Ostateczny raport MAK już w środę

Publikacja w serwisie: 11 January 2011
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » Raport MAK: bezpośrednie przyczyny katastrofy » Politycy komentują raport MAK » JAROSŁAW KACZYŃSKI: RAPORT MAK TO KPINA Z POLSKI » Na początku przyszłego tygodnia raport MAK w sprawie katastrofy 10 kwietnia » Warzecha: Jeśli polskie uwagi są fundamentalne, to raport można wyrzucić » Dziurawy raport MAK » Raport co kwartał » Raport MAK za zamkniętymi drzwiami » Raport MAK nie spełnia wymogów konwencji chicagowskiej » “TUSK ODPOWIADA ZA RAPORT MAK” – pikieta pod Kancelarią Premiera » Morozow: “Proszę czytać raport MAK. Tam są odpowiedzi na wszystkie pytania” » Tusk: Jeżeli raport będzie gotowy, zostanie opublikowany » Raport MAK nie wskazuje ani jednej prawdziwej przyczyny katastrofy smoleńskiej » Ewa Błasik – Raport MAK to Haniebna próba szkalowania pamięci mojego męża » Radosław Sikorski – Raport o przyczynach katastrofy musi przekonać opinię publiczną » RAPORT ROSYJSKICH PSYCHIATRÓW » A co dziś wstrzymuje raport? » Raport dr. inż. Grzegorza Szuladzińskiego » Protokół opóźni raport? » Raport MAK nie wiąże Polski » Raport Zespołu Ekspertów Niezależnych (ZEN) » Oskarżać pilotów i nie pytać o raport » Katastrofa Tu-154M – raport wstępny » Piloci wściekli na rosyjski raport » Bronisław Wildstein, Lekceważący raport MAK » Alicja Zając – Raport MAK nas rozczarował » Raport MAK nie mówi nic o kontrolerach lotu » Raport Millera to była świadoma manipulacja » Polski raport inny, czyli jaki? » Komisja Millera redaguje raport ws. katastrofy » RAPORT MACIEREWICZA o działaniach żołnierzy i pracowników WSI … » USA: polska odpowiedź na raport MAK-u przeszła bez echa » Raport MAK powstał wbrew międzynarodowym przepisom » “Kommiersant”: Polski raport surowszy niż rosyjski » MSZ: Nie komentujemy “białej księgi”; będzie rzetelny raport » Raport Jerzego Millera zawiera sprzeczne dane » Ukraińscy eksperci uważają, że raport MAK jest tendencyjny » Dopiero za dwa miesiące poznamy raport MAK w sprawie katastrofy » Raport Millera dopiero po 17 lipca, są problemy z tłumaczeniem » Inżynier Wróbel miał pomóc analizować raport MAK » Jutro poznamy odpowiedź MAK-u na raport komisji Millera » “Raport MAK-u nie jest dla nas wiążący, nie musimy się od niego odwoływać” » Tusk: “Liczę, że raport Millera uda się zaprezentować w czerwcu” » Wstępny raport przed 10 października. Bez zapisów rozmów z wieży? » Raport Millera starannie pomija odpowiedzialność premiera Tuska » Miller: Raport ws. katastrofy smoleńskiej pierwszy otrzyma premier » Raport komisji Millera na biurku premiera, liczy 300 stron » Raport Millera wywołał w Polsce trzęsienie ziemi i szok » Warto rozmawiać – 04.01.2011 – dlaczego raport MAK jest nie do przyjęcia » Syn członka KC Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy chwali raport Millera » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Raport końcowy Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego dotyczącego katastrofy prezydenckiego Tu-154M pod Smoleńskiem zostanie przedstawiony w środę przez Tatianę Anodinę. Na prezentacji nie będzie reprezentanta strony polskiej – Edmunda Klicha.

Prezentacji raportu dokona przewodnicząca MAK Tatiana Anodina około godz. 12 (godz. 10 czasu polskiego) na konferencji prasowej w siedzibie agencji Interfax.

Będzie w niej brał także udział szef technicznej komisji MAK-u Aleksiej Morozow, stojący na czele grupy specjalistów badających przyczyny katastrofy polskiego tupolewa. Nie wymienia się natomiast nazwiska Edmunda Klicha, co może świadczyć o tym, że dokument nie będzie odbiegał od projektu przedstawionego w październiku.

Z jego treścią strona polska się nie zgadza, gdyż całą winą za spowodowanie wypadku, Rosjanie obarczyli pilotów. To ich brawura i próba lądowania w bardzo złych warunkach pogodowych oraz niezważanie na ostrzegawcze sygnały systemu TAWS doprowadziły do tragedii.

Po konferencji tekst raportu zostanie zamieszczony na stronie internetowej MAK w dwóch wersjach językowych: rosyjskiej i angielskiej. MAK zamieści też w internecie polskie uwagi do swego raportu.

Do jego treści zamierza odnieść się polska komisja badająca przyczyny katastrofy. – Po publikacji raportu do jego zawartości odniesie się komisja na czele z ministrem Millerem. Strona polska przeanalizuje, czy i jakie uwagi zostały uwzględnione, a jakie nie – mówi rzecznik rządu Paweł Graś.

Projekt dotyczący przyczyn katastrofy Tu-154 został przekazany Polsce 20 października. Strona polska miała możliwość odniesienia się do niego w ciągu 60 dni. W konsekwencji powstał ponad 200–stronicowy tajny dokument, zawierający 72 wnioski dotyczące przyczyn katastrofy.

Znalazły się w nim także m.in. sprawozdania z badań szczątków samolotu, rejestratorów zainstalowanych w samolocie i na wieży kontrolnej, rezultaty eksperymentów na symulatorach oraz ocena działań załogi Tupolewa i kontrolerów z lotniska w Smoleńsku, przeprowadzona przez biegłych z zakresu psychologii, lotnictwa i kontroli ruchu powietrznego.

– Jeśli strona rosyjska zatrzyma się na tym poziomie ocen, jakie sformułowała, ten raport będzie dla nas nie do przyjęcia. Zgadzając się z wieloma konkluzjami czy efektami badań, widzimy jednocześnie próbę jednostronnego interpretowania faktów. Rosjanie nie są skłonni opisać tego zakresu odpowiedzialności, jaka jest po ich stronie – stwierdził Donald Tusk po zapoznaniu się z jego treścią.

Także Edmund Klich jest zdania, że choć główną winę za katastrofę ponoszą Polacy, to Rosjanie – mimo że mieli takie możliwości – nie zapobiegli tragedii. Precyzyjniej rzecz ujmując – chodzi o kontrolerów z lotniska Siewiernyj, na którym 10 kwietnia miał wylądować rządowy Tupolew z polską delegacją.

http://tvp.info/informacje/swiat/ostateczny-raport-mak-juz-w-srode/3785491

11 stycznia 2011

Oceń artykuł:
(4.75)
głosów: 4
tagi: , , , ,

Jeden Komentarz: »

Jeśli uważasz że któryś komentarz nie powinien się tutaj znaleźć zgłoś to na adres:

admin@smolensk-2010.pl
  • Zegarek :

    Cos mi tu w tej sprawie mocno smierdzi .. obawiam sie ze wyjdze tutaj jakis cyrk skoro polska strona nie przyjmie raportu MAKu .. Wogule to jest to sprawa karna, i nie rozumiem dlaczego Tusk nie jes aresztowany .. przeciez to wszystko na nim ciazy. A teraz jeszcze bezczelnie sie wypowiada ze raport MAKu jest jednostronny i nie do przyjecia ..

    Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 10 Thumb down 1

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters