[TVN24] – Załodze Jaka-40 może grozić wydalenie ze służby

Publikacja w serwisie: 31 January 2011
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » Jest postępowanie dyscyplinarne ws. załogi Jaka-40 » Załoga Jaka-40 mogła popełnić przestępstwo podczas lądowania » To urzędniczka Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wskazała załodze tupolewa nieczynne lotnisko w Witebsku, jako zapasowe » Stenogramy rozmów korzystne dla załogi Jaka-40 » Służby monitorowały lot Tu-154 » Rozmowy między pilotami Tu-154, Jaka-40 i wieżą kontroli lotów w Smoleńsku » Rosyjskie służby bezpieczeństwa wymknęły się spod kontroli » cenzura tvn24 » Siergiej Ławrow chwali służby swojego kraju za skandaliczne niedopatrzenia w prowadzeniu śledztwa » Naruszenia etyki dziennikarskiej przez TVN24 » Na jakiej podstawie osoby znajdujące się na wieży kontrolnej lotniska Siewiernyj zostały dopuszczone do służby » KOMUNIKAT PROKURATURY ZE SMOLEŃSKIEGO ŚLEDZTWA – wersja tvn24 » Rosyjskie tajne służby mają dostęp do nośników danych należących do tragicznie zmarłych dowódców wojskowych. » Jeśli w Smoleńsku miał miejsce zamach, to aktualną władzę w Polsce sprawują ludzie rosyjskich służb albo osoby przez te służby szantażowane » Co może “autorytet” » Nie może być rodzin lepszych i gorszych » “Wypożyczyć” może znaczyć odtajnić » Sejm nie może nie pytać o Smoleńsk » Co Tu-154M może zrobić bez końcówki skrzydła? » Edmund Klich: to może potrwać nawet rok » Gaz z polskich łupków może ogrzać pół Europy » TUSK MOŻE TRAFIĆ PRZED TRYBUNAŁ STANU » Rosjanie: prawda o katastrofie może być gorzka dla Polski » W ciągu miesiąca może dojść do ekshumacji Zbigniewa Wassermana » Międzynarodowa komisja ds. katastrofy pod Smoleńskiem może uratować śledztwo » Hipoteza, którą może podjąć międzynarodowa komisja śledcza ds. katastrofy (jeżeli powstanie) » Szef BOR w urzędowym dokumencie: “przestrzeganie zasad nie może godzić w potrzeby, oczekiwania i interesy najwyżej usytuowanych” » Może dowiemy się wreszcie, kto odpowiada za umieszczenie tych wszystkich osób w jednym samolocie?! Czy zaczniemy pytać w końcu rząd, jak do tego doszło? » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Komisja badająca incydenty lotnicze przy Dowództwie Sił Powietrznych stwierdziła po dochodzeniu, że załoga Jaka-40 lądując 10 kwietnia na lotnisku w Smoleńsku naruszyła wojskowe przepisy regulaminu lotów – dowiedziała się nieoficjalnie TVN24.

Zgodnie z ustawą o dyscyplinie wojskowej pilotom mogą grozić kary od upomnienia do wydalenia ze służby włącznie – postępowanie jest w toku.

Jak-40 lądował w Smoleńsku ok. godz. 7.15 czasu polskiego. W stenogramach z zapisów skrzynki głosowej z Tu-154M zarejestrowano wypowiedź załogi Jak-40, która mówiła: “nam się udało tak w ostatniej chwili wylądować”.

Według raportu MAK podczas próby lądowania Jak-40 “kierownik lotów wydał załodze samolotu komendę odejścia na drugi krąg, jednak załoga nie wykonała polecenia i wylądowała”. Pilot zeznał, że takiej komendy nie słyszał. Później załoga Jaka ostrzegła przez radio kolegów z Tu-154 o koszmarnych warunkach. Pilot Jaka w jednym z wywiadów przyznał, że “lądowanie przebiegało w gęstej mgle”.

Wojskowych śledczych interesowało, czy załoga Jaka-40, który przywiózł do Smoleńska dziennikarzy, nie naruszyli procedur bezpieczeństwa. Sprawę tę badała w ubiegłym roku specjalna komisja, którą powołał dowódca Sił Powietrznych gen. Lech Majewski na wniosek Inspektoratu MON ds. Bezpieczeństwa Lotów. W czerwcu ub.r. wojskowi eksperci uznali, że “warunki pogodowe pozwalały na wykonanie tego zadania”. Komisja analizowała sytuację m.in. w oparciu o zebrane materiały i zeznania świadków.

Tymczasem polski akredytowany przy MAK Edmund Klich nie miał wątpliwości, że załoga Jaka-40 złamała procedury. – Mogę udowodnić, że lądując w tych warunkach, jakie zaistniały w Smoleńsku, załoga naruszyła procedury bezpieczeństwa. Jestem w stanie udokumentować, jak zostały naruszone przepisy o przekroczeniu minimalnych warunków. Załodze Jaka-40 po prostu się udało – powiedział portalowi tvp.info płk Edmund Klich.

(tbe)

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Ladowali-tuz-przed-katastrofa-zalodze-Jaka-40-moze-grozic-wydalenie-ze-sluzby,wid,13088541,wiadomosc.html?ticaid=1bb33&_ticrsn=3

31 stycznia 2011

Oceń artykuł:

tagi: , , ,

Komentarze: »

Jeśli uważasz że któryś komentarz nie powinien się tutaj znaleźć zgłoś to na adres:

admin@smolensk-2010.pl
 • obserwator2011 :

  Hidden due to low comment rating. Click here to see.

  Komentarz odrzucony przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 1 Thumb down 10

 • siagout :

  To jest zła wiadomość dla załogi Jak-40 i bynajmniej nie z powodu ew. wydalenia ze służby wojskowej. Rzecz, moim zdaniem, ma na celu jej wyeliminowanie z życia publicznego, gdyż z armii zostanie wykluczoną z całą pewnością.
  Decyzja o nagłym i niespodziewanym uznaniu załogi za winną naruszenia wojskowych przepisów regulaminu lotu pozostaje, a inspirowana przez matacza co się zowie, Mundka Klich, pozostaje w bardzo ścisłym związku z dalszym zacieraniem śladów.
  Obym się mylił, jednak zbyt wiele okoliczności wskazuje na to,
  iż, niestety, tak się nie stanie.

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 7 Thumb down 0

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters