Katastrofa Tu-154. Odczytano nowe słowa z kokpitu

Publikacja w serwisie: 17 January 2011
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » Odczytano nowe słowa z „czarnych skrzynek” » Odczytano prawie wszystkie słowa z czarnych skrzynek tupolewa » Generał Błasik nigdy nie pchał się do kokpitu » Odczytano kolejne fragmenty czarnych skrzynek Tu-154M » Klich sam wchodził do kokpitu » Skandaliczne słowa Tuska » Co kryją oryginalne nagrania z kokpitu » Debata “O ograniczaniu wolności słowa w Polsce” » Mikrofony z kokpitu Tupolewa mogły nagrać rozmowy VIP-ów » Rosjanie czekali na takie słowa Klicha – “Polska bierze na siebie większą część winy za śmierć Kaczyńskiego” » Nowe ’sensacje’ TVN: Kłótnia oficerów przed wylotem do Smoleńska » PSL: Będą nowe krzyże » Smoleńsk – nowe fakty » Oświadczenie ABW i nowe wątpliwości » Nowe filmy i materiały ws. TU-154 » Katastrofa w jednym stenogramie » Nowe fragmenty nagrań z Tu-154M » Nowe fotele nie zrobią z tupolewa boeinga » SMOLEŃSK: NOWY ŚWIADEK, NOWE FAKTY » Prokuratura dostała “nowe” zdjęcia z lotniska w Smoleńsku » Polsko-rosyjskie nowe otwarcie jest pozorne » Zamach w Smoleńsku – Nowe spojrzenie (Stabilizacja obrazu) » Nowe zasady podróżowania VIPów. Lotniska będą sprawdzane » Strzały na miejscu katastrofy? – nowe zeznania rosyjskich milicjantów » Nie ma dotychczas jednoznacznego dowodu, by katastrofa smoleńska była efektem zamachu » Nowe dane na temat parametrów lotu Tu-154 z 10 kwietnia dotarły do prokuratury wojskowej » Zlikwidował armię, potem ją rozbroił, a po trzech latach, w iście “platformerskim” stylu zapowiada nowe zbrojenia » Katastrofa posmoleńska » MGŁA NAD KATASTROFĄ » Katastrofa minuta po minucie » Katastrofa smoleńska 10 dowodów na zamach » Smoleńska katastrofa to papierek lakmusowy!!! » Katastrofa smoleńska i zacieranie śladów? » Katastrofa Tu-154M – raport wstępny » Katastrofa pod Smoleńskiem. To nie było lądowanie. Cz.6. » Katastrofa smoleńska zmobilizowała Polonię do głosowania » Katastrofa samolotu Tu-154 – rozmowa z kotrolerem lotu » Katastrofa samolotu z Lechem Kaczyńskim na pokładzie » Katastrofa. Smoleńsk. Teorie spiskowe, część II » Katastrofa: dlaczego nie zadziałał system ostrzegawczy? » Kpt. Aleksandr Muramszczikow – katastrofa TU-154M dezinformacje! » Katastrofa w Babimoście II – opowiadanie science fiction » Katastrofa pod Smoleńskiem. Wina Rosjan czy Polaków? » Katastrofa samolotu prezydenta. Nikt nie przeżył » Katastrofa 10 kwietnia: Rosyjscy i polscy eksperci polecieli do USA » Katastrofa prezydenckiego samolotu 10 minut wcześniej niż przypuszczano? » APEL ANDRZEJA MELAKA KATASTROFA SMOLEŃSK 2010 » Zespół Macierewicza: Przed katastrofą w Tu-154M był wyciek » Katastrofa samolotu prezydenta. Pierwsze komentarze po tragedii » Piloci odcięli dopływ paliwa tuż przed katastrofą » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Wydaje się, że od momentu, gdy kpt. Arkadiusz Protasiuk wypowiedział komendę: “odchodzimy”, do chwili katastrofy było dość czasu do wyprowadzenia samolotu – ocenił wiceprzewodniczący polskiej komisji badającej wypadek Tu-154 płk Mirosław Grochowski. Dodał także, że ustalono słowa, które padły wcześniej: “nic nie widać”. Nie wiadomo jednak, kto je wypowiedział.

Płk Mirosław Grochowski, fot. Andrzej Monczak/Agencja Gazeta

Symulacja planowana przez komisję badającą katastrofę ma odpowiedzieć na pytanie, czy załoga Tu-154 podjęła próbę odejścia od lądowania – powiedział zastępca przewodniczącego komisji płk Mirosław Grochowski.

Według Grochowskiego z raportu MAK wynika, że piloci nie podjęli takiej próby; planowany eksperyment ma dać odpowiedź na pytanie, czy rzeczywiście było tak, że piloci tej próby nie podjęli.

Pułkownik dodał, że zostało ustalone, że w wieży kontroli lotów były trzy osoby; trwają badania, które mają dać odpowiedź, czy był tam ktoś jeszcze.

Pytany w poniedziałek przez dziennikarzy Grochowski zastrzegł, że jest to jego opinia i nie chciałby, by traktować ją jako wiążącą na obecnym etapie wyjaśniania sprawy.

Dodał, że komisja ustaliła, że komenda “odchodzimy” padła “nieco później, niż określono to w polskich uwagach do projektu raportu MAK”.

Poinformował również, że ekspertom udało się odczytać wcześniejszą wypowiedź: “nic nie widać”, nie wiadomo jednak, kto wypowiedział tę uwagę.

W ustaleniu przebiegu ostatnich sekund lotu ma komisji pomóc symulacja przeprowadzona na Tu-154. W poniedziałek Grochowski nie był w stanie sprecyzować, kiedy eksperyment zostanie przeprowadzony ani co dokładnie zostanie podczas niego sprawdzone. Jak dodał, jest to ustalane.

(Pog)

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/katastrofa-tu-154-odczytano-nowe-slowa-z-kokpitu,1,4112496,wiadomosc.html

17 stycznia 2011

Oceń artykuł:
(3.86)
głosów: 7
tagi: , , , ,

Komentarze: »

Jeśli uważasz że któryś komentarz nie powinien się tutaj znaleźć zgłoś to na adres:

admin@smolensk-2010.pl
 • sirpablo :

  a czy ustalono też, co wcześniej piloci słyszeli w słuchawkach? Jeden drugiego pytał ” u Ciebie też”?…czy to już wtedy zaczynało się coś dziać, czy był to jakiś dialog, czy “dziwne trzaski”?

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 25 Thumb down 2

 • siagout :

  Pozwoliłem sobie na przytoczenie poniżej fragmentu swojej wypowiedzi z lipca 2010r.

  “W zaplanowanym /organizowanym/ zamachu, a smoleński takim był, wszystkie jego elementy są jednakowo ważne. Oznacza to, że doprowadzenie do niego, sam zamach, jak i zacieranie po nim śladów jest jednakowo istotnym – nie ma winnych, gdyż oni zginęli. Taki scenariusz zamachowcy próbowali wdrożyć od początku. Opór społeczny okazał się zbyt silnym i zamachowcy postanowili rozłożyć winę, oczywiście, na kolejnych niewinnych tj. obsługę lotniska.”

  Okazuje się, że w kwestii wykrycia, oskarżenia i osądzenia winnych zamachu nie zmieniło się i nie zmienia nic.
  “Raportu” MAK i obecne ujawnianie zapisów z wieży dla obarczenia współwiną kontrolerów nie stanowi, w żadnym razie, jakiejkolwiek nerwowej reakcji Rosji na krytyczne głosy z Polski w sprawie “raportu” MAK. Jest to konsekwentnie realizowany plan Putina i Tuska mający na celu obarczenie winą za zamach osób całkowicie niewinnych, odwrócenie uwagi od faktycznych jego sprawców. Nie ma nerwowych reakcji, a realizacja uzgodnionego przed rokiem planu!

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 12 Thumb down 2

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters