RODZINY OFIAR POZNAJĄ AKTA SMOLEŃSKIEGO ŚLEDZTWA?

Publikacja w serwisie: 03 February 2011
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , , , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » “Rodziny ofiar katastrofy 10 kwietnia nie poznają wcześniej raportu Millera” » KARA ZA PRZECIEK? Rodziny ofiar katastrofy nie będą już mogły kopiować akt śledztwa » Rodziny ofiar w miejscu katastrofy » Odsunięty od smoleńskiego śledztwa » Polonia: Nie tak traktuje się rodziny ofiar » Ujawniamy zeznania ze śledztwa smoleńskiego » Kalendarium polskiego śledztwa smoleńskiego » Rodziny ofiar chcą poznać prawdę » Poważne braki w dokumentach ze śledztwa smoleńskiego » Rosjanie zmuszają rodziny Ofiar do składania zeznań? » Żaden z prokuratorów cywilnych nie nadzoruje już śledztwa smoleńskiego » KOMUNIKAT PROKURATURY ZE SMOLEŃSKIEGO ŚLEDZTWA – wersja tvn24 » Rosjanie wstrzymują się z przekazaniem kolejnych akt smoleńskiego śledztwa » Pasionek złoży odwołanie ws. odsunięcia go od śledztwa smoleńskiego » Czy Donald Tusk przeprosi rodziny ofiar Tragedii Smoleńskiej? » Wniosek o przywrócenie możliwości wykonywania fotokopii z akt śledztwa smoleńskiego » Seremet odrzucił zażalenie Pasionka ws. odsunięcia go od smoleńskiego śledztwa » Rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej oburzone skandalicznymi słowami Grasia i Tuska » TVP1 – „Bronisław Wildstein przedstawia” – rodziny ofiar o śledztwie; prof. Andriej Iłłarionow » Komisja Europejska umyła ręce w sprawie śledztwa smoleńskiego – nie chce zadzierać z Moskwą » Lista pokrzywdzonych w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej liczy ok. 160 osób i instytucji – Rodziny ofiar proszą o spotkanie z komisją Millera » MAK nie daje dokumentów – Premier Donald Tusk nie widzi powodów do podejmowania interwencji u premiera Władimira Putina w sprawie śledztwa smoleńskiego » Rodziny wystąpią o dane z rejestratorów » Akta będą, ale w Moskwie » Co nowego odkryją akta? » Akta katastrofy NIE MUSZĄ być tajne » Śledztwo smoleńskie: Rosja prosi o akta » Rosja wyśle do Polski kolejne akta ws. katastrofy Tu-154 » Kolejne akta ws. katastrofy smoleńskiej trafią do Rosji » Rodziny pokrzywdzone dwa razy » Prokuratura przesłuchuje rodziny » Jak spacyfikować rodziny smoleńskie » Domagamy się rzetelnego śledztwa » Pogrzeb na Wawelu. “To nie był pomysł rodziny” » Spotkanie zakończone. Rodziny zadowolone » Zawalczą o gwarancje skutecznego śledztwa » Buzek odsyła rodziny smoleńskie do psychiatry » Zakładnicy kłamstwa smoleńskiego? » 96 ofiar katastrofy, 320 protokołów sekcji » Nazwiska ofiar katastrofy rozbrzmiały w Smoleńsku » Usłużni dla Rosjan, asertywni wobec rodzin ofiar » Nie można w Polsce przeprowadzić wyborów parlamentarnych “w cieniu rosyjskiego kłamstwa smoleńskiego” » Część rodzin smoleńskich pisze do prezydenta ws. uroczystości » Niewygodne śledztwa » Koniec śledztwa ws. BOR » Remont w trakcie śledztwa » Oddanie śledztwa to upokorzenie » Rosyjskie materiały ze śledztwa są sfałszowane » To Polacy powinni być gospodarzami śledztwa » PROKURATOR GENERALNY RELACJONUJE TOK ŚLEDZTWA » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

- Skontaktował się mną przedstawiciel polskiego konsulatu w Rosji i powiedział, że w najbliższym czasie poinformuje mnie o możliwościach dostępu do akt rosyjskiego śledztwa. Konsulat ma m.in. wystąpić w tej sprawie do rosyjskiej prokuratury – mówi nam Andrzej Melak, brat Stefana Melaka, który zginął w smoleńskiej katastrofie.

O tym, że część rodzin ofiar smoleńskiej katastrofy, którym rosyjska prokuratura przyznała status „poszkodowanych”, chce zapoznać się w Moskwie z dotychczasowymi ustaleniami rosyjskich śledczych, informowaliśmy wczoraj na niezaleznej.pl, sprawa jest także opisana w najnowszym wydaniu „Gazety Polskiej”.
- Ja ze swojej strony zrobię wszystko, by móc zapoznać się z tymi dokumentami. Dlatego zwróciłem się po polskiego konsulatu w Rosji – mówi nam Andrzej Melak, szef Komitetu Katyńskiego.
Rodziny chcą dowiedzieć się m.in., w jakim stanie jest wrak Tu 154 M.
- Po ogłoszeniu raportu MAK dowiedzieliśmy się, że wrak został przekazany rosyjskiej prokuraturze, a ta już zapowiedziała, że będzie go badać. Chcemy zobaczyć, w jakim ten wrak jest stanie, chcemy przekonać się, czy są wszystkie szczątki samolotu – przecież każda część powinna być opisana z uwzględnieniem, gdzie się znajduje. Są przecież doniesienia mediów, że część samolotu gdzieś „zniknęła”. Chcemy przekonać się, czy to jest prawda, czy tylko medialne spekulacje. Chcemy się dowiedzieć, kiedy wrak trafi do Polski – przedstawiciele naszego rządu dawali nadzieję, że może to być na rocznicę katastrofy. Teraz wiemy, że tak się nie stanie – mówi nam Andrzej Melak.
Z aktami rosyjskiego śledztwa chce zapoznać się m.in. Beata Gosiewska, Ewa Kochanowska i Magdalena Merta.
- Dochodzą do nas sprzeczne informacje i nie wiemy, co w nim tak naprawdę się dzieje. Nie wiemy, dlaczego zamieniono zeznania rosyjskich kontrolerów, nie mamy dostępu do wszystkich dokumentów. A ja chcę je poznać, bo mam status poszkodowanej. Chcę, by mi pomogło państwo polskie i nasze władze. Słyszałam, że pani Anna Komorowska rozsyła zaproszenia na wyjazd do Smoleńska 10 kwietnia, w rocznicę katastrofy. Uważam, że najważniejsze osoby w państwie, w tym żona prezydenta powinna zaangażować się w pomoc także i nam, poszkodowanym, którzy coś chcą uzyskać z rosyjskiej prokuratury. Organizowanie wyjazdów dla nas nie jest żądna pomocą – my oczekujemy na konkretne działania – mówi nam Magdalena Merta, wdowa po Tomaszu Mercie, wiceministrze kultury.
- Tylko wgląd w akta rosyjskiego śledztwa sprawi, że będziemy mieli pełne informacje. Teraz możemy jedynie liczyć na to, co udostępni rosyjska prokuratura. My chcemy mieć dostęp do całości materiałów – mówi z kolei Ewa Kochanowska, wdowa po Rzeczniku Praw Obywatelskich dr Januszu Kochanowskim.
Z rosyjskimi aktami chciałaby się także zapoznać Beata Gosiewska, wdowa po wicepremierze Przemysławie Gosiewskim.
Na razie nie mam statusu poszkodowanej i dlatego nie mogę podjąć żadnych działań. Mój pełnomocnik złożył odpowiedni wniosek i czekamy. Jak tylko Rosjanie przyznają mi status poszkodowanej, postaram się o uzyskanie dostępu do akt rosyjskiego śledztwa - mówi nam Beata Gosiewska.
Dorota Kania

http://niezalezna.pl/artykul/rodziny_ofiar_poznaja_akta_smolenskiego_sledztwa_/44398/1

3 lutego 2011

Oceń artykuł:
(3.00)
głosów: 2
tagi: , , , , ,

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters