Zmiana raportu MAK celem strategicznym dla Polski

Publikacja w serwisie: 27 December 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » Aleksiej Sazonow – Rosja odpowie na wszystkie pytania Polski dotyczące raportu MAK » Najważniejszym celem zamachu mógł być prezes NBP… » Treść raportu MAK – dokumenty do pobrania » W przyszłym tygodniu szkic opinii do raportu MAK » Klich dostanie w Rosji egzemplarz raportu MAK » Moskwa przypilnuje polskiej opinii do raportu MAK? » Klich: Do raportu MAK odniosę się do końca listopada » Kanadyjska centrala ICAO: Nie możemy komentować raportu MAK » MAK przekazał projekt raportu w sprawie katastrofy smoleńskiej » Komorowski: “Wyciągajmy wnioski z każdego raportu. Nawet chińskiego” » Raport MAK nie wiąże Polski » JAROSŁAW KACZYŃSKI: RAPORT MAK TO KPINA Z POLSKI » Nie uznajemy raportu MAK » Komentarz Ewy Błasik do raportu MAK » MAK zadowolony z raportu Millera » Komentarz do raportu MAK – Kozi Dryngiel » Polska przekazała uwagi do raportu MAK » Do wyborów nie będzie raportu z katastrofy » Rząd się nie odwoła od raportu MAK – NIE MA PODSTAW PRAWNYCH » Polskie uwagi do raportu MAK przetłumaczone na angielski » Niezależna.pl ujawnia matactwa ws. daty raportu » Klich: Jutro przekazanie projektu raportu MAK » Tusk w Brukseli – „Projekt raportu MAK nie do przyjęcia” » Tusk: “Nie zaproponuję żadnych zmian do raportu ws. Smoleńska” » Akcja ratunkowa 10 kwietnia w Smoleńsku według raportu MAK » Tusk: Miller zwróci się do Rosjan ws. polskiego raportu » Tusk: 29 lipca publikacja raportu komisji Millera » MILLER: “Jakość raportu jest ważniejsza niż data publikacji” » Przyczyny katastrofy smoleńskiej według raportu komisji Millera » Prezentacja raportu Millera – relacja “minuta po minucie” + WIDEO » Publikacja raportu Jerzego Millera – całość [3 godz WIDEO] » MSWiA podało godzinę publikacji raportu komisji Millera » Edmund Klich przekazał polskiej komisji uwagi do raportu MAK » Na razie nie będzie oficjalnej prośby do Rosji o wypracowanie wspólnego raportu » MAK – przekazanie projektu raportu w sprawie katastrofy smoleńskiej [KONFERENCJA PRASOWA] » “Rodziny ofiar katastrofy 10 kwietnia nie poznają wcześniej raportu Millera” » Protokół z załącznikami raportu komisji Jerzego Millera badającej okoliczności katastrofy smoleńskiej » Laury dla MAK za “obiektywizm, szczegółowość i wysoki poziom raportu, który w pełni odpowiada międzynarodowym standardom” » Zginęła elita Polski » Czy wrak w końcu wróci do Polski? » Szczątki tupolewa wrócą do Polski » Jak ściągnąć czarne skrzynki do Polski » Polski punkt konsularny w Smoleńsku » Prof. Andrzej Nowak: Tylko całkowite odrzucenie tego raportu, bez żadnej z nim polemiki, jest jedynym sensownym i właściwym działaniem » Bogdan Klich: CHODZIŁO O SKOMPROMITOWANIE POLSKI » “Kommiersant”: Polski raport surowszy niż rosyjski » Błędne porozumienie rządu Polski z Rosją » To był zamach – mówią eksperci polski i niemiecki » Kiedy czarne skrzynki trafią do Polski? » Polski raport inny, czyli jaki? » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

W interesie Rosjan nie leży, by opinia międzynarodowa uznała, że nie byli rzetelni w przedstawieniu przyczyn katastrofy smoleńskiej – mówi „Gazecie Wyborczej” ekspert prawa lotniczego i członek polskiej komisji badającej katastrofę prof. Marek Żylicz.

„Przed tygodniem Polska odpowiedziała na projekt raportu MAK-u w sprawie katastrofy. Na blisko 150 stronach punkt po punkcie analizuje ustalenia Rosjan i przedstawia nasze zastrzeżenia. Główne uwagi dotyczą – dowiaduje się «Gazeta» – niespełnienia polskich wniosków, np. przesłuchania konkretnych świadków, wykonania konkretnych badań. Nie zgadzamy się też z ogólną wymową rosyjskiego projektu raportu, który przyczyny katastrofy widzi tylko po polskiej stronie” – czytamy w „GW”.

katastrofa TU - 154M

Zdaniem prof. Marka Żylicza potrzebne są teraz polsko-rosyjskie konsultacje i uzupełnienie raportu o to, co nie zostało przez MAK zrobione. Ekspert przewiduje, że wkrótce strona polska wyznaczy “negocjatora”, który podejmie rozmowy z przedstawicielami Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego. – Uważam, że “po dobroci” możemy w tym projekcie bardzo dużo zmienić – zaznacza w rozmowie z “GW”. – Byłoby błędem polskiej strony, gdyby miały powstać dwa obrazy tej katastrofy. Rosjanie mogliby nam wtedy zarzucić: A co wyście zrobili? Co robił w Moskwie wasz przedstawiciel? – dodaje Żylicz.
Żylicz podkreśla również, że dążenie do zmian w projekcie raportu, który przygotował MAK, jest “celem strategicznym” Polski. Dodaje on, że gdyby tak się nie stało, to opinia międzynarodowa mogłaby nam zarzucić, że nie wykorzystaliśmy zapisów konwencji chicagowskiej. Dodaje również, „że na lotnisku w Smoleńsku nie było systemu naprowadzania ILS, który pozwoliłby bezpiecznie zejść pilotom nawet przy tak złej pogodzie, a załoga nie dostawała bieżących dokładnych danych o stanie widoczności. Ale podstawowe zarzuty sprowadzają się do niespełnienia polskich wniosków i oczekiwań podczas badania, np. przesłuchania konkretnych świadków, wykonania konkretnych badań.”

Ł.A/GazetaWyborcza, poniedziałek, 27 grudnia 2010

http://www.fronda.pl/news/czytaj/zmiana_raportu_mak_celem_strategicznym_dla_polski

Oceń artykuł:
(5.00)
głosów: 2
tagi: , , ,

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters