Smoleńska pastorałka

Publikacja w serwisie: 26 December 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce

Zobacz także:

» "List z Polski" » Smoleńska odpowiedzialność. » Smoleńska elegia » Znikające SMS-y ze Smoleńska » Tajemnica Smoleńska » URZĘDNIK MSZ O RANNYCH ZE SMOLEŃSKA » Jak Turowski przygotowywał lot do Smoleńska » Smoleńska droga podejścia » Gdzie są ranni ze Smoleńska? » Kto wymazał połączenia ze Smoleńska? » Tajemnica telefonu ze Smoleńska » Niezidentyfikowani spod Smoleńska » BOR fałszował dokumentację ws. Smoleńska? » 150 osób przesłuchanych ws. Smoleńska » Co słychać na filmach ze Smoleńska? » PE: debaty ws. Smoleńska nie będzie » WYSTAWA SMOLEŃSKA W WIEDNIU » 400. rocznica zdobycia Smoleńska » Sensacyjne zeznania kontrolera ze Smoleńska » Czy linia nr 602 zasilała smoleńską wieżę? » Macierewicz apeluje do Polonii ws. Smoleńska » PROKURATURA ZAKNEBLUJE DZIENNIKARZY WS. SMOLEŃSKA? » INTERPELACJA WS. SMOLEŃSKA, ODPOWIEDŹ WE WRZEŚNIU » Rozmowy kontrolerów ze Smoleńska ujawnione » ROZMOWA Z KONTROLEREM LOTU ZE SMOLEŃSKA » Kolejny tajemniczy zgon ws. Smoleńska » KONFERENCJA ZESPOŁU DS. SMOLEŃSKA (2 posiedzenie) » Piszemy do Komisji Europejskiej ws. Smoleńska » Smoleńska katastrofa to papierek lakmusowy!!! » Dziś petycja w sprawie Smoleńska » KONFERENCJA ZESPOŁU DS. SMOLEŃSKA (1 posiedzenie) » ABW: Nie przetrzymywaliśmy materiałów dotyczących Smoleńska » Tragedia smoleńska pół roku później » Katastrofa smoleńska 10 dowodów na zamach » Kontroler lotów ze Smoleńska: czy kogoś się boi? » Jest ekspertyza filmu ze Smoleńska » Wiadomo z kim kontaktowali się kontrolerzy ze Smoleńska » Grupa Macierewicza żąda akt dot. Smoleńska » Katastrofa smoleńska i zacieranie śladów? » NIK obciąża Arabskiego za katastrofę smoleńską » Prezydentowa chce jechać do Smoleńska » Polscy eksperci wrócili ze Smoleńska » Rosjanie z zarzutami za katastrofę smoleńską? » MSZ przekazało rodzinom tablicę ze Smoleńska » PREMIER DONALD TUSK LECI DO SMOLEŃSKA » RZĄD TUSKA KŁAMIE W SPRAWIE SMOLEŃSKA » KONFERENCJA PRASOWA RODZIN OFIAR SMOLEŃSKA » W pielgrzymce do Smoleńska weźmie udział 175 osób » Premier: Graś jest delikatny ws. Smoleńska » Kongresmen chce międzynarodowego śledztwa ws. Smoleńska » Tablica ze Smoleńska trafiła do Bazyliki św. Krzyża » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Felieton redaktora Tomasza Sakiewicza


Przy wigilijnym stole przygotowano miejsce dla gości z daleka. Potrawy gorące, opłatek leży na stole, świeca coraz bardziej spalona, pełna nadziei melodia unosi się w powietrzu.

Smoleńsk 10 kwietnia 2010r

Długi stół gromadzi skupioną na czekaniu rodzinę. Przybysz z daleka spóźnia się. Nikt nie chce siadać bez niego do stołu. Nie ma go, bo musi przejrzeć ostatnie płynące do najwyższego urzędu dokumenty, może wypatruje żony, która chce przed świętami zadbać o wszystkich mieszkańców pałacu. Przyjdzie z naręczem pięknych tulipanów i poprawi mu przekrzywiony krawat.

Jeszcze ich nie ma.

Trzeci gość do późna w nocy pracował nad archiwaliami. Pewnie nie zdążył na czas, bo znowu zaskoczyły go święta. Jak się pojawi, opowie o średniowiecznych zwyczajach, z których zostały kolędy i szopka wymyślona przez św. Franciszka.

Niech już przychodzi.

Czwarty czyta pewnie listy od pokrzywdzonych. Upomni się przed Wigilią o niesłusznie przetrzymywanego w więzieniu. Napisze do burmistrza prośbę, by nie zostawiał bez opieki wdowy, przyjrzy się sprawie, w której sąd bardzo spieszył się z wyrokiem.

Spóźnia się okropnie.

ofiary tragicznego lotu

Piąty siedzi jeszcze w banku. Ma dużo pracy, bo trzeba uzupełnić kolekcję monet. Na każdej znajoma twarz, każda nagle okazała się potrzebna, by zdobić złotówkę.

Dlaczego jeszcze nie przyszedł?

Szósty dzwoni do kolegów ze Świętokrzyskiego. Wiedzą, że bez niego wszystko tam może się rozpaść. Każdemu musi złożyć życzenia. Nigdy nie przerywa pracy.

Mógłby już skończyć rozmawiać.

Siódmy próbuje przekonać ministra finansów, by zostawił choć trochę pieniędzy na kulturę. Wkrótce ludzie mogą przecież zapomnieć o polskim dziedzictwie.

Czemu akurat teraz nie ma czasu?

Dziewięćdziesiąt sześć pustych miejsc czeka na spóźnionych gości. Polska Wigilia musi się dzisiaj odbyć bez nich. Odeszli w momencie, gdy ani my, ani też oni się tego nie spodziewali. Rozdzielono rodziny i przyjaciół. Zabrano ludzi, którzy nam przewodzili. Ta strata dotknęła niemal wszystkich.

Przez ból, którego w tym roku doznaliśmy, jesteśmy dzisiaj razem. Jesteśmy z tymi wszystkimi, którzy zostali bez bliskich. Jesteśmy z każdym, kto poczuł się zraniony. Z tego cierpienia może narodzić się inna Polska. Niech ta Wigilia będzie początkiem owych narodzin, których istotą jest przychodzący na świat Bóg.

Takie życzenia chciałbym złożyć Państwu w Święto Narodzenia Pańskiego 2010 r.

Tomasz Sakiewicz, 21-12-2010

http://gazetapolska.pl/artykuly/kategoria/57/4196

Oceń artykuł:
(4.60)
głosów: 10

Komentarze: »

Jeśli uważasz że któryś komentarz nie powinien się tutaj znaleźć zgłoś to na adres:

admin@smolensk-2010.pl
  • Inka :

    Wzruszający felieton. Piękne słowa…i żal, po prostu żal, że odeszli.

  • Magdalenka :

    Smutne te świeta……dla rodzin szczególnie,ale dla nas też…pamietamy:(

    Thumb up 0 Thumb down 0

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters