“Pracujemy jak jedna duża rodzina”

Publikacja w serwisie: 08 March 2011
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , , , ,

Wypowiedzi polskich uczestników posiedzenia w Moskwie, 13 kwietnia 2010 roku:

Edmund Klich: Dzień dobry, panie premierze, dzień dobry, szanowne panie i panowie. Najpierw chciałbym podziękować stronie rosyjskiej za dobrą, profesjonalną robotę, dobre, profesjonalne podejście ze strony wszystkich specjalistów. Polska strona uważa, że śledztwo jest prowadzone w maksymalnie możliwym szybkim tempie. Uważamy również, że po otrzymaniu informacji z pokładowych urządzeń rejestrujących, które, ma się rozumieć, zostaną udokumentowane, proces śledztwa zostanie jeszcze bardziej przyspieszony. Uważam również, że przeprowadzenie śledztwa zgodnie z przepisami międzynarodowymi, w szczególności z przepisami konferencji [sic!] chicagowskiej, doprowadzi do tego, że śledztwo pójdzie szybko i zostaną ujawnione prawdziwe przyczyny katastrofy. Dotychczas rosyjscy specjaliści współpracują z nami w najlepszy możliwy sposób. Polska strona również ma mnóstwo specjalistów z wysokimi kwalifikacjami i w całości współpracuje ze stroną rosyjską. Jestem przekonany, że śledztwo zostanie zakończone szybciej przy przestrzeganiu ustalonego trybu. Mamy nadzieję, że podobne tragiczne wypadki w naszej praktyce nigdy więcej się nie powtórzą. Dziękuję, panie premierze.

Ewa Kopacz: Panie premierze, szanowne panie i panowie. Najpierw chciałabym gorąco i bardzo serdecznie pozdrowić moją “koleżankę po fachu” – minister ochrony zdrowia Federacji Rosyjskiej panią Golikową. Chciałabym przypomnieć o tym, że od momentu tragedii minęły już trzy doby. Rezultaty wczorajszego dnia do najpóźniejszych godzin to 48 zidentyfikowanych ciał. Wszyscy, jak tu siedzimy, dobrze rozumieją, jak wyglądają ofiary takich katastrof. Dlatego potwierdzenie tożsamości ofiar to cała sztuka. To wynik pracy zarówno polskich, jak i rosyjskich anatomopatologów. Pracujemy jak jedna duża rodzina. Powinnam powiedzieć, że pierwszy raz jestem świadkiem czegoś takiego, takiej dobrej, można rzec, wzorowej współpracy i wzajemnego uzupełniania się w pracy. Jestem również upoważniona w imieniu tych, którzy już odlecieli, lecz byli tu w charakterze bliskich i krewnych ofiar katastrofy, wyrazić wdzięczność pani minister za solidną pracę, za zaangażowanie w tę pracę. I wypowiedzieć również prośbę w imieniu tych, którzy wyjechali, nie potrafiąc rozpoznać, zidentyfikować ciał swoich bliskich. Prosilibyśmy, aby praca genetyków była możliwie zintensyfikowana. Chcielibyśmy, zdając sprawozdanie przed polskim narodem, z czystym sumieniem powiedzieć, że zrobiliśmy wszystko, co było możliwe, by można było stuprocentowo zidentyfikować wszystkie ciała ofiar. Dlatego, jak powiedziała pani minister, od jutra najwidoczniej rozpocznie się wywóz tych ciał, które już zostały rozpoznane. Dzisiaj już zaczęli brać udział w pracy specjaliści, którzy wczoraj wieczorem dodatkowo przybyli z Polski. I my również przywieźliśmy swoje trumny, w których będziemy umieszczać już zidentyfikowane ciała. Jeszcze raz gorąco pozdrawiam wszystkich.

Krzysztof Parulski: Dzień dobry, panie premierze, dzień dobry, szanowne panie i panowie. W sobotę, bezpośrednio po spotkaniu premierów Rosji i Polski, razem z panem prokuratorem Bastrykinem umówiliśmy się, że dołożymy wszelkich starań, by ustalić przyczyny katastrofy. I tę prawdę możemy ustalić tylko wspólnymi siłami. Polska Prokuratura Wojskowa prowadzi niezależne śledztwo, ale w wyniku porozumień, osiągniętych ze stroną rosyjską, będziemy działać przy pełnym współdziałaniu i wzajemnej współpracy. Polscy prokuratorzy pracują w czterech podkomisjach. W szczególności przy identyfikacji ciał i rozszyfrowywaniu pokładowych urządzeń rejestrujących. Czwarta grupa pracuje na miejscu w Warszawie. Prace prowadzone są na terenie tej jednostki wojskowej, do której należał samolot Tu-154, który uległ katastrofie. Osiągnęliśmy porozumienie z generałem A. Bastrykinem na ten temat, że w pełni będziemy wymieniać się informacjami na temat przebiegu śledztwa. W miarę konieczności polscy prokuratorzy biorą udział we wszystkich procesach. Panie premierze, chciałbym wyrazić swoją opinię i opinię swoich kolegów – znajdujemy się pod wrażeniem dobrej organizacji i doświadczenia specjalistów, profesjonalizmu rosyjskich prokuratorów, którzy prowadzą to śledztwo, jak również służb, które z nimi współdziałają. Dobrze rozumiemy, że to bogate doświadczenie rosyjska strona nabyła w procesie rozpatrywania przyczyn i okoliczności innych katastrof, które kiedyś miały miejsce. Chciałbym także podziękować społeczeństwu miasta Smoleńska za ten udział, za współczucie okazywane polskiemu narodowi. Wielu mieszkańców Smoleńska przynosi kwiaty na miejsce katastrofy samolotu i okazują współczucie. Pan, panie premierze, pytał, czy są jakieś trudności przy prowadzeniu śledztwa. Muszę powiedzieć, że nie mamy żadnych trudności. Ta współpraca, która nas łączy, daleko przekracza ustalony porządek konwencji o wzajemnej pomocy prawnej. Jest ona związana z głębokim udziałem strony rosyjskiej. Chciałbym jeszcze raz podziękować za to, że nas tak gościnnie przyjęto, za to, że okazuje się nam wszelką pomoc w śledztwie. Jestem przekonany, że bez takiej aktywnej współpracy nigdy nie moglibyśmy ustalić wszystkich przyczyn. Dziękuję bardzo.
tłum. Ewa Rzeczycka-Surma źródło: premier.gov.ru

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20110308&typ=po&id=po09.txt

8 marca 2011

Oceń artykuł:
(5.00)
głosów: 1
tagi: , , , , ,

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters