Jakub Opara: 3 osoby przeżyły katastrofę – tak powiedział nam ambasador Turowski

Publikacja w serwisie: 15 January 2011
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » Czy pilot powiedział: “Patrzcie, jak lądują debeściaki”? » Ambasador RP o Smoleńsku i Rosji » Jak Turowski przygotowywał lot do Smoleńska » Turowski – Jakimiszyn – Smoleńsk » Co powiedział Bartoszewski na wieść o katastrofie? » Tomasz Turowski – w PRL jeden z najgroźniejszych komunistycznych szpiegów, w III RP oficer Urzędu Ochrony Państwa i Agencji Wywiadu » Były ambasador nie pamięta w jaki sposób rzeczy osobiste Tomasza Merty znalazły się w jego gabinecie » Osoby, które znajdowały się na pokładzie samolotu » Na jakiej podstawie osoby znajdujące się na wieży kontrolnej lotniska Siewiernyj zostały dopuszczone do służby » Rosjanie z zarzutami za katastrofę smoleńską? » NIK obciąża Arabskiego za katastrofę smoleńską » Jak Miller „wydłużył” katastrofę w Smoleńsku » Klich czeka na kolejną katastrofę » “Tusk nie ma odwagi wziąć odpowiedzialności za katastrofę” » Jeśli w Smoleńsku miał miejsce zamach, to aktualną władzę w Polsce sprawują ludzie rosyjskich służb albo osoby przez te służby szantażowane » Ktoś mógł przeżyć katastrofę? Kto i dlaczego strzelał? » Doradca rządu RFN dziękuje Bogu za katastrofę smoleńską » „Biała księga” PiS: Rosja głównym odpowiedzialnym za katastrofę » Rządowa komisja badająca katastrofę pod Smoleńskiem działa nielegalnie – orzekło Biuro Analiz Sejmowych. » Dmitrij Miedwiediew zaproponował miłościwie nam panującemu hrabiemu, by +przewrócić kartę+ w sprawie zbrodni katyńskiej i zakończyć spór o katastrofę samolotu » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

To ambasador Turowski powiedział nam, że trzy osoby przeżyły katastrofę, że trzy osoby okazywały znaki życia, że widział trzy karetki” – ujawnia gość Kontrwywiadu RMF FM Jakub Opara. Urzędnik Kancelarii Prezydenta Kaczyńskiego był obecny 10 kwietnia na lotnisku w Smoleńsku. Graś i Arabski cały czas coś kombinowali, bali się spotkania Tusk-Kaczyński – wspomina.

Konrad Piasecki: Przez 9 miesięcy nie mówił pan publicznie o tym, co się tam działo. Bo nikt nie pytał czy bo wspomnienia były zbyt dramatyczne?

Jakub Opara: Bo nikt nie pytał i bo wspomnienia były zbyt dramatyczne. Kancelaria Prezydenta, jak każdy zhierarchizowany urząd dzieli się na tych, którzy wypowiadają się publicznie, zabierają głos w ważnych sprawach oraz na tych, którzy po prostu pracują i nie zajmują się prowadzeniem komunikacji z mediami.

Konrad Piasecki: Co tam takiego działo się na lotnisku, że w filmie “Mgła” opowiada pan, że pański kolega chciał “dać tam w mordę ludziom z otoczenia premiera”?

Jakub Opara: Do tej pory, panie redaktorze, nie mogę uwierzyć, jak dwóch prominentnych przedstawicieli polskiego rządu, czyli pan minister Arabski oraz pan minister Graś, pojawili się na płycie lotniska tuż przed premierem, towarzyszyły im 2-3 busiki dziennikarzy, my staliśmy na tej płycie lotniska bardzo blisko nich. Prowadzili między sobą bardzo ożywiony dialog. Proszę mi wierzyć, panie redaktorze, że nie dysponowaliśmy w tym momencie mikrofonami kierunkowymi, którymi moglibyśmy dokładnie usłyszeć, co mówią. Mówili tak głośno, że nie dało się tego ukryć.

Konrad Piasecki: Ale co było w tym dialogu takiego, co pana tak strasznie poruszyło?

Jakub Opara: Analizowali sytuację, co zrobić, jak przyjedzie Jarosław Kaczyński, jak się zachować, w którym miejscu ma się odbyć shake-hand pomiędzy premierem Tuskiem a premierem Putinem, gdzie mają się uścisnąć. Dla nas to było porażające. Wydawało nam się, że oni tego nie mówią, bo urzędnicy tego pokroju nie powinni na miejscu tragedii, na miejscu cierpienia ludzkiego zajmować się takimi rzeczami. Było to dla nas niewyobrażalne.

Konrad Piasecki: Twierdzi pan też, że zajmowali się niedopuszczeniem do spotkania Tusk – Kaczyński.

Jakub Opara: Tak, cały czas kombinowali, jak zrobić, żeby spotkanie między Kaczyńskim a Tuskiem nie doszło do skutku. Mówili między sobą: “A co zrobimy, jak podjedzie tędy. To my podejdziemy z drugiej strony. A co zrobimy, jak podjedzie tędy? To my wycofamy się w drugą stronę”.

Konrad Piasecki: A co takiego złego miało być w tym spotkaniu? Obraz premiera Polski, który składa kondolencje bratu prezydenta, który zginął tego dnia rano, nie jest niczym strasznym.

Jakub Opara: Trudno mi powiedzieć. Mogę zakładać, że bali się tej sytuacji, ponieważ ona nie była wyreżyserowana. To nie była sytuacja, nad którą panowali. Przecież nie wiedzieli, jak może zachować się Jarosław Kaczyński, który jakiś czas wcześniej odmówił wspólnego wyjazdu z delegacją premiera Tuska na miejsce katastrofy.

Konrad Piasecki: A pamięta pan, który z nich to mówił? Który z nich był stroną aktywną?

Jakub Opara: Wydaje mi się, że minister Graś.

Konrad Piasecki: Rozmawiałem wczoraj z ministrem Arabskim. Twierdzi, że żadnego takiego dialogu nie było. Pan jest gotów w sądzie powtórzyć te słowa?

Jakub Opara: Tak, jestem gotów w sądzie powtórzyć te słowa i deklaruję panu redaktorowi, że jakby była taka możliwość – wiem, że to jest dość wirtualne – żeby poddać to, co mówię w filmie jak i to, co mówię teraz badaniu na wariografie, to bardzo chętnie poddam się takiej próbie. Niezależnie od tego, czy na to samo zgodzi się minister Graś bądź minister Arabski.

Konrad Piasecki: Tomasz Arabski twierdzi też, że wielokrotnie pytał wtedy otoczenie Jarosława Kaczyńskiego – no właśnie – czy prezes jest gotów, czy chciałby przyjąć kondolencje, czy chciałby się spotkać z Tuskiem, czy chciałby się spotkać z Putinem. Z jego punktu widzenia ta sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Jakub Opara: Nie wiem, trzeba by było zapytać o to najbliższe otoczenie Jarosława Kaczyńskiego, ponieważ ja w tych rozmowach nie brałem udziału.

Konrad Piasecki: W tej wymianie zdań, którą pan słyszał, nie było takiego stwierdzenia, że warto byłoby, żeby Jarosław Kaczyński spotkał się z Putinem, z Tuskiem?

Jakub Opara: Nic takiego sobie nie przypominam. A wręcz jestem pewien, że w mojej obecności takie słowa nie padły i nie na tym była skoncentrowana rozmowa między tymi panami.

Konrad Piasecki: W którym pan momencie tego, dramatycznego 10 kwietnia dotarł na lotnisko w Siewiernyj?

Jakub Opara: Myślę, że dotarłem około dwóch godzin po katastrofie.

Konrad Piasecki: Jaki obraz, jaki widok, tego, co tam się działo wrył się panu najmocniej w pamięć?

Jakub Opara: Obraz totalnego chaosu. Ludzie przeważnie w mundurach rosyjskich służb biegający, krzyczący różne niezrozumiałe słowa. Po płycie lotniska poruszały się karetki pogotowia i inne różne samochody wojskowe, które były samochodami, na moje oko z lat 60-tych. Takie samochody można zobaczyć na filmach Barei.

Konrad Piasecki: Pamięta pan moment, w którym znaleziono i rozpoznano ciało Lecha Kaczyńskiego?

Jakub Opara: Ja nie brałem udziału w identyfikacji ciała prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W identyfikacji brał udział nasz kolega z kancelarii prezydenta Marcin Wierzchowski.

Konrad Piasecki: Ale był tam jakiś spór o to, co się ma dziać z ciałem prezydenta? Jakiś spory między polskimi oficerami BOR-u, a rosyjskimi oficerami służb specjalnych?

Jakub Opara: Były drobne spory, ponieważ stronie rosyjskiej zależało na tym, żeby ciało prezydenta Kaczyńskiego jak najszybciej zabrać z terenu katastrofy. Najprawdopodobniej chodziło im o to, żeby ciało to zabrać do Moskwy, tak jak pozostałe ciała. My na to nie chcieliśmy pozwolić, ponieważ wiedzieliśmy, że w drodze na miejsce katastrofy jest brat tragicznie zmarłego prezydenta, pan Jarosław Kaczyński.

Konrad Piasecki: Z tego co mówi pan w filmie “Mgła” można odnieść wrażenie, że ma pan takie silne poczucie, że zwłok prezydenta nie potraktowano z należytym szacunkiem.

Jakub Opara: Tak. Do tej pory nie mogę uwierzyć, że zwłoki pana prezydenta, a nie były to jedyne zwłoki w tym miejscu, bo były tam też zwłoki pana prezydenta Kaczorowskiego i pana marszałka Putry, leżały na niebieskim brezencie w błocie. Największa pretensję mam tutaj do ambasady polskiej, która nie postarała się chociażby o jakiś symboliczny gest. Na przykład przykrycie zwłok pana prezydenta biało-czerwoną flaga. To było upokarzające: 12 godzin na błocie ciało pierwszego obywatela Rzeczpospolitej…

Konrad Piasecki: A nie ma pan pretensji do siebie, urzędnika kancelarii prezydenta, który też mógł o to zadbać?

Jakub Opara: Możliwe, ale to był bardzo trudny dla nas wszystkich czas…

Konrad Piasecki: Myślę, że dla urzędników ambasady też to był bardzo trudny czas.

Jakub Opara: Dobrze, może wina rozkłada się proporcjonalnie. To nie jest tak, że winna jest zawsze jedna osoba. To fakt, może mogliśmy o tym pomyśleć.

Konrad Piasecki: A jeszcze ostatnie pytanie. Czy pan zapamiętał z tego 10 kwietnia postać Tomasza Turowskiego. Dyplomaty, wcześniej agenta PRL-owskich służb coraz bardziej tajemniczej postaci związanej z 10 kwietnia?

Jakub Opara: Tak zapamiętałem tę postać. Pierwszy raz miałem kontakt z panem ambasadorem Turowskim w momencie prób zorganizowania wylotu ministra Sasina do Polski. Minister Sasin utknął na płycie lotniska ponad dwie godziny spędził w Jaku 40 i interweniował u nas, żebyśmy coś z tym zrobili. Prosiliśmy wielokrotnie pana ambasadora Turowskiego o interwencję, natomiast pan ambasador Turowski sprawiał wrażenie osoby, która nie chce nic zrobić w tym kierunku.

Konrad Piasecki: Rzeczywiście to był człowiek, który był źródłem takiej informacji o tym, że trzy osoby przeżyły?

Jakub Opara: Tak, to była pierwsza informacja, która się pojawiła jak przyjechałem na płytę lotniska. Pan ambasador Turowski mówił, że prawdopodobnie przeżyły trzy osoby, bo trzy karetki pogotowia zabrały trzy ciała, które okazywały znaki życia i zabrały je do szpitala w Smoleńsku.

Konrad Piasecki: Co okazało się nieprawdą.

RMF FM

http://www.rmf24.pl/opinie/wywiady/kontrwywiad/news-jakub-opara-3-osoby-przezyly-katastrofe-tak,nId,316818

7 stycznia 2011

Oceń artykuł:
(4.64)
głosów: 11
tagi: , , ,

Komentarze: »

Jeśli uważasz że któryś komentarz nie powinien się tutaj znaleźć zgłoś to na adres:

admin@smolensk-2010.pl
 • andrew001 :

  Rola ambasadora turowskiego jest juz od dluzszego czasu czesciowo znana, jest najwybitniejszym szpiegiem rosyjsko-polskim na rzecz komuny. Poczawszy od szpiegowania w Rzymie – Jana Pawla II, konsekwentnie z tego zrodla musialy pochodzic nie tylko informacje ale i calkowita wspolpraca o ktorej wymieniaja dokumenty DDR-owskiej STASI w sprawie zamachu na osobe papieza JP II. Czyli mozna go oskarzyc o wspoludzial w przygotowaniach do zamachu na JP II.

  Smolensk, tu juz widocznie awansowal na koordynatora zamachu na elicie Polski. Obecny na lotnisku, nakazujacy aresztowania – wydajacy rozkazy do rosjan BEZPOSREDNIO! Nakazujacy niszczenie sprzetu i zarejestrowanych zdjec i filmow, odbieranie kamer i aparatow. Postepowanie absolutnie kryminalne, ale musial byc przekonany ze mu nic nie grozi gdyz inaczej to putin juz dawno by go przeznaczyl do odstrzalu. Powolany na to stanowisko w czasie gdy zapadla decyzja o locie do Smolenska Prezydenta Polski. To tylko sa niektore fakty z historii, jest ich wiecej.

  Krotko, azeby zamach odbyl sie z powodzeniem, potrzebna byla pelna koordynacja i wspolpraca sluzb powolanych do tego celu. turowski koordynowal te wysilki azeby zagwarantowac sukces zamachu, odpowiedni czlowiek na odpowiednim stanowisku wykonujacy polecenia mordercow i zamachowcow.

  POLSKA I NAROD POLSKI NIGDY NIE ZAPOMNA TEJ PODLEJ ZDRADY!!! BEDZIEMY ZAWSZE PAMIETAC NAZWISKA PODLYCH ZDRAJCOW, SPRZEDAWCZYKOW I KOLABORANTOW. WSZYSCY ONI RAZEM SA WSPOLWINNI MASOWEGO MORDU, ZAMACHU STANU, PRZEWROTU I ATAKU NA PANSTWO POLSKIE!!! A WIEC ATAKU NA NAROD!!! ATAKU NA KAZDEGO POLAKA Z OSOBNA, NA KAZDA RODZINE. NAROD MA PRAWO SIE BRONIC PRZED ZDRADA A W SZCZEGOLNOSCI PRZED ZDRADA STANU W WYKONANIU BEKARTOW OBCYCH SYSTEMOW I PANSTW. MALO TEGO, NAROD BEDZIE SIE BRONIL I NAJSUROWIEJ OCENI ZDRAJCOW I MORDERCOW.

  Jak to juz bylo kiedys napisane w GP: oni nie sa Polakami, oni to polscy sowieci [dodac trzeba: takze czlonkowie innych obcych grup etnicznych]. Stad ta wrogosc dla Polski i Polakow i stad ta wszechobecna nienawisc, propaganda i dyktatura ktora ich doprowadzila do masowego mordu w Smolensku. Nie mozna liczyc na zadne wzgledy u takich indywiduow gdyz w sercach przepelnionych nienawiscia i zimnym wyrachowaniem jak tez zadza wladzy i zemsty, nie ma miejsca na wspolczucie.
  Pozdrawiam Andrew

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 52 Thumb down 7

 • WiT :

  Jedno można wywnioskować z jego udziałów w czymkolwiek – gdzie się pojawi tam niedługo ktoś zginie.

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 30 Thumb down 5

 • siagout :

  A co takiego złego miało być w tym spotkaniu?
  Kłopot zdrajców polegał na tym, iż nie wiedzieli, czy Jarosław Kaczyński wiedział już o zamachu jadąc do smoleńska, a w takim przypadku, czy nie palnie pięścią w tyleż pusty, co i rudy łeb.

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 19 Thumb down 3

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters