Nie ma dotychczas jednoznacznego dowodu, by katastrofa smoleńska była efektem zamachu

Publikacja w serwisie: 11 February 2011
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , , , , , , , , , , , , , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » Rosyjska symulacja przeczy słowom Kaczyńskiego: katastrofa Tu-154M była możliwa » Czy Rosjanie, którzy są związani z katastrofą smoleńską, w przeszłości byli w sowieckich służbach specjalnych » Były szef kontrwywiadu wojskowego chce „przeprowadzenia dowodu z kompletnych billingów z 10 i 11 kwietnia 2010 r.” » Nie można poważnie rozpatrzyć hipotezy zamachu, z góry zakładając bezsensowność zamachu » MAK: Załoga Tu-154 była źle przygotowana » Katastrofa smoleńska 10 dowodów na zamach » Smoleńska katastrofa to papierek lakmusowy!!! » Katastrofa smoleńska i zacieranie śladów? » Katastrofa smoleńska zmobilizowała Polonię do głosowania » Wartość dowodu spada » Katastrofa w jednym stenogramie » Macierewicz: To była zbrodnia » Dla nas to była oficjalna wizyta » Na miejscu była potworna cisza… » Brzózka była cieniutka i już ją ścięli » Polscy śledczy w poniedziałek mają rozpocząć przesłuchania kontrolerów ze Smoleńska. O co pytać? » Raport Millera to była świadoma manipulacja » Gen. Czaban kontruje: załoga była dobrze przygotowana » Kard. Stanisław Dziwisz: Inicjatywa nie była nasza » “Cała sprawa (z krzyżem – red.) to była przemyślana prowokacja.” » Miller: Nie mam pewności, czy była kłótnia Protasiuka z Błasikiem » To była kula z ludzkich ciał. 320 fragmentów 96 ofiar » Świadek katastrofy: w kabinie była jeszcze jedna osoba » “La Stampa”: Polska przyznaje, że to była wina polskich pilotów » Klich: była koncepcja, żeby pokazać winę pilotów » Kłopoty zaczęły się w Moskwie » Hipoteza zamachu wraca » Potwierdzenie hipotezy o zamachu elektronicznym » Prokuratura wojskowa: Nie wykluczyliśmy zamachu » Najważniejszym celem zamachu mógł być prezes NBP… » “HIPOTEZA ZAMACHU JESZCZE BARDZIEJ AKTUALNA” » Za wszelką cenę zakończyć wątek zamachu » Smoleńsk – hipoteza zamachu – argumenty w pigułce V2 » Katastrofa: dlaczego nie zadziałał system ostrzegawczy? » Katastrofa Tu-154. Odczytano nowe słowa z kokpitu » Zyski zamachowców oraz geneza i przebieg zamachu. » Czy Rząd Tuska brał udział w zamachu pod Smoleńskiem? » Katastrofa 10 kwietnia: Rosyjscy i polscy eksperci polecieli do USA » Zespół Macierewicza: Przed katastrofą w Tu-154M był wyciek » Kluczowym elementem była decyzja kontroli lotów lotniska Siewiernyj o sprowadzaniu samolotu na “rozkaz z centrali” [BIAŁA KSIĘGA] » Konwencja a status lotu – Katastrofa lotnicza pod Smoleńskiem w świetle prawa międzynarodowego » WYSTAWA SMOLEŃSKA W WIEDNIU » KONFERENCJA ZESPOŁU DS. SMOLEŃSKA (1 posiedzenie) » Wiadomo z kim kontaktowali się kontrolerzy ze Smoleńska » KONFERENCJA ZESPOŁU DS. SMOLEŃSKA (2 posiedzenie) » Schetyna: Zespół PiS ośmiesza sprawę Smoleńska » RZĄD KŁAMAŁ PRZEZ 9 MIESIĘCY » Rząd fałszował śledztwo » Katastrofa posmoleńska » MGŁA NAD KATASTROFĄ » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Płk Edmund Klich uważa, że eksperyment na drugim tupolewie mógłby się odbyć, mimo wykrytej w nim usterki. Zastrzegł jednak, że ta próba jest bardzo ryzykowna. Z kolei szef komisji badającej przyczyny katastrofy smoleńskiej, płk Mirosław Grochowski powiedział, że usterka tupolewa uniemożliwia przeprowadzenie eksperymentu. Jak zaznaczył awarii uległ “zintegrowany wielofunkcyjny wyświetlacz”.

“To nie jest drobna usterka”

- Urządzenie, którego usterka uniemożliwia przeprowadzenie eksperymentu procesowego na Tu-154, wiąże się z TAWS – systemem ostrzegającym o zbliżaniu się ziemi – poinformował zastępca szefa komisji badającej przyczyny katastrofy smoleńskiej, płk Mirosław Grochowski.

- Zdaniem komisji nie jest to drobna usterka. Jest to integralny element systemu TAWS, to ważny element. Nie możemy dopuścić do tego, by lot próbny (…) był przeprowadzony przy niesprawnym urządzeniu, którego działanie chcemy sprawdzić – powiedział Grochowski.

Jak wyjaśnił, uszkodzona jest nie “zwykła kontrolka, tylko zintegrowany wielofunkcyjny wyświetlacz”. – Jeżeli chcemy wiedzieć, jak działał TAWS przy podejściu na lotnisko nieprogramowane – bo taki element chcemy sprawdzić – to musimy wiedzieć, co na tym wyświetlaczu się wyświetla – wyjaśnił zastępca komisji.

- Jestem pilotem doświadczalnym pierwszej klasy i nie mogę dopuścić do złamania procedury – dodał Grochowski, który odpowiada za przygotowania do tego lotu.

Rzecznik Sił Powietrznych ppłk Robert Kupracz powiedział, że z powodu usterki samolot na razie nie może być wykorzystywany do lotów o statusie HEAD – przewozów osób pełniących najwyższe funkcje w państwie, wykonuje natomiast loty szkoleniowe. Dodał, że usterka objawia się zmianą barwy wyświetlacza, choć same wskazania urządzenia są poprawne. Kupracz poinformował, że Siły Powietrzne zamówiły nowe urządzenie, które w najbliższym czasie zostanie zamontowane.

“Eksperyment w najbliższych tygodniach”

Jak poinformował naczelny prokurator wojskowy gen. Krzysztof Parulski, w “najbliższych tygodniach” będzie przeprowadzony eksperyment z Tu-154M w locie, co jest jednak uzależnione od “sprawności operacyjnej” tego samolotu.

Według niego, prokuratura przygotowuje się do przejęcia wraku Tu-154M. – Oczekujemy na decyzję Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej o wydanie wraku – powiedział prokurator.

Parulski zapowiedział, że w poniedziałek i wtorek polscy prokuratorzy będą uczestniczyć w Moskwie w “uzupełniających przesłuchaniach” rosyjskich świadków w sprawie katastrofy smoleńskiej.

Klich szykuje własny raport

RMF FM podało, że polski akredytowany przy MAK przygotowuje własny raport na temat łamania przez Rosjan procedur podczas wyjaśniania przyczyn katastrofy smoleńskiej.

Podczas posiedzenia komisji Klich powiedział tez, że meteorolog ze Smoleńska po katastrofie zeznał, iż rosyjskie przepisy dają możliwość zamknięcia tego lotniska przy złej pogodzie, ale potwierdzenia tego nie znaleziono w dokumentach. Według Klicha precyzyjne odtworzenie w eksperymencie tego, jak działała załoga, może nie być możliwe w 100%.

“Nie ma dowodu, że to był zamach”

- Nie ma dotychczas jednoznacznego dowodu, by katastrofa smoleńska była efektem zamachu – powiedział płk Ireneusz Szeląg – szef Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie, prowadzącej śledztwo.

Odpowiadając na pytanie posła PiS Antoniego Macierewicza, Szeląg powiedział, że w śledztwie trzeba sprawdzić wszystkie wątki, nawet najbardziej fantastyczne. Dodał, że wersja o zamachu jest jedną z założonych wersji, a prokuratura “wypowie się w tym zakresie w decyzji kończącej śledztwo”.

Szeląg oświadczył, że ekshumacje (o które wnosi kilka rodzin ofiar) odbędą się dopiero wtedy, gdy prokuratorzy będą mieli dowód na wątpliwości co do tożsamości danej osoby.

- Nie sposób tego zrobić bez całości dokumentacji – dodał Szeląg, oceniając, że ekshumacje to “ostateczność”.

“Tych głosów nie da się rozpoznać”

Zdaniem Parulskiego nie ma możliwości identyfikacji odgłosów ze znanego filmu nakręconego na miejscu katastrofy, które miały być podobne do wystrzałów. Prokurator podkreślił, że z telefonów ofiar nie wykonywano żadnych połączeń. W śledztwie przeprowadzono m.in. eksperyment co do odgłosów w kabinie tupolewa.

Polska prokuratora wystąpiła z 12 wnioskami o pomoc prawną, z których m.in. siedem wysłano do Rosji, a trzy – do USA. Parulski zapowiedział następne wnioski. Polska otrzymała też pięć wniosków od Rosji o pomoc prawną. Trzy zostały już zrealizowane, pozostałe dwa są w “fazie końcowej”.

Prokurator generalny Andrzej Seremet mówił, że przebywający w Rosji polscy prokuratorzy wojskowi, którzy tego dnia uczestniczyli w przesłuchaniu kierownika lotów ze Smoleńska Pawła Plusnina, nie wyczerpali listy pytań do niego i będą się starać o przesłuchanie uzupełniające. Według prawa rosyjskiego przesłuchanie świadka może trwać tylko przez osiem godzin.

http://wiadomosci.wp.pl/kat,1342,page,2,title,To-nie-zwykla-kontrolka-powazna-awaria-tupolewa-102,wid,13121976,wiadomosc.html

10 lutego 2011

Oceń artykuł:
(3.00)
głosów: 2
tagi: , , , , , , , , , , , , , , ,

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters