Rozmowy kontrolerów ze Smoleńska ujawnione

Publikacja w serwisie: 19 January 2011
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi:

Zobacz także:

» "List z Polski" » Rosyjscy eksperci bronią kontrolerów ze Smoleńska » Rosja: Sprawa kontrolerów lotu ze Smoleńska nie istnieje » Polscy śledczy w poniedziałek mają rozpocząć przesłuchania kontrolerów ze Smoleńska. O co pytać? » Toczymy niedokończone rozmowy » “Rozmowy na boku” zamiast reakcji » Czy USA mają rozmowy z telefonu tupolewa? » Będą rozmowy o sprowadzeniu wraku » Żądać, nie rozmawiać. Zwykłe rozmowy nic nie dadzą » Mikrofony z kokpitu Tupolewa mogły nagrać rozmowy VIP-ów » Zapis rozmowy między pilotami Ił-76 a kontrolerami lotów » Smoleńsk: tajne rozmowy ludzi Putina i Tuska » Bo koledzy mi powiedzieli – Fragment rozmowy z Magdaleną Bajer » Rozmowy między pilotami Tu-154, Jaka-40 i wieżą kontroli lotów w Smoleńsku » Chcą wybielić kontrolerów » Rosjanie wybielili kontrolerów » KLICH O NACISKACH NA KONTROLERÓW » TAJEMNICA SMOLEŃSKICH KONTROLERÓW » Prokuratura: Nie rezygnujemy z przesłuchań kontrolerów » Rosja unieważnia zeznania kontrolerów » Na Korsarzu zabrakło pracy kontrolerów » Płk Klich dostał dokumenty dotyczące kontrolerów » Operat “Logika” zniknął z zeznań kontrolerów » Polska od dawna chce przesłuchać kontrolerów » Dlaczego nikt nie pyta o naciski na kontrolerów? » Aleksiej Morozow – MAK OPUBLIKUJE PEŁNY ZAPIS ROZMÓW KONTROLERÓW » Rafał Rogalski: Jest nagranie rozmowy Błasik-Protasiuk, to nie jest nacisk na załogę » „Doprowadzamy do 100 metrów, 100 metrów i koniec rozmowy!” » Szef kontrolerów wieży lotów na lotnisku Siewiernyj trzy dni po katastrofie polskiego Tu-154M przeszedł na emeryturę. » Jak rosyjskie media komentują informację, że w wieży znajdował się oficer FSB, który mógł mieć wpływ na pracę kontrolerów lotu i który “rozpłynął się w powietrzu”, nie będzie przez nikogo przesłuchany? » Smoleńska elegia » Smoleńska pastorałka » Tajemnica Smoleńska » Smoleńska odpowiedzialność. » Znikające SMS-y ze Smoleńska » PE: debaty ws. Smoleńska nie będzie » WYSTAWA SMOLEŃSKA W WIEDNIU » 400. rocznica zdobycia Smoleńska » Kto wymazał połączenia ze Smoleńska? » Gdzie są ranni ze Smoleńska? » Smoleńska droga podejścia » Jak Turowski przygotowywał lot do Smoleńska » URZĘDNIK MSZ O RANNYCH ZE SMOLEŃSKA » Tajemnica telefonu ze Smoleńska » Niezidentyfikowani spod Smoleńska » BOR fałszował dokumentację ws. Smoleńska? » 150 osób przesłuchanych ws. Smoleńska » Co słychać na filmach ze Smoleńska? » Prezydentowa chce jechać do Smoleńska » Polscy eksperci wrócili ze Smoleńska » Rosjanie z zarzutami za katastrofę smoleńską? » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Komisja kierowana przez szefa MSWiA Jerzego Millera zaprezentowała, na specjalnej konferencji, nagrania rozmów kontrolerów z wieży lotniska w Smoleńsku z 10 kwietnia.

Z rozmów z wieży w Smoleńsku wynika, że zastępca dowódcy bazy (płk Krasnokutski) zostawił załodze polskiego tupolewa decyzję w sprawie lądowania – takie są ustalenia komisji Jerzego Millera do sprawy wyjaśnienia przyczyn i okoliczności katastrofy smoleńskiej.

Z prezentacji wynika również, że komenda “Horyzont” z wieży padła za późno, kiedy TU 154 był 70 m poniżej ścieżki schodzenia. W czasie podchodzenia do lądowania, wieża nie informowała też załogi TU 154, że samolot schodzi z kursu.

Jerzy Miller, szef MSWiA uważa, że uwagi do raportu MAK, które przedstawiła polska strona powinny były znaleźć się w raporcie.

Prezentacja, którą przygotowała komisja Jerzego Millera rozpoczęła się od pokazania startu z lotniska w Warszawie rządowego TU-154 z prezydentem Lechem Kaczyńskim na pokładzie. Pokazano, że w tym samym czasie ląduje na lotnisku w Smoleńsku, rosyjski Ił-76, którzy transportował samochody i obsługę techniczną na uroczystości w Katyniu.

Zdaniem ekspertów z komisji już w momencie lądowania rosyjskiego samolotu widoczność na lotnisku była poniżej 400 metrów. Pokazuje to film Sławomira Wiśniewskiego z TVP, który nagrywał z okna hotelu lądowanie samolotu.

Lądujący po nim Jak-40 dostał informację z wieży, że nie występuje tam żadna mgła.

“Niech sami dalej lecą”

Dalej prezentacja pokazuje lot TU-154. Podobnie jak na konferencji MAK, na prezentacji pokazano profil lotu i wszystkie dostępne w samolocie wskaźniki lotu.

Prezentacja pokazuje, że była zgoda do zniżania do 500 metrów, na której wykonuje się manewr lądowania. W wieży na lotnisku w Siewiernyj trwają rozmowy na temat pogody. Informacja od bazy meteo mówiła o widoczności na poziomie 800 metrów, jednak zastępca dowódcy bazy mówi, że widoczność sięga 200 metrów.

Eksperci podkreślają, że wieża nie informowała o lotnisku zapasowym i nie informowała o schodzeniu z kursu lądowania. – Niech sami dalej lecą – mówi dowódca bazy na lotnisku w Siewiernyj.

Wieża upewnia wręcz samolot, że jest na kursie. Dopiero 70 metrów poniżej ścieżki schodzenia pada komenda “Horyzont”. – To za późno – twierdzi komisja, bo komenda powinna paść na wysokości 100 metrów.

Stenogramów w internecie nie będzie

Konferencja opóźniła się z powodów technicznych – podały służby prasowe kancelarii premiera. W konferencji ma uczestniczyć szef MSWiA, który przewodniczy pracom komisji, Jerzy Miller oraz jej przedstawiciele.

Materiały dotyczące rozmów kontrolerów na wieży na lotnisku Smoleńsk, które mają zostać upublicznione na konferencji, nie zostaną opublikowane na stronie internetowej polskiej komisji badającej okoliczności katastrofy – powiedziała przed konferencją rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak.

rk, rr

http://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/301159,Rozmowy-z-wiezy-komenda-Horyzont-padla-za-pozno

18 stycznia 2011

Oceń artykuł:

tagi:

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters