Prokuratura: Nie rezygnujemy z przesłuchań kontrolerów

Publikacja w serwisie: 27 December 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , , , , , , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » Dlaczego nikt nie pyta o naciski na kontrolerów? » Koniec przesłuchań przed wakacjami? » “Hieny ze Smoleńska” płaczą w trakcie przesłuchań » Rosjanie wybielili kontrolerów » Prokuratura przesłuchuje rodziny » Szef kontrolerów wieży lotów na lotnisku Siewiernyj trzy dni po katastrofie polskiego Tu-154M przeszedł na emeryturę. » Jak rosyjskie media komentują informację, że w wieży znajdował się oficer FSB, który mógł mieć wpływ na pracę kontrolerów lotu i który “rozpłynął się w powietrzu”, nie będzie przez nikogo przesłuchany? » KLICH O NACISKACH NA KONTROLERÓW » Chcą wybielić kontrolerów » TAJEMNICA SMOLEŃSKICH KONTROLERÓW » Na Korsarzu zabrakło pracy kontrolerów » Rozmowy kontrolerów ze Smoleńska ujawnione » Rosja unieważnia zeznania kontrolerów » Płk Klich dostał dokumenty dotyczące kontrolerów » Rosyjscy eksperci bronią kontrolerów ze Smoleńska » Polska od dawna chce przesłuchać kontrolerów » Operat “Logika” zniknął z zeznań kontrolerów » Prokuratura powinna wnioskować o przesłuchanie Putina » Rosja: Sprawa kontrolerów lotu ze Smoleńska nie istnieje » Aleksiej Morozow – MAK OPUBLIKUJE PEŁNY ZAPIS ROZMÓW KONTROLERÓW » Prokuratura wojskowa nadal nie ma kompletu materiałów sekcyjno-medycznych » Polscy śledczy w poniedziałek mają rozpocząć przesłuchania kontrolerów ze Smoleńska. O co pytać? » Rodziny wystąpią o dane z rejestratorów » W raporcie MAK kapitulanctwo Tuska wyjdzie na jaw » Prokuratura nie ufa adwokatom ?! » Prokuratura dopasuje się do wersji MAK? » Prokuratura zbyt bierna » Prokuratura przesłucha Kaczyńskiego » Prokuratura nie wie, co zleciła Rosjanom » Prokuratura Polska czy Kolonialna? » Prokuratura ustala plan z Kremlem » Prokuratura nie sprawdziła, czy doszło do wybuchu? » Prokuratura wojskowa: Nie wykluczyliśmy zamachu » Prokuratura: brak dowodów na naciski » Prokuratura powoła zespół biegłych » PROKURATURA ZAKNEBLUJE DZIENNIKARZY WS. SMOLEŃSKA? » Prokuratura zamiata sprawę pod dywan » Prokuratura: Tu-154M był prawidłowo wyważony » Prokuratura: 4 wersje przyczyn katastrofy » Prokuratura wojskowa ukrywa dowody » Prokuratura zajęła się Janickim. Wreszcie! » Brytyjski wywiad bardziej zainteresowany niż prokuratura » Rosyjska prokuratura wzywa. Polacy się boją » PROKURATURA ZAJMIE SIĘ NISZCZENIEM TU-154 PRZEZ ROSJAN » Prokuratura: nikt nie obrażał „Bronka” i „Donalda” » Prokuratura uznała, że wystarczy to, co robią Rosjanie » Rozbieżności w zeznaniach, prokuratura wezwie szefa BOR? » Prokuratura dostała “nowe” zdjęcia z lotniska w Smoleńsku » Prokuratura ujawniła cztery badane wersje katastrofy » Prokuratura przesłucha pracowników Instytutu Ekspertyz Sądowych » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

W śledztwie ważny jest każdy dowód, ponieważ pozwala to zweryfikować występujące rozbieżności – podkreślają wyjątkowo zgodnie prokuratura i pełnomocnicy rodzin smoleńskich. Komentują w ten sposób wypowiedź Edmunda Klicha, polskiego akredytowanego przy MAK, że skoro (jakoby) są nagrania z wieży z lotniska Siewiernyj, to mniej istotne są zeznania kontrolerów.

- Każdy dowód, który pozwala wprowadzić nową jakość, jest na wagę złota i jest brany pod uwagę – mówi w rozmowie z “Naszym Dziennikiem” kpt. Marcin Maksjan z Naczelnej Prokuratury Wojskowej.
- To nie jest tak, że jak mamy nagrania, to możemy zrezygnować z zeznań kontrolerów – stwierdza mecenas Bartosz Kownacki. Zaznacza, że nagrania w zestawieniu z zeznaniami pozwalają zweryfikować występujące rozbieżności, np. liczbę osób w kontroli lotów podczas katastrofy, wykonywane połączenia z Moskwą itp. – Różne dowody pozwalają stwierdzić, czy wydarzenia układają się w logiczną całość – mówi Kownacki. Nagraniami z wieży w Smoleńsku od dawna dysponuje komisja Jerzego Millera. Klich ujawnił, że zawierają one korespondencję radiową, rozmowy telefoniczne i tzw. tło. To ostatnie nagranie zawiera także rozmowy telefoniczne, komendy kierownika lotu i rozmowy między osobami. Klich podkreśla, że jest to kopalnia wiedzy. Prokuratura natomiast dysponuje jedynie nagraniami rozmów polskich pilotów z wieżą kontrolną w Smoleńsku. Ale brakuje jej w dalszym ciągu nagrań rozmów wieży z Moskwą. Prokurator generalny Andrzej Seremet podkreśla, że o te nagrania strona polska zwracała się do Rosji już dwukrotnie. Jak informuje prokuratura, “lada moment” mają być przetłumaczone wszystkie otrzymane z Rosji materiały dotyczące sekcji zwłok ofiar katastrofy smoleńskiej. – Prace tłumaczy trwają, niektórzy spośród nich już skończyli swoje tłumaczenia, inni jeszcze przekładają niektóre materiały, lada moment ma to być u nas w prokuraturze – mówi Zbigniew Rzepa, rzecznik Naczelnej Prokuratury Wojskowej. Rzepa zaznacza, że materiały dotyczące sekcji zwłok nie są kompletne, brakuje m.in. zdjęć z przeprowadzonych czynności. – Sytuacja jest tego typu, że w dokumentach są opinie sądowo-medyczne, są protokoły i do tego materiały identyfikacyjne; dopiero wszystko razem połączone daje pełen obraz i w niektórych momentach brakuje poszczególnych elementów – podkreśla. – Mamy informacje, że w najnowszych dokumentach, które są szykowane do wysłania z Moskwy, znajdują się takie dokumenty – dodaje prokurator. Podkreśla, że prokuratura czeka na informację z Komitetu Śledczego przy rosyjskiej Prokuraturze Generalnej, że materiały zostały wyekspediowane. – W tej chwili nie mamy pewnej informacji, że to już wyszło, więc czekamy – mówi.

Zenon Baranowski, Poniedziałek, 27 grudnia 2010,

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20101227&typ=po&id=po03.txt

Oceń artykuł:
(5.00)
głosów: 4
tagi: , , , , , , , ,

Jeden Komentarz: »

Jeśli uważasz że któryś komentarz nie powinien się tutaj znaleźć zgłoś to na adres:

admin@smolensk-2010.pl
 • Lora :

  Ależ grubymi nicmi szyte jest to cale śledztwo. A miało byc rak pieknie: ramie w ramię, wspólnie prowadzone śledztwo, ścisła współpraca prokuratur Polski i Rosji. A tu się okazuje, ze nasza prokuratiura ma tylko rozmowy z kokpiyu i to wszystko, a pan Miller trzyma w swojej szufladzie, tylko dla wtajemniczonych kopelnie wiedzy w postaci nagran z wiezy. A nasza proukratura nie wiedziec czemu nie ma do niej dostępu. CO TO JEST? BRAZYLIJSKI SERIAL? TELENOWELA? Ciągnący się kilometrami tasiemiec filmowy, pełen płytkich intryg i durnych uników czy poważne śledztwo???
  Robią idiotów z siebie wzajemnie i z narodu. Dość już tego! Żądamy ujawnienia wszystkich dowodów opinii publicznej:
  - nagrań z wieży
  - zapisu parametrów lotu
  - zapisu radarowego lotu TU-154 (który, z tego co wiadomo istnieje)

  Oraz przekazanie tych danych do Prokuratury, ale i innego niezaleznego ciała badawczego!

  Thumb up 0 Thumb down 0

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters