Politycy komentują raport MAK

Publikacja w serwisie: 12 January 2011
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » Raport MAK: bezpośrednie przyczyny katastrofy » JAROSŁAW KACZYŃSKI: RAPORT MAK TO KPINA Z POLSKI » Najwięksi politycy świata pożegnają prezydenta » Lustracja załogi Tu-154M. Politycy zgodni: to skandal » Politycy cały czas myślą o wyborach prezydenckich » Dziurawy raport MAK » Ostateczny raport MAK już w środę » Nawet politycy Platformy Obywatelskiej prywatnie przyznają, że Bogdan Klich to nieudolny minister » Raport MAK powstał wbrew międzynarodowym przepisom » Ewa Błasik – Raport MAK to Haniebna próba szkalowania pamięci mojego męża » Jak rosyjskie media komentują informację, że w wieży znajdował się oficer FSB, który mógł mieć wpływ na pracę kontrolerów lotu i który “rozpłynął się w powietrzu”, nie będzie przez nikogo przesłuchany? » Treść raportu MAK – dokumenty do pobrania » Ruska bezczelność » Kłamstwo smoleńskie » ANODINA POGROZIŁA PALCEM » Raport co kwartał » Raport MAK nie wiąże Polski » Alicja Zając – Raport MAK nas rozczarował » Raport MAK nie mówi nic o kontrolerach lotu » Bronisław Wildstein, Lekceważący raport MAK » Raport MAK nie spełnia wymogów konwencji chicagowskiej » RAPORT MACIEREWICZA o działaniach żołnierzy i pracowników WSI … » USA: polska odpowiedź na raport MAK-u przeszła bez echa » “TUSK ODPOWIADA ZA RAPORT MAK” – pikieta pod Kancelarią Premiera » Inżynier Wróbel miał pomóc analizować raport MAK » Dopiero za dwa miesiące poznamy raport MAK w sprawie katastrofy » Warto rozmawiać – 04.01.2011 – dlaczego raport MAK jest nie do przyjęcia » Miller: Raport ws. katastrofy smoleńskiej pierwszy otrzyma premier » Na początku przyszłego tygodnia raport MAK w sprawie katastrofy 10 kwietnia » Raport MAK nie wskazuje ani jednej prawdziwej przyczyny katastrofy smoleńskiej » Warzecha: Jeśli polskie uwagi są fundamentalne, to raport można wyrzucić » Małgorzata Wassermann: Raport MAK w kilku punktach mówi wprost nieprawdę » RAPORT: Problemy z komunikacją między kontrolerem a załogą mogły być przyczyną katastrofy » Radosław Sikorski – Raport o przyczynach katastrofy musi przekonać opinię publiczną » Protokół opóźni raport? » RAPORT ROSYJSKICH PSYCHIATRÓW » Raport dr. inż. Grzegorza Szuladzińskiego » A co dziś wstrzymuje raport? » Raport MAK za zamkniętymi drzwiami » Katastrofa Tu-154M – raport wstępny » Oskarżać pilotów i nie pytać o raport » Raport Zespołu Ekspertów Niezależnych (ZEN) » Piloci wściekli na rosyjski raport » Polski raport inny, czyli jaki? » “Kommiersant”: Polski raport surowszy niż rosyjski » Raport Millera to była świadoma manipulacja » Komisja Millera redaguje raport ws. katastrofy » MSZ: Nie komentujemy “białej księgi”; będzie rzetelny raport » Raport Jerzego Millera zawiera sprzeczne dane » Tusk: “Liczę, że raport Millera uda się zaprezentować w czerwcu” » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Zdaniem MAK lot do Smoleńska był niewłaściwie przygotowany, w końcowym raporcie komisja stwierdziła, że współpraca załogi i zarządzanie personelem pokładowym przez dowódcę lotu były niewystarczające.

- W raporcie nie znajdziemy stwierdzenia kto jest bezpośrednio odpowiedzialny za katastrofę pod Smoleńskiem. Rosyjscy eksperci skrytykowali zachowanie pilotów i naciski psychologiczne na nich i cały system doboru załogi, przygotowania lotu i szkolenia, jakiemu podlegają polscy piloci – zauważył korespondent PR w Moskwie Maciej Jastrzębski.

W magazynie “Z kraju i ze świata” podkreślił, że Tatiana Anodina, szefowa MAK-u i jej zastępca, unikali jednoznacznych odpowiedzi na pytania o uwagi strony polskiej do raportu.

- Z tego dokumentu nie dowiedzieliśmy się niczego nowego. Już wcześniej wiedzieliśmy, że w takich warunkach nie powinno się lądować, mieliśmy informację o naciskach – powiedziała Małgorzata Kidawa-Błońska z PO.

Europoseł PiS Ryszard Czarnecki nazwał raport “żenadą”. Jego zdaniem jest to kolejny dowód na to, że Polska nie powinna oddawać śledztwa Rosjanom.

- Oni zrobili wszystko, aby siebie wybielić, a rząd Donalda Tuska na to pozwolił – podkreślił.

Poruszony przedstawionym przez MAK raportem był poseł PSL Eugeniusz Kłopotek, który powiedział, że czuje się “jakby ktoś dał mu w twarz”.

- Nie można powiedzieć, że Rosjanie są bez winy! – zaznaczył.

Brak uwzględnienia 150 stron polskich uwag do raportu zaniepokoił posła SLD Stanisława Wziątka.

Już w najbliższy wtorek zbiorą się połączone komisje obrony narodowej i sprawiedliwości, by dyskutować o raporcie. Premier Donald Tusk przerywa zagraniczny urlop i wraca do kraju.

MAK ustalił, że bezpośrednią przyczyną katastrofy były:

- błędy w wyszkoleniu załogi

- niepodjęcie decyzji o odejściu na lotnisko zapasowe mimo informacji o niesprzyjających warunkach

- podchodzenie do lądowania mimo braku zgody z wieży kontrolnej

- obecność szefa sił powietrznych polskiego wojska, generała Andrzeja Błasika, w kabinie pilotów, który zdaniem komisji, wywierał presję na załogę. W efekcie zdecydowała się ona na lądowanie mimo złych warunków. Podczas badań we krwi generała Błasika wykryto alkohol etylowy w stężeniu 0,6 promila.

Oceń artykuł:

tagi: , , , ,

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters