ROSJANIE NAPLULI NAM W TWARZ

Publikacja w serwisie: 13 January 2011
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » Rosjanie wybielili kontrolerów » Rosjanie nie powinni dać zgody na lądowanie » Rosjanie odebrali pilotom nawet dyplomy » Rosjanie nie chcieli świadków » Co Rosjanie znaleźliby w Lockerbie? » ROSJANIE ZWOLNILI POLSKICH DZIENNIKARZY » Rosjanie włączali laptopy ofiar » Rosjanie wymieniali żarówki po katastrofie? » ROSJANIE PRZEKAZALI NAM “WSZYSTKIE” MATERIAŁY » ROSJANIE NIE ODDADZĄ WRAKU TUPOLEWA? » Rosjanie z zarzutami za katastrofę smoleńską? » Rosjanie łamią wszelkie zasady » Rosjanie chcą przetopić tupolewa! » Rosjanie zabezpieczyli dokumenty… pleśnią » Minister obrony: Rosjanie nie wywiązują się » Jak Rosjanie pozbawili mjr. Protasiuka licencji » Rosjanie zacierają ślady po eksplozji? » Rosjanie robili wszystko, by “posadzić” tupolewa » Rosjanie odpowiedzieli na 33 z 220 wniosków i pytań skierowanych do MAK » Rosjanie pokażą kolejne dokumenty. Dziennikarzom » Prokuratura uznała, że wystarczy to, co robią Rosjanie » Rosjanie nie życzyli sobie otwierania trumien » Rosjanie mogą podważyć każdy dokument » Rosjanie potraktowali ciała ofiar jak odpady » Rosjanie tłumaczą dlaczego pocięli wrak » Rosjanie będą zeznawać ws. telefonu prezydenta? » Sławomir Wiśniewski: Rosjanie brali co popadnie » Rosjanie planowali porwanie samolotu z Berlina » Europa zobaczy, jak Rosjanie cięli wrak » Rosjanie wpisali ofiarom: “Podróż prywatna” » Rosjanie z Polakami uwinęli się w Smoleńsku w tri miga » Rosjanie piszą do Polaków, Polacy – do Rosjan » Rosjanie: prawda o katastrofie może być gorzka dla Polski » Rosjanie zmuszają rodziny Ofiar do składania zeznań? » Prezydent Lech Kaczyński: W Gruzji strzelali Rosjanie » Smoleńsk: Hipoteza nr 4. / Nigdy nie uwierzę, że to zrobili Rosjanie. » Adwokat Ewy Błasik: Rosjanie zrobili to, o co się do nich zwrócono » SMOLEŃSK: ROSJANIE NISZCZYLI ZAWARTOŚĆ APARATÓW OFIAR » Rosjanie mocno ograniczyli plany polskich archeologów » Rosjanie wstrzymują się z przekazaniem kolejnych akt smoleńskiego śledztwa » Rosjanie nawet błędy popełniają w dobrej intencji » ROSJANIE ODESŁALI UBRANIE ŻAŁOBNE ŚP. PRZEMYSŁAWA GOSIEWSKIEGO » Rosjanie nie przekazali stronie polskiej oryginału filmu » Ponad 1200 km pociągiem z Moskwy do Warszawy. Rosjanie nie do zdarcia. » Rosjanie przeprowadzili sekcje zwłok wszystkich ofiar katastrofy » Rosjanie: Trzy ofiary katastrofy smoleńskiej błędnie zidentyfikowane » Rosjanie nie mogą dyktować, co powinien robić generał Błasik » Rosjanie nie przekażą polskiej prokuraturze oryginałów czarnych skrzynek » To Rosjanie zbadają czarne skrzynki tupolewa, przy udziale Polaków » Tu-154m. Rosjanie ujawnili prawdę. Prawda jest bardzo gorzka. » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Na skuteczną odpowiedź jest już niestety za późno. Praprzyczyną tego, co się stało wczoraj, była zgoda premiera Tuska na procedowanie w sprawie katastrofy w oparciu o konwencję chicagowską mająca zastosowanie do lotów cywilnych.

Po wczorajszej prezentacji raportu MAK dotyczącego przyczyn katastrofy polskiego samolotu TU-154 M pod Smoleńskiem poczułem się tak, jakby Rosjanie napluli mi w twarz. Nie tylko dlatego, że przedstawia on jednostronny obraz przyczyn katastrofy (wina polskich pilotów), ale także ze względu na sposób tej prezentacji. Jej wydźwięk był taki, że pijany polski generał (dowódca polskich sił powietrznych) zmusił pilotów do lądowania w tych wyjątkowo trudnych warunkach i w ten sposób doprowadził do katastrofy.

Taki był zresztą świadomy zamiar Rosjan, aby w świat poszedł tego rodzaju komunikat. I Rosjanie się nie zawiedli, w wielu światowych mediach tak właśnie zaprezentowano główną przyczynę katastrofy. Do tego Rosjanie zaprezentowali nagrania z kabiny pilotów aż do ostatniego momentu i uderzenia samolotu
o ziemię ze straszliwymi krzykami umierających ludzi, które mimo upływu kilkunastu godzin ciągle brzmią mi w uszach. Nie jestem w stanie sobie nawet wyobrazić, jak odebrali to bliscy ofiar katastrofy.

Wszyscy ci, którzy pamiętają jak Rosjanie wyjaśniali przyczyny katastrofy swojego okrętu podwodnego „Kursk” czy zamachu terrorystycznego w teatrze „Na Dubrowce” w Moskwie nie mieli od początku wątpliwości, że oddanie im przez premiera Tuska pełni śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej skończy dla Polski bardzo źle. I niestety tak się skończyło.

Teraz, kiedy nawet rządzący w naszym kraju poczuli się upokorzeni konferencją prasową szefowej rosyjskiego MAK generał Tatiany Anodiny, która niczym caryca Katarzyna pouczała wczoraj Polaków, na skuteczną odpowiedź jest już niestety za późno. Praprzyczyną tego, co się stało wczoraj, była zgoda premiera Tuska na procedowanie w sprawie katastrofy w oparciu o konwencję chicagowską mająca zastosowanie do lotów cywilnych (miejmy nadzieję, ze polska prokuratura wyjaśni cały proces dochodzenia do tej decyzji przez premiera).

Rosjanie, uzyskawszy tą zgodę formalnie 3 dni po katastrofie (a nieformalnie podczas wizyty premiera Tuska w Smoleńsku), wiedzieli, że nie może im się stać nic złego. W locie cywilnym za wszystko, co się dzieje z samolotem, odpowiadają piloci, a już rolą generał Anodiny było dobitne pokazanie, że tak właśnie w tym przypadku było (informacja o 0,6 promila alkoholu we krwi generała Błasika była właśnie tym dobitnym podkreśleniem winy Polaków).

Premier Tusk, któremu teraz zaczyna się w Polsce palić grunt pod nogami, przerwał urlop we włoskich Dolomitach i rządowym samolotem wrócił dzisiaj do kraju. Dziś zwoła konferencję prasową i wyrazi najwyższe oburzenie tym, co zrobili Rosjanie, i poinformuje, jak to teraz zintensyfikuje swoje prace komisja ministra Millera i polska prokuratura. Tyle tylko, że rosyjska informacja o przyczynach katastrofy już poszła w świat i jakiekolwiek samodzielne nasze ustalenia w tej sprawie już nie będą miały żadnego praktycznego znaczenia.

Co z tego, że ogłosimy, iż decydujący wpływ na spowodowanie katastrofy miała wieża na lotnisku w Smoleńsku – i nawet podeprzemy to ustalenie publikacją rozmów rosyjskich kontrolerów, których moskiewska „Logika” przymuszała do niezamknięcia lotniska i przyjęcia polskiego samolotu. Z tą informacją trudno się będzie przebić do międzynarodowej opinii publicznej po tym miażdżącym rosyjskim raporcie.

Mam nadzieję, ze polski parlament jak nie w tej, to w następnej kadencji będzie w stanie rozliczyć premiera Tuska i jego ekipę ze wszystkich działań związanych ze smoleńską katastrofą. Powinien zostać rozliczony zarówno proces podejmowania decyzji przez premiera, skutkujących rozdzieleniem wizyt związanych z 70. rocznicą mordu w Katyniu, przygotowanie wizyty prezydenta RP na tych obchodach i cały okres po katastrofie.

Jeżeli do tego jako społeczeństwo nie doprowadzimy, to wczorajsze naplucie nam w twarz przez Rosjan zostanie odebrane przez międzynarodową opinię publiczną jako uprawniony sposób traktowania Polaków w każdej sprawie.

Zbigniew Kuźmiuk

http://niezalezna.pl/artykul/rosjanie_napluli_nam_w_twarz/43582/1

13 stycznia 2011

Oceń artykuł:
(5.00)
głosów: 2
tagi: , ,

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters