Rosjanie wstrzymują się z przekazaniem kolejnych akt smoleńskiego śledztwa

Publikacja w serwisie: 26 January 2011
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce

Zobacz także:

» "List z Polski" » Odsunięty od smoleńskiego śledztwa » Ujawniamy zeznania ze śledztwa smoleńskiego » Kalendarium polskiego śledztwa smoleńskiego » Poważne braki w dokumentach ze śledztwa smoleńskiego » RODZINY OFIAR POZNAJĄ AKTA SMOLEŃSKIEGO ŚLEDZTWA? » KOMUNIKAT PROKURATURY ZE SMOLEŃSKIEGO ŚLEDZTWA – wersja tvn24 » Żaden z prokuratorów cywilnych nie nadzoruje już śledztwa smoleńskiego » Pasionek złoży odwołanie ws. odsunięcia go od śledztwa smoleńskiego » Wniosek o przywrócenie możliwości wykonywania fotokopii z akt śledztwa smoleńskiego » Seremet odrzucił zażalenie Pasionka ws. odsunięcia go od smoleńskiego śledztwa » Komisja Europejska umyła ręce w sprawie śledztwa smoleńskiego – nie chce zadzierać z Moskwą » MAK nie daje dokumentów – Premier Donald Tusk nie widzi powodów do podejmowania interwencji u premiera Władimira Putina w sprawie śledztwa smoleńskiego » Zakładnicy kłamstwa smoleńskiego? » Nie można w Polsce przeprowadzić wyborów parlamentarnych “w cieniu rosyjskiego kłamstwa smoleńskiego” » Rosjanie wybielili kontrolerów » Co Rosjanie znaleźliby w Lockerbie? » Rosjanie nie chcieli świadków » ROSJANIE NAPLULI NAM W TWARZ » Koniec śledztwa ws. BOR » Niewygodne śledztwa » Rosjanie zabezpieczyli dokumenty… pleśnią » ROSJANIE ZWOLNILI POLSKICH DZIENNIKARZY » Rosjanie łamią wszelkie zasady » ROSJANIE PRZEKAZALI NAM “WSZYSTKIE” MATERIAŁY » Rosjanie zacierają ślady po eksplozji? » Rosjanie z zarzutami za katastrofę smoleńską? » Minister obrony: Rosjanie nie wywiązują się » Rosjanie wymieniali żarówki po katastrofie? » Rosjanie chcą przetopić tupolewa! » Rosjanie nie powinni dać zgody na lądowanie » Jak Rosjanie pozbawili mjr. Protasiuka licencji » ROSJANIE NIE ODDADZĄ WRAKU TUPOLEWA? » Rosjanie włączali laptopy ofiar » Remont w trakcie śledztwa » Oddanie śledztwa to upokorzenie » Domagamy się rzetelnego śledztwa » Rosjanie planowali porwanie samolotu z Berlina » Rosjanie potraktowali ciała ofiar jak odpady » Rosjanie robili wszystko, by “posadzić” tupolewa » Rosjanie tłumaczą dlaczego pocięli wrak » Rosjanie nie życzyli sobie otwierania trumien » Rosjanie odpowiedzieli na 33 z 220 wniosków i pytań skierowanych do MAK » Rosjanie mogą podważyć każdy dokument » Europa zobaczy, jak Rosjanie cięli wrak » Rosjanie odebrali pilotom nawet dyplomy » Rosjanie pokażą kolejne dokumenty. Dziennikarzom » Rosjanie będą zeznawać ws. telefonu prezydenta? » Rosjanie z Polakami uwinęli się w Smoleńsku w tri miga » Prokuratura uznała, że wystarczy to, co robią Rosjanie » Rosjanie piszą do Polaków, Polacy – do Rosjan » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Przygotowanie trzydziestu tomów akt ze smoleńskiego śledztwa potrwa przynajmniej do początku przyszłego miesiąca. Polscy prokuratorzy polecą do Rosji w pierwszych dniach lutego i dopiero wtedy, być może, otrzymają obiecane w grudniu dokumenty – dowiedział się dziennikarz RMF FM Tomasz Skory.

Polscy prokuratorzy podkreślają, że nie ma mowy o opóźnieniu, a jedynie o dochowaniu procedur. Dokumenty z Komitetu Śledczego trafiły do rosyjskiej Prokuratury Generalnej i są sprawdzane przed przekazaniem ich Polsce. Chodzi o dokładną weryfikację czytelności odbitek ksero, a nawet drobiazgowe rozwinięcie skrótów użytych w aktach.

10 z 30 tomów stanowią nie przekazane do tej pory polskim śledczym, protokoły przesłuchań świadków m.in płk Krasnokutskiego – dowiedział się nieoficjalnie dziennikarz RMF FM.

Pozostałe 20 tomów to brakująca dokumentacja badań ciał ofiar. Jak dotąd Polska ma tylko 18 pełnych i 40 cząstkowych dokumentacji: brak nawet fragmentarycznych badań dotyczących 38 osób. Musimy sobie zdawać sprawę, że przekazywanie tych dokumentów, ich zgromadzenie może być czasochłonne. Liczymy na to, że Rosjanie też wiedzą, że nam na tym zależy i będą się starać jak najszybciej te materiały przekazać – powiedział pułkownik Zbigniew Rzepa z prokuratury wojskowej. Sprawa jest bardzo delikatna. Materiały dotyczące zwłok są zastrzeżone. Dowiaduje się o nich tylko rodzina.

Od protokołów zależą losy wniosków o ekshumacje ciał. Polscy prokuratorzy polecą do Rosji prawdopodobnie w przyszłym tygodniu.

http://www.rmf24.pl/raport-lech-kaczynski-nie-zyje-2/kaczynski-fakty/news-rosjanie-wstrzymuja-sie-z-przekazaniem-kolejnych-akt,nId,320271

25 stycznia 2011

Oceń artykuł:
(3.67)
głosów: 3

Komentarze: »

Jeśli uważasz że któryś komentarz nie powinien się tutaj znaleźć zgłoś to na adres:

admin@smolensk-2010.pl
 • e2rd :

  Zapewne Rosjanie celowo zwlekają z przekazaniem dokumentów czekając do momentu w którym w Polsce zgodnie z prawem nie będzie może przeprowadzać ekshumacji … Nie jest ona możliwa na wniosek rodziny, bez zgody prokuratora (tak samo jak bez zgód urzędowych) od października do kwietnia. I tak śledztwo jeszcze bardziej się przedłuży bo prokuratorzy jak zwykle nie będą chcieli wykazywać się brakiem zaufania do strony rosyjskiej ..


  (Dz. U. z dnia 28 grudnia 2001 r.) w sprawie postępowania ze szczątkami.

  § 12. 1. Ekshumacja zwłok i szczątków jest dopuszczalna w okresie od 16 października do 15 kwietnia, z zastrzeżeniem ust. 2 pkt 2; przeprowadza się ją we wczesnych godzinach rannych.
  2. O zamierzonej ekshumacji należy zawiadomić właściwego powiatowego lub portowego inspektora sanitarnego, który:
  1) wykonuje nadzór nad ekshumacją oraz
  2) może dopuścić wykonanie ekshumacji w innym czasie niż określony w ust. 1, przy zachowaniu ustalonych przez niego środków ostrożności.

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 5 Thumb down 0

 • e2rd :

  errata: ekshumacja jest możliwa w okresie zimowym .. po kwietniu trzeba uzyskiwać zgody sanepidu, inspektora sanitarnego i oczywiście prokuratury ..

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 5 Thumb down 0

 • obserwator2011 :

  Hidden due to low comment rating. Click here to see.

  Komentarz odrzucony przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 0 Thumb down 4

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters