Raport MAK nie spełnia wymogów konwencji chicagowskiej

Publikacja w serwisie: 25 January 2011
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , , , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » Drugi list Rogalskiego do Tuska ws. konwencji chicagowskiej » Andrzej Seremet zaproponował uzupełnienie przepisów konwencji chicagowskiej » Jakie kroki na arenie międzynarodowej podejmą władze Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie naruszeń zapisów załącznika 13 konwencji chicagowskiej » Dziurawy raport MAK » Inżynier Wróbel miał pomóc analizować raport MAK » Załącznik 13 do Konwencji o międzynarodowym lotnictwie cywilnym [wybrane fragmenty] » “TUSK ODPOWIADA ZA RAPORT MAK” – pikieta pod Kancelarią Premiera » Warto rozmawiać – 04.01.2011 – dlaczego raport MAK jest nie do przyjęcia » Raport MAK nie wskazuje ani jednej prawdziwej przyczyny katastrofy smoleńskiej » Politycy komentują raport MAK » Ostateczny raport MAK już w środę » Raport MAK za zamkniętymi drzwiami » Raport MAK nie wiąże Polski » Raport MAK: bezpośrednie przyczyny katastrofy » Bronisław Wildstein, Lekceważący raport MAK » Alicja Zając – Raport MAK nas rozczarował » Raport MAK nie mówi nic o kontrolerach lotu » Raport MAK powstał wbrew międzynarodowym przepisom » USA: polska odpowiedź na raport MAK-u przeszła bez echa » JAROSŁAW KACZYŃSKI: RAPORT MAK TO KPINA Z POLSKI » Dopiero za dwa miesiące poznamy raport MAK w sprawie katastrofy » Na początku przyszłego tygodnia raport MAK w sprawie katastrofy 10 kwietnia » Tusk: Jeżeli raport będzie gotowy, zostanie opublikowany » Warzecha: Jeśli polskie uwagi są fundamentalne, to raport można wyrzucić » Małgorzata Wassermann: Raport MAK w kilku punktach mówi wprost nieprawdę » Ewa Błasik – Raport MAK to Haniebna próba szkalowania pamięci mojego męża » Kanadyjska centrala ICAO: Nie możemy komentować raportu MAK » Raport co kwartał » Raport dr. inż. Grzegorza Szuladzińskiego » Protokół opóźni raport? » A co dziś wstrzymuje raport? » RAPORT ROSYJSKICH PSYCHIATRÓW » Oskarżać pilotów i nie pytać o raport » Raport Zespołu Ekspertów Niezależnych (ZEN) » Piloci wściekli na rosyjski raport » Katastrofa Tu-154M – raport wstępny » Polski raport inny, czyli jaki? » “Kommiersant”: Polski raport surowszy niż rosyjski » Raport Millera to była świadoma manipulacja » RAPORT MACIEREWICZA o działaniach żołnierzy i pracowników WSI … » Komisja Millera redaguje raport ws. katastrofy » Raport Millera dopiero po 17 lipca, są problemy z tłumaczeniem » Jutro poznamy odpowiedź MAK-u na raport komisji Millera » “Raport MAK-u nie jest dla nas wiążący, nie musimy się od niego odwoływać” » Ukraińscy eksperci uważają, że raport MAK jest tendencyjny » Tusk: “Liczę, że raport Millera uda się zaprezentować w czerwcu” » Raport Jerzego Millera zawiera sprzeczne dane » MSZ: Nie komentujemy “białej księgi”; będzie rzetelny raport » Morozow: “Proszę czytać raport MAK. Tam są odpowiedzi na wszystkie pytania” » Wstępny raport przed 10 października. Bez zapisów rozmów z wieży? » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Czy ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce był kiedykolwiek poproszony przez premiera o wyjaśnienia w materii dotyczącej “wielokrotnego naruszania konwencji chicagowskiej przez MAK” w czasie przygotowywania projektu raportu?

Skala braków opisana przez Komisję Badania Wypadków Lotniczych Lotnictwa Państwowego w uwagach do raportu MAK potwierdza, że rosyjski dokument nie spełnia wymogów konwencji chicagowskiej. Według Jerzego Polaczka, posła PiS, fakt nieudostępnienia stronie polskiej tak wielkiej liczby dokumentów dotyczących katastrofy smoleńskiej powinien dla śledczych stanowić przesłankę do wszczęcia co najmniej postępowania wyjaśniającego. W kontekście rażących braków w raporcie poseł złożył wczoraj interpelację, w której pyta premiera Donalda Tuska o to, co zrobił w związku z sygnalizowanymi przez Edmunda Klicha trudnościami w kontaktach z Rosjanami.

- Z informacji przekazanych w 2010 roku w Sejmie przez akredytowanego przedstawiciela Rzeczypospolitej Polskiej, a także z wykazu “braków” zawartych w “Uwagach” RP wynika, iż od dnia 19 kwietnia 2010 r. strona rosyjska naruszała wielokrotnie obligatoryjne wymogi dotyczące procesu badania katastrofy lotniczej w Smoleńsku zawarte w konwencji chicagowskiej – zauważył Jerzy Polaczek. Jego zdaniem, nieudostępnienie przez Międzypaństwowy Komitet Lotniczy tak dużej ilości istotnych dla wyjaśnienia okoliczności katastrofy dokumentów, danych i informacji powinno stanowić przesłankę do wszczęcia co najmniej postępowania wyjaśniającego zarówno przez Naczelną Prokuraturę Wojskową, jak i przez właściwą prokuraturę na terenie Federacji Rosyjskiej.
- W każdym państwie, w którym funkcjonują cywilne bądź wojskowe komisje badające wypadki lotnicze (w krajach, które ratyfikowały konwencję chicagowską), nieudostępnienie pełnych danych dotyczących wyjaśnienia przyczyn katastrofy lotniczej przez właściwy podmiot byłoby przedmiotem odrębnego śledztwa – podkreślił poseł Polaczek. W jego ocenie, na stan przekazanej stronie polskiej dokumentacji miały wpływ działania podejmowane przez premiera Donalda Tuska w tym zakresie, a w szczególności jego reakcje na sygnalizowane przez Edmunda Klicha trudności w kontaktach z Rosjanami.
Dlatego parlamentarzysta zwrócił się do szefa rządu z prośbą o wyjaśnienie m.in. tego, ile raportów wskazujących na naruszanie konwencji chicagowskiej wpłynęło do premiera bądź do innych przedstawicieli rządu od polskiego akredytowanego przy MAK od kwietnia 2010 r. do dnia otrzymania raportu. Poseł pyta też, ile razy i kiedy sprawa sygnalizowanych przez Klicha trudności była przedmiotem obrad Rady Ministrów. Poseł chce dowiedzieć się, czy ambasador Federacji Rosyjskiej w Polsce był kiedykolwiek poproszony przez premiera czy też ministra spraw zagranicznych o “wyjaśnienia w materii dotyczącej wielokrotnego naruszania konwencji chicagowskiej przez MAK w czasie przygotowywania projektu raportu”, a jeśli tak, to jakie noty dyplomatyczne zostały złożone na jego ręce.
Jerzy Polaczek pyta również o to, “jakie działania związane z międzynarodowym wymogiem otrzymania zgodnego z prawem projektu raportu” podejmował minister infrastruktury. Jak zauważył poseł, to właśnie resort kierowany przez Cezarego Grabarczyka nadzoruje lotnictwo cywilne i takie instytucje, jak Urząd Lotnictwa Cywilnego, Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych. A co istotne z punktu widzenia kontaktów z Rosjanami w kwestii katastrofy smoleńskiej, resort infrastruktury ma swojego przedstawiciela w randze radcy – ministra w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Moskwie.

Marcin Austyn

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20110125&typ=po&id=po04.txt

25 stycznia 2011

Oceń artykuł:

tagi: , , , , ,

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters