Jacek Świat – Jesteśmy klientami Rosji

Publikacja w serwisie: 15 January 2011
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » “WOBEC ROSJI JESTEŚMY PETENTEM” » Świat nie wierzy w cywilny lot » Świat solidarny z Polską » Posłowie VI kadencji – Aleksandra Natalli-Świat » JACEK SASIN DLA NIEZALEŻNA TV » PRAWDĘ O SMOLEŃSKU MUSI USŁYSZEĆ POLSKA I CAŁY ŚWIAT » Rosja: to my jesteśmy winni katastrofy » L. Kaczyński w Gruzji: jesteśmy tu po to, by walczyć » Jacek Trznadel – Nie ufam ani polskim, ani rosyjskim śledczym » Jesteśmy zdziwieni i poważnie zaniepokojeni przebiegiem śledztwa… » Jacek Kurski: Rosja winna katastrofy, rząd zatajania prawdy » Jacek Sasin: Stanowisko prezydenta ws. tablicy musi być wyraźne, teraz żyjemy w zakłamaniu » Jacek Sasin: Niech Komorowski pokaże dokument, na podstawie którego przejął władzę » Tylko ból rodzin nie był na pokaz – świat usłyszy tylko to, co powinien. » Broń BOR utknęła w Rosji » Ambasador RP o Smoleńsku i Rosji » W ROSJI RZĄDZĄ PRZESTĘPCY » Krewni ofiar już w Rosji » Premier: czekamy na wyjaśnienia Rosji » Prezydent Rosji m.in. o materiałach dot. katastrofy smoleńskiej » Konferencja prasowa w Rosji – ordynarne kłamstwo » Czesi wątpią w dobrą wolę Rosji » Klich dostanie w Rosji egzemplarz raportu MAK » Masowy grób ofiar stalinizmu znaleziono w Rosji » “Wriemia Nowostiej”: punkt zwrotny w polityce Rosji » Tusk – W Rosji są zainteresowani tym, by cała prawda nie wyszła na jaw » W poniedziałek komplet tłumaczeń akt otrzymanych od Rosji w kwietniu » Bez dowodów z Rosji śledztwo utknie w martwym punkcie » Kolejne akta ws. katastrofy smoleńskiej trafią do Rosji » Kwiatkowski zabiegał w Rosji o szybkie przekazanie akt dot. katastrofy smoleńskiej » Iwanow: Rosji zależy, aby wykluczyć wszelkie spekulacje i insynuacje » “Dear Andrzej, what we can do together?” Halicki 10 kwietnia miał telefon z Rosji » Na razie nie będzie oficjalnej prośby do Rosji o wypracowanie wspólnego raportu » Gieorgij Gordin, komentarz z Rosji, W zabójstwie Kaczyńskiego widać styl Putina » Polscy prokuratorzy badający przyczyny katastrofy smoleńskiej znów lecą do Rosji » Minister sprawiedliwości w Sejmie argumentuje fakt, że śledztwo całkowicie pozostaje w ręku Rosji » Polityka obecnego rządu wobec Rosji przypomina bardziej postawę zbłąkanego ślepca » Janusz nigdy nie jeździł do Rosji. Mówił, że gdyby pojechał, to już by nie wrócił – Zuzanna Kurtyka » Małgorzata Wassermann chce, by prokuratura wyjaśniła, kto i kiedy włączył telefon jej ojca na terenie Rosji. » “Putin interesuje się Polską, rozumie wasz kraj”-Dmitrij Babicz, rosyjski ekspert od polityki międzynarodowej Rosji » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Z Jackiem Światem, mężem poseł Aleksandry Natalli-Świat, ofiary katastrofy pod Smoleńskiem, rozmawia Marek Zygmunt

Spodziewał się Pan właśnie takiego raportu MAK?
- Raport ten jest dokładnie taki, jakiego się można było spodziewać, czyli skrajnie tendencyjny. W tym kształcie nie tylko nie przybliża nas do poznania całej prawdy, ale wręcz od niej oddala. Nie znamy jeszcze dokładnej treści tego dokumentu, ale z tych informacji, które już zostały ujawnione, jasno wynika, że dzisiaj jest znacznie więcej pytań niż przed ogłoszeniem raportu. One się mnożą i są jeszcze bardziej palące.
Rosjanie nie uwzględnili w raporcie żadnych naszych uwag, wątpliwości. Zmarnowano dziewięć miesięcy. Pewnych rzeczy nie da się już odwrócić. Nie odtworzy się już ówczesnej atmosfery składanych na gorąco zeznań, nie da się również wykonać pewnych badań. Przepadły także istotne dowody rzeczowe. Raport poszedł w świat. Kształtuje “odpowiednio” opinię publiczną. Według konwencji chicagowskiej, do której odwołuje się zresztą Donald Tusk, właściwie sprawa ta jest już zamknięta. Nie możemy zanegować tego dokumentu. Pozostaje nam jedynie przygotowanie własnego raportu.

Rząd twierdzi, że raport komisji Jerzego Millera ma być “możliwie szybko gotowy”. Czy sądzi Pan, że ten dokument ujawni całą prawdę o tym, co się stało 10 kwietnia 2010 roku?
- Uważam, że efekty pracy polskiej komisji nie przyniosą żadnego przełomu w tej sprawie po prostu dlatego, że Rosjanie nie mają interesu, by nam pomagać, dostarczając materiały i dokumenty, a nasz rząd nie chce narazić się Putinowi i Miedwiediewowi. Nie mam zresztą żadnych wątpliwości, że Rosjanie użyją wszelkich sił, środków propagandowych, dyplomatycznych, aby nasze wątpliwości zdezawuować, przedstawić je jako nasze poczucie wstydu, naszą fobię antyrosyjską.

Na konferencji prasowej poświęconej rosyjskiemu raportowi Tusk zapewniał, że “Polska chce możliwie pełnej i obiektywnej relacji ze zdarzeń, okoliczności i przyczyn, jakie doprowadziły do katastrofy smoleńskiej”. Ale można chyba powiedzieć, że działania rządu w tej sprawie są ewidentnym zaprzeczeniem tych zapewnień?
- Oczywiście, że tak. Od samego początku Tusk i jego otoczenie przekonywali nas, że wszystko jest w porządku, a współpraca z Rosjanami przebiega bardzo harmonijnie i powinniśmy ufać temu postępowaniu. Ludzie, którzy mieli i mają inne zdanie na ten temat, są wręcz obrzucani obelgami. A kiedy przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Zbadania Przyczyn Katastrofy Smoleńskiej poseł Antoni Macierewicz i minister Anna Fotyga pojechali do USA, prosząc tamtejszych polityków o wsparcie inicjatywy dotyczącej powołania w tej kwestii międzynarodowej komisji, rzecznik rządu Paweł Graś mówił wręcz o naruszeniu granicy zdrady narodowej.
Szkody wyrządzone przez ten niewiarygodny i wręcz skandaliczny raport MAK są bardzo trudne do odwrócenia, ale nie powinniśmy go tak zupełnie ignorować. Również i nasi polscy eksperci twierdzą, że z naszej strony były liczne błędy. Ale nie są to błędy anonimowe. Cała odpowiedzialność spada przede wszystkim na premiera Donalda Tuska i jego otoczenie. Z całą mocą trzeba np. podkreślić w tym kontekście, że był to samolot wojskowy, a więc rządowy. Załoga była wojskowa, a więc rządowa. Do administracji rządowej należało zatem przygotowanie lotu i całej wizyty pod względem technicznym i logistycznym. Na Kancelarii Prezydenta RP spoczywała tylko i wyłącznie strona merytoryczna tego przedsięwzięcia. W raporcie MAK, w wielu polskich mediach, a przede wszystkim w “Gazecie Wyborczej” konsekwentnie pisze się o samolocie prezydenckim. To jest wielka manipulacja, bo był to samolot państwowy, a więc rządowy!

Teraz Donald Tusk i jego najbliższe otoczenie gorączkowo poszukują prawnych rozwiązań, które doprowadziłyby do zobligowania Rosji do uczestnictwa i pomocy w śledztwie. Jak Pan ocenia takie działania?
- Jestem przekonany, że Rosja użyje wszelkich środków, aby tę sprawę po jej myśli definitywnie i jak najszybciej zakończyć. Pozycja tego państwa jest na tyle silna, że może jej się to udać. Inne kraje, a szczególnie zachodnie, umyją od tego ręce, bo na pewno nie będą chciały narazić się Moskwie. W tej chwili to my, Polacy, jesteśmy klientami Rosji. Nie wiadomo, czy się przebijemy przez ten mur.

Dziękuję za rozmowę.

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20110115&typ=po&id=po17.txt

15 stycznia 2011

Oceń artykuł:
(5.00)
głosów: 3
tagi: , ,

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters