Departament Stanu USA o Smoleńsku

Publikacja w serwisie: 28 January 2011
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , , , , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » TUSK MOŻE TRAFIĆ PRZED TRYBUNAŁ STANU » Złamał konstytucję – powinien stanąć przed Trybunałem Stanu » Ił-76 i godzina katastrofy w Smoleńsku » Rosjanie z Polakami uwinęli się w Smoleńsku w tri miga » Kolejne manipulacje medialne dotyczące katastrofy w Smolensku » TVN 24 – Hieną roku 2010 » DEZINFORMACJA – BY ZABIĆ PRAWDĘ. » Stany Zjednoczone deklarują gotowość każdej możliwej pomocy w sprawie Smoleńska » W Smoleńsku rekonstruują Tu-154 » O Smoleńsku po dżentelmeńsku » Zamach w Smoleńsku – lot PLF101 » Ambasador RP o Smoleńsku i Rosji » Multimedialna wystawa o Smoleńsku » Kto strzelał po katastrofie w Smoleńsku? » Radiolatarnie w Smoleńsku zmyliły pilota? » Piszecie o Smoleńsku? Oddajcie laptopy » W Smoleńsku odnaleziono fragmenty kości » Pomoc konsularna dla Polaków w Smoleńsku » W Smoleńsku stracono już wiele śladów » Polski punkt konsularny w Smoleńsku » Jak Miller „wydłużył” katastrofę w Smoleńsku » Brytyjczycy nakręcą film o Smoleńsku » Zidentyfikowano wszystkie ofiary katastrofy w Smoleńsku » Sejm: Nie będzie uchwały ws. katastrofy w Smoleńsku » Śledczy pytają o sztucznę mgłę w Smoleńsku » Zgromadzenie Obywatelskie w sprawie katastrofy w Smoleńsku » Wrak TU-154M w Smoleńsku [amatorski film] » Nazwiska ofiar katastrofy rozbrzmiały w Smoleńsku » Polskie medale dla Rosjan za pracę w Smoleńsku » W Smoleńsku ponownie zbadano teren katastrofy » Aktorzy z “M jak Miłość” w pierwszym filmie o Smoleńsku » Film nagrany tuż po katastrofie Tu-154 M w Smoleńsku [WIDEO] » Akcja ratunkowa 10 kwietnia w Smoleńsku według raportu MAK » 10 kwietnia na lotnisku w Smoleńsku było dwóch KIEROWCÓW BOR-u » Kwadratowe jaja po Smoleńsku i brednie o sztucznej mgle » Niemcy o Smoleńsku: niech Rosja przyzna się do partactwa » W katastrofie w Smoleńsku zginęli rzecznicy dywersyfikacji energii » Zamach w Smoleńsku – Nowe spojrzenie (Stabilizacja obrazu) » Prokuratura dostała “nowe” zdjęcia z lotniska w Smoleńsku » Najnowsza rekonstrukcja katastrofy samolotu w Smoleńsku (wideo) » Znaleziono szczątki ofiar w miejscu katastrofy w Smoleńsku » Chcieli zamknąć lotnisko w Smoleńsku, ale bali się skandalu » “Tragedia w Smoleńsku to nie wypadek, a rezultat błędnych decyzji”. Wałęsa w TOK FM » Polscy prokuratorzy rozpoczęli śledztwo w sprawie tragedii w Smoleńsku » Archeolodzy odnaleźli w Smoleńsku szczątki ofiar katastrofy Tu-154M » W Smoleńsku byli ludzie, którzy mogli zamknąć lotnisko » Kontrolerzy ruchu na wieży w Smoleńsku konsultowali się 10 kwietnia z Moskwą » Jak długo będziemy czekali na prawdę o Smoleńsku? Bogusław Wołoszański » PRAWDĘ O SMOLEŃSKU MUSI USŁYSZEĆ POLSKA I CAŁY ŚWIAT » Prezydent Lech Kaczyński nie żyje. Katastrofa samolotu w Smoleńsku [RELACJA] » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Oświadczenie Philipa J. Crowleya warto przytoczyć w całości i w oryginale nie tylko dlatego, że było ono w Polsce przedmiotem różnorodnych medialnych manipulacji.

Rzecznik Departamentu Stanu, zapytany 20 stycznia po południu (późnym wieczorem czasu polskiego) o możliwość udziału amerykańskich instytucji rządowych w międzynarodowym śledztwie w sprawie katastrofy smoleńskiej, oświadczył: „Nic nie wiem, by USA zostały poproszone o dostarczenie jakiejś szczególnej pomocy w śledztwie w sprawie tego wypadku. Oczywiście jesteśmy gotowi pomóc w każdy dostępny nam sposób, jeżeli Polska lub Rosja nas o to poprosi”.

QUESTION: Thank you. My name is Thomas Siemienski, Polskie Radio, Poland/France. Mr. Crowley, the relationship between Poland and Russia are getting a little more complicated because of the Russian report about the reasons of the Polish president’s plane crash. Some officials in Poland say an international investigation would be useful in this issue, in this case, maybe with the – with American experts. Could the U.S. Government take in any way part in this investigation? And what’s your comment about this issue with two countries which are both your friends?

MR. CROWLEY: Obviously, as we’ve said many times, this was a tremendous tragedy for Poland. And it has been fully investigated. This is, at its heart, a matter between Russia and Poland. We understand the sensitivities and the emotions that sorting through these issues can create. I’m not aware that the United States has been asked to provide any particular assistance in the investigation of this accident. But obviously, we are prepared to help in any way that might be – that either Poland or Russia would contemplate. But at this point, it is – we certainly would hope that this – the investigation of this tragedy does not in any way impede improved relations between Russia and Poland.

W jednym z ogólnopolskich dzienników informację o tej wypowiedzi zatytułowano „USA: Smoleńsk to nie nasza sprawa”, a rozpoczęto ją od sprzecznego z prawdą leadu: „Stany Zjednoczone nie pomogę Polsce w smoleńskim śledztwie. To sprawa między Rosją a Polską – powiedział rzecznik Departamentu Stanu”.

W tymże dzienniku sens kluczowego fragmentu oświadczenia zmieniono, urywając je w połowie: „Nic nie wiem, by USA zostały poproszone o dostarczenie jakiejś szczególnej pomocy w śledztwie w sprawie tego wypadku. Oczywiście jesteśmy gotowi pomóc w jakikolwiek sposób…”. [pominięto słowa: …jeśli Polska lub Rosja nas o to poprosi]

Jeden z blogerów zwrócił mi uwagę (dziękuję!), że dziennik ten korzystał z depeszy PAP, która od rana wisi na SG S24, a jest bodaj że jezcze bardziej bezczelnie kłamliwa:

21.01. Waszyngton (PAP) – Śledztwo w sprawie przyczyn katastrofy pod Smoleńskiem to “w zasadzie sprawa między Rosją a Polską” – powiedział w czwartek rzecznik Departamentu Stanu w odpowiedzi na prośbę o komentarz na temat dochodzenia i pytanie czy USA w nim pomogą.

Podczas czwartkowego briefingu w waszyngtońskim Centrum Prasy Zagranicznej rzecznik Departamentu Stanu J.P. Crowley wyraził też nadzieję, że dochodzenie w tej sprawie nie popsuje stosunków między obu krajami.

“To jest w zasadzie sprawa między Rosją a Polską. Rozumiemy emocje, jakie może wywołać rozpatrywanie tych problemów. Nic nie wiem, by USA zostały poproszone o dostarczenie jakiejś szczególnej pomocy w śledztwie w sprawie tego wypadku. Oczywiście jesteśmy gotowi pomóc w jakikolwiek sposób. Na razie jednak mamy nadzieję, że śledztwo w sprawie tej tragedii w żaden sposób nie zahamuje poprawy stosunków między Rosją a Polską” – powiedział rzecznik amerykańskiego MSZ.

Z Waszyngtonu Tomasz Zalewski (PAP)

… jeśli Polska … nas o to poprosi…

Rzecz nie jest bez znaczenia – trafia w samo centrum polskiego sporu o sposób badania okoliczności katastrofy rządowego samolotu Tu-154 Nr 101 w pobliżu lotniska w Smoleńsku.

19 stycznia późnym wieczorem minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski, replikując prezesowi Prawa i Sprawiedliwości Jarosławowi Kaczyńskiemu, pytał w Sejmie(strona 62, szpalta prawa):

Czy instytucje międzynarodowe czy politycy (…) od Stanów Zjednoczonych po Unię Europejską (…) palą się do tego, żeby rozstrzygać spory, interweniować albo przejmować kontrolę nad śledztwem?

Wielokrotnie polski rząd zwracał się do ekspertów, w rozmowach informował polityków o tym, jak wygląda sytuacja. (…) oczekiwanie społeczności międzynarodowej (…) jest takie: postarajcie się tę sprawę skutecznie załatwić sami, w relacjach bilateralnych. I na razie staramy się to robić.

Niecałe 24 godziny później rzecznik Departamentu Stanu USA replikuje:

Nic nie wiem, by USA zostały poproszone o dostarczenie jakiejś szczególnej pomocy w śledztwie w sprawie tego wypadku. Oczywiście jesteśmy gotowi pomóc w jakikolwiek sposób, jeśli Polska [lub Rosja] nas o to poprosi.

Jest różnica między „zwracaniem się do ekspertów” i „informowaniem polityków” a zwróceniem się z „prośbą o pomoc” do Stanów Zjednoczonych?

Jeżeli jest taka różnica – a nie wątpię że jest – to teraz jest dobry moment, by się o taką pomoc zwrócić. Jest on zresztą równie dobry teraz, jak był przez wszystkie poprzednie dziewięć miesięcy.

Oczywiście rząd może ten moment przegapić podobnie jak przegapił wszystkie poprzednie.

Oczywiście rząd może sprawę nadal przewlekać, czekając a to na raport komisji Millera, a to na ustalenia rosyjskich prokuratorów, a to na wybory…

Ale w końcu, po najdłuższej choćby nocy, wstanie ranek, wiatr dmuchnie od Morza, Ciemności rozpierzchną się i runie z trzaskiem mur kłamstw broniących smoleńską Czarną Wieżę.

P.S.

Gdy dziś przed południem po raz pierwszy czytałem na stronie internetowej Departamentu Stanu tekst oświadczenia pana Crowleya, początek poprzedzającego je pytania brzmiał:

QUESTION: Thank you. My name is Marek Walkuski. I work for the Polish Public Radio.Mr. Crowley,…

Kilkanaście godzin później początek pytania został zmieniony na:

QUESTION: Thank you. My name is Thomas Siemienski, Polskie Radio, Poland/France.Mr. Crowley,…

Na szczęście w treści pytania (a co ważniejsze, w oświadczeniu rzecznika) aż do godz. 23.00 nie zaszły żadne zmiany. Radzę jednak Czytelnikom, by na wszelki wypadek sprawdzili, czy nic się tam nie zmieniło.

P.P.S.S.

Radzę też przeczytać, co na ten temat pisze red. Tomasz Siemieński, autor pytania zadanego panu Crowleyowi z Departamentu Stanu:

http://zfrancjiofrancji.salon24.pl/271515,jak-amerykanow-na-pomoc-nadaremno-wezwac-probowalem

21 stycznia 2011

Marcin Gugulski

http://gugulskim.salon24.pl/271285,departament-stanu-usa-o-smolensku

Oceń artykuł:
(4.80)
głosów: 5
tagi: , , , , , ,

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters