskwie, już się kończy.
- Pan Turowski kończy już swoją misję i za kilka tygodni wraca do Polski – powiedział rzecznik resortu spraw zagranicznych Marcin Bosacki. – Będzie do dyspozycji kadr do czasu wyjaśnienia sprawy lustracyjnej i nie będzie brany pod uwagę przy nominacjach – dodał. Bosacki zaprzeczył, by Turowski był formalnie ambasadorem tytularnym w Moskwie, ambasadorem w Moskwie jest Wojciech Zajączkowski. Rzecznik wyjaśnił, że Turowski jest “dyplomatą średniego szczebla, szefem wydziału politycznego ambasady”.
Co ciekawe, w odpowiedzi MSZ skierowanej do prokuratury na pytanie o skład delegacji obecnej na płycie lotniska Smoleńsk Siewiernyj 10 kwietnia nazwisko Turowskiego widnieje z nomenklaturą: “ambasadora tytularnego”.
Sprawa Turowskiego to nie jedyne problemy lustracyjne MSZ. W sądach na rozpatrzenie czeka aż sześć spraw lustracyjnych przedstawicieli MSZ. Kilka dni temu do sądu trafił wniosek o uznanie za “kłamcę lustracyjnego” Janiny Biernackiej z kancelarii MSZ, lustrowanej jako członek “służby zagranicznej”. – To nie jest liczne grono jak na 3,6 tys. pracowników MSZ. Każdy przypadek należy rozpatrywać oddzielnie oraz poczekać na wyrok – komentuje Bosacki.
Nazwisko Turowskiego jako dyplomaty w Rosji pojawia się także w związku z katastrofą smoleńską. 10 kwietnia rano oczekiwał wraz z ambasadorem Jerzym Bahrem na lotnisku w Smoleńsku na przylot prezydenta i jego delegacji. Po wypadku ruszyli oni w kierunku szczątków rozbitego samolotu. Znalazł się tam również kamerzysta TVP Sławomir Wiśniewski. Jak wspomina, dopadli go wówczas funkcjonariusze Federalnej Służby Ochrony, krzycząc, żeby oddał kamerę. Wiśniewski podczas szarpaniny zauważył, że w “międzyczasie przez las od strony lotniska przybiegło kilku naszych dyplomatów w garniturach”.
Z ujawnionych w mediach jego zeznań w prokuraturze wynika, że obecny w grupie funkcjonariuszy Polak miał powiedzieć do nich, żeby aresztowali kamerzystę i zniszczyli sprzęt. Opis Wiśniewskiego dotyczył osoby powyżej 50 roku życia, krótko ostrzyżonego szatyna, co sugeruje, że chodzi właśnie o Turowskiego.
Turowski jest także autorem błędnej informacji, że trzy osoby przeżyły i w ciężkim stanie zostały przewiezione do szpitala. Kilka godzin po katastrofie miał ją przekazać jednemu z urzędników rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych.
Zenon Baranowski
Poniedziałek, 20 grudnia 2010

http://smolensk-2010.pl/wp-admin/post.php?action=edit&post=8633&message=10

Oceń artykuł:
(4.60)
głosów: 10
tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Komentarze: »

Jeśli uważasz że któryś komentarz nie powinien się tutaj znaleźć zgłoś to na adres:

admin@smolensk-2010.pl
 • andrew001 :

  Turowski w Watykanie przed zamachem na Jana Pawla II, rozpracowujacy najblizsze otoczenie JP II, pracownik wywiadu w PRL z powiazaniami rosyjskimi, bardzo tajemniczy gosc o ktorym tak naprawde malo kto wie ze istnieje. Turowski w Smolensku przed katastrofa, i jak wyglada rozkazujacy niszczyc dowody oraz nakazujacy aresztowanie Wisniewskiego. Nie trzeba tutaj szpiega aby widziec ze te “zbiegi okolicznosci” sa co najmniej zastanawiajace, jesli nie otwarcie podejrzane. Musial wiedziec “co jest grane” nakazujac niszczenie dowodow w Smolensku …, takie poczynanie jest absolutnie sprawa kryminalna, a wiec musial wiedziec ze mu to ujdzie plazem. A taka gwarancje mogl on tylko uzyskac od wspolnikow zbrodni. Wyglada na to ze wlasnie odkryto nowe ogniwo w lancuszku wspolnikow zbrodni Smolenskiej. Pozdrawiam Andrew

  Thumb up 2 Thumb down 0

 • andrew001 :

  P.S.
  Wiecej o Turowskim pisze Sceptyczny Wierzyciel:

  http://afortiori.salon24.pl/261021,sprawa-tomasza-turowskiego

  Thumb up 0 Thumb down 0

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters