Minister sprawiedliwości w TVP Info „W naszym interesie – poczekanie na raport”

Publikacja w serwisie: 11 January 2011
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » Minister sprawiedliwości w Sejmie argumentuje fakt, że śledztwo całkowicie pozostaje w ręku Rosji » Co zerwało linię energetyczną na półtorej minuty przed naszym samolotem? » Miedwiediew w TVP Info: tragedia zbliży narody » Minister Kwiatkowski zostanie przesłuchany jeszcze w lutym » Jarosław Olechowski, dziennikarz TVP Info Czułem zapach paliwa lotniczego » Izabella Sariusz-Skąpska w TVP Info: Porównywanie Smoleńska do Katynia to nadużycie » Rafał Gawroński zaginął (a właściwie zniknął w lochach wymiaru nie-sprawiedliwości) » Politycy komentują raport MAK » Ostateczny raport MAK już w środę » Raport MAK: bezpośrednie przyczyny katastrofy » JAROSŁAW KACZYŃSKI: RAPORT MAK TO KPINA Z POLSKI » Pani Minister Finansów ANS » Minister poparł szympansa » Piloci: Minister bredzi » Minister Klich traci generałów » Minister obrony: Rosjanie nie wywiązują się » Szeremietiew: Minister Klich powinien podać się do dymisji » Minister odsłuchał nagrania, bo dostał taką propozycję » Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas wizyty w USA: » Nawet politycy Platformy Obywatelskiej prywatnie przyznają, że Bogdan Klich to nieudolny minister » Raport co kwartał » Na początku przyszłego tygodnia raport MAK w sprawie katastrofy 10 kwietnia » Ewa Błasik – Raport MAK to Haniebna próba szkalowania pamięci mojego męża » Warzecha: Jeśli polskie uwagi są fundamentalne, to raport można wyrzucić » Radosław Sikorski – Raport o przyczynach katastrofy musi przekonać opinię publiczną » Dziurawy raport MAK » Raport MAK nie wiąże Polski » Raport MAK za zamkniętymi drzwiami » Protokół opóźni raport? » Raport dr. inż. Grzegorza Szuladzińskiego » A co dziś wstrzymuje raport? » RAPORT ROSYJSKICH PSYCHIATRÓW » Oskarżać pilotów i nie pytać o raport » Katastrofa Tu-154M – raport wstępny » Piloci wściekli na rosyjski raport » Raport MAK nie mówi nic o kontrolerach lotu » Raport Zespołu Ekspertów Niezależnych (ZEN) » Alicja Zając – Raport MAK nas rozczarował » Bronisław Wildstein, Lekceważący raport MAK » RAPORT MACIEREWICZA o działaniach żołnierzy i pracowników WSI … » Komisja Millera redaguje raport ws. katastrofy » Raport MAK nie spełnia wymogów konwencji chicagowskiej » Polski raport inny, czyli jaki? » “Kommiersant”: Polski raport surowszy niż rosyjski » Raport MAK powstał wbrew międzynarodowym przepisom » Raport Millera to była świadoma manipulacja » USA: polska odpowiedź na raport MAK-u przeszła bez echa » “TUSK ODPOWIADA ZA RAPORT MAK” – pikieta pod Kancelarią Premiera » “Raport MAK-u nie jest dla nas wiążący, nie musimy się od niego odwoływać” » Inżynier Wróbel miał pomóc analizować raport MAK » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

– Mam nadzieję, że jutrzejsze ogłoszenie raportu (ws. katastrofy smoleńskiej) przez stronę rosyjską będzie skutkować równie błyskawicznym rozpoczęciem procedury przekazania wraku tupolewa stronie polskiej – mówił minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski w „Rozmowie dnia” TVP Info. Rosyjski Międzypaństwowy Komitet Lotniczy w środę ma ogłosić końcowy raport ws. wydarzeń na smoleńskim lotnisku z 10 kwietnia 2010 r.

Jeżeli uznamy, że rosyjski raport nie odzwierciedla polskiego stanowiska, będziemy przedstawiać swój raport – mówił Kwiatkowski, dodając: „strona rosyjska od samego początku mówiła, że przekazanie wraku samolotu do Polski będzie możliwe po zakończeniu czynności przez MAK”.

Pytany o komentarz do informacji o ogłoszeniu raportu, minister sprawiedliwości powiedział, że „w interesie polskiej strony jest wytrzymanie do godz. 10 dnia jutrzejszego i niekomentowanie tego raportu, bo go po prostu nie znamy”.

Gdybyśmy teraz formułowali wypowiedzi, to oczywiście każdy by powiedział, że polska strona komentowała ostateczną wersję raportu MAK jeszcze przed zapoznaniem się z nim. Oczywiście możemy być zaskoczeni szybkością, jednak powtórzę raz jeszcze: ocenę raportu końcowego, zakres uwzględnienia polskich wniosków i w związku z tym naszą ocenę co do tego, czy raport MAK podaje rzeczywiście wszystkie przyczyny, które doprowadziły do katastrofy, proponuję, abyśmy formułowali po jego publikacji – mówił Kwiatkowski na antenie TVP Info.

Jak dodał, osobą, która będzie najbardziej uprawniona do jego przedstawienia będzie komisja Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych po polskiej stronie.

Pytany o możliwy termin przekazania wraku do Polski, minister Kwiatkowski powiedział, że dodatkowym „ogniwem”, które może wydłużyć całą procedurę, jest rosyjska prokuratura, ale – jak zaznaczył – „Rosja zawsze powtarzała, że kluczowym dla szybkości przekazania wraku są badania, które przeprowadził MAK”.

Rozumiem, że jutro strona rosyjska (…) powie, że zakończyła wszystkie czynności, które miały być przeprowadzone na samym wraku, co jest istotne z punktu widzenia rodzin ofiar katastrofy i całej Polski – dodał Kwiatkowski.

Szef resortu sprawiedliwości zaznaczył, że od strony formalnej, gdy wrak tupolewa wróci do Polski, przeprowadzone mogę być pewne badania i oględziny – zarówno przez ekspertów polskiej komisji, jak i ekspertów prokuratury, ale – jak dodał Kwiatkowski – „mamy tą świadomość, że zapewne samo badanie wraku nie jest najistotniejszym elementem” w śledztwie.

To wszystko powoduje, że możemy mieć nadzieję, że jeśli strona rosyjska w tym zakresie dotrzyma słowa, to szybkość przekazania, a także ewentualne czynności po polskiej stronie mają szansę być zakończone przed smutną rocznicą samej katastrofy – dodał minister w rozmowie z Janem Ordyńskim.

Raport końcowy Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego dotyczącego katastrofy prezydenckiego Tu-154M pod Smoleńskiem zostanie przedstawiony w środę przez Tatianę Anodinę. Na prezentacji nie będzie reprezentanta strony polskiej – Edmunda Klicha.

Projekt dotyczący przyczyn katastrofy Tu-154M został przekazany Polsce 20 października 2010 r. Strona polska miała możliwość odniesienia się do niego w ciągu 60 dni. W konsekwencji powstał ponad 200–stronicowy tajny dokument, zawierający 72 wnioski dotyczące przyczyn katastrofy.

http://tvp.info/informacje/polska/w-naszym-interesie-poczekanie-na-raport/3786629

11 stycznia 2011

Oceń artykuł:
(5.00)
głosów: 2
tagi: , ,

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters