Załoga Jaka-40 mogła popełnić przestępstwo podczas lądowania

Publikacja w serwisie: 25 February 2011
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , , , , , , , , , , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » Jest postępowanie dyscyplinarne ws. załogi Jaka-40 » [TVN24] – Załodze Jaka-40 może grozić wydalenie ze służby » TO MOGŁA BYĆ EKSPLOZJA » MAK: Załoga Tu-154 była źle przygotowana » SCHODZILI DO LĄDOWANIA NA AUTOPILOCIE » Polecenie lądowania w Tbilisi wydał Klich » Stenogramy rozmów korzystne dla załogi Jaka-40 » Eksperyment smoleński w Radomiu. Wykonali kilka podejść do lądowania » Rozmowy między pilotami Tu-154, Jaka-40 i wieżą kontroli lotów w Smoleńsku » ZAŁOGA » Prezentacja przedstawiona podczas wysłuchania w Brukseli 7.12. 2010 » [WRZUTKA] Rosjanin zginął podczas podnoszenia wraku Tu-154 » Załoga samolotu Tu-154M » Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podczas wizyty w USA: » Skandal podczas otwarcia wystawy o katastrofie smoleńskiej w Brukseli » Reuters – “załoga żyje” – (dezinformacja?) » Przemówienie Harveya Kushnera podczas Zgromadzenia Obywatelskiego w sprawie katastrofy w Smoleńsku » Przemówienie Jarosława Kaczyńskiego podczas Zgromadzenia Obywatelskiego w sprawie katastrofy w Smoleńsku » Gen. Czaban kontruje: załoga była dobrze przygotowana » Rosyjscy eksperci: Załoga samolotu Tu-154 nie zrobiła tego, co należało » MAK opublikował pełny zapis wszystkich rozmów wieży z załogą TU-154 » Wizualizacja zaprezentowana 25 listopada w Sejmie podczas wideokonferencji zorganizowanej przez Zespół Parlamentarny Antoniego Macierewicza » RAPORT: Problemy z komunikacją między kontrolerem a załogą mogły być przyczyną katastrofy » SMOLEŃSK: ZNIKAJĄCE ZDJĘCIA SATELITARNE » Mecenas Rafał Rogalski zarzuca stronie rosyjskiej utrudnianie śledztwa przez zacieranie śladów przestępstwa. » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Do prokuratury wojskowej wpłynęło zawiadomienie dowódcy Sił Powietrznych gen. Lecha Majewskiego o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez załogę Jaka-40 przy lądowaniu w Smoleńsku 10 kwietnia ubiegłego roku – poinformowała Naczelna Prokuratura Wojskowa.

W uzasadnieniu zawiadamiający wskazał, iż w toku badania incydentu lotniczego – lądowania samolotu Jak-40 na lotnisku Siewiernyj w Smoleńsku, ustalono, iż załoga wykonała lądowanie w warunkach atmosferycznych poniżej minimalnych, do których była wyszkolona, czym mogła naruszyć przepisy wykonywania lotów – poinformował rzecznik prasowy NPW prok. Zbigniew Rzepa.

Na pytanie naszego dziennikarza Krzysztofa Zasady: czy oznacza to, że śledztwo pójdzie w kierunku narażenia przez pilotów życia lub zdrowia pasażerów na niebezpieczeństwo, Rzepa odpowiada: Trzeba temat pogrążyć, dokonać analizy tego pisma i wykonać ewentualnie jakieś czynności czy ustalenia i dopiero wtedy będzie można to przełożyć na jakieś konkretne czynności procesowe.

Na razie prokuratorzy nie podjęli decyzji, czy to postępowanie zostanie wyłączone ze śledztwa w sprawie katastrofy smoleńskiej.

Jak jednocześnie zaznaczył Rzepa, prokuratura dotychczas dokonała już 25 wyłączeń wątków ze śledztwa smoleńskiego dotyczących “przecieków” i ujawnienia materiałów z tego postępowania. To jedyne procesowe narzędzie, jakim dysponuje prokuratura wojskowa w świetle występujących tzw. przecieków, i z którego korzysta. Postępowania karne we wszystkich tych sprawach trwają – zaznaczył prok. Zbigniew Rzepa.

Krzysztof Zasada
RMF FM/PAP
Oceń artykuł:

tagi: , , , , , , , , , , , ,

Jeden Komentarz: »

Jeśli uważasz że któryś komentarz nie powinien się tutaj znaleźć zgłoś to na adres:

admin@smolensk-2010.pl
 • e2rd :

  Przypomnijmy sobie co zeznał Remigiusz Muś – mechanik pokładowy Jaka.
  Do dzisiaj nie wiadomo co stało się z nagraniem korespondencji IŁa z wieżą która całkowicie przeczy stenogramom nie tylko rozmów w kokpicie ale także i na wieży. Nagranie ponoć zostało zabezpieczone przez żandarmerię i tyle o nim słyszano.

  http://smolensk-2010.pl/2010-07-06-dostalismy-zgode-na-50-metrow-tu-154-i-il-tez.html

  Co do odpowiedzialności pilota Jaka to nie jest ona większa od odpowiedzialności pilota IŁa 76 a tym bardziej kontrolerów którzy zaniżali parametry widzialności, meteorologa który ewidentnie zawyżał dane o widoczności poziomej i podstawie chmur.
  Dla mnie jest oczywiste że załoga Jaka “obstawiała” lotnisko wspomagając lądowanie prezydenckiego Tupolewa – zwłaszcza iż załogi nie otrzymały od Rosjan danych meteo.
  Załoga Jaka-40 podała dosyć precyzyjne wartości widoczności i podstawy, dane o sytuacji: (APM-y, IŁ odleciał) tak więc bardzo pomogła pilotom Tupolewa.
  W przeciwieństwie do kontrolera, piloci Jaka nie zostawili swoich kolegów i prezydenta samym sobie ..

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 10 Thumb down 0

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters