Pomnik świateł przed Pałacem pogodzi Polaków?

Publikacja w serwisie: 11 April 2011
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce

Zobacz także:

» "List z Polski" » GENERAŁ NKWD UHONOROWANY W MOSKWIE – Mordował Polaków, zabił 50 tysięcy osób – dostał pomnik » CZYSTKA przed pałacem Prezydenckim » Treść tablicy przed Pałacem Prezydenckim » “Nielegalne” znicze i kwiaty przed Pałacem. Jak w stanie wojennym – komentowali przechodnie. » Wnioski do prokuratury w sprawie zachowania BOR i Straży Miejskiej przed Pałacem Prezydenckim » “Jeśli naród pogodzi się z tym, że można zabijać mu prezydenta, to nie ma co mówić o własnym państwie, to już jest koniec.” » Pomnik, ale bez wraku » Białystok ma pomnik smoleński » POMNIK OFIAR SMOLEŃSKA… NA WĘGRZECH » “Pomnik postawiony w wyniku nie kalkulacji” – Komorowski » „Krzyż pod Pałacem powinna zastąpić tablica” » Tablica połączy Polaków? » 1/3 POLAKÓW – TUSK JEST ZDRAJCĄ! » Michnik skarży się Rosjanom na Polaków » Premier Tusk oszukuje Polaków » Pomoc konsularna dla Polaków w Smoleńsku » Rosjanie piszą do Polaków, Polacy – do Rosjan » Katastrofa pod Smoleńskiem. Wina Rosjan czy Polaków? » Bronisław Komorowski wygłosił orędzie do Polaków » Julia Łatynina: “Rosyjskie ustalenia ws. katastrofy to policzek dla Polaków” » Rząd dezinformował Polaków – druga część białej księgi » To Rosjanie zbadają czarne skrzynki tupolewa, przy udziale Polaków » Trzy zamachy przed Smoleńskiem » Graś przed komisją etyki » Ekshumacje jeszcze przed jesienią » Koniec przesłuchań przed wakacjami? » Kukła Putina spłonęła przed ambasadą » Jest świadek awantury przed Smoleńskiem » Tupolew spłonął jeszcze przed startem » Lipiński: Tusk chciał być przed Kaczyńskim » Były dowódca Tu-154 o naciskach przed Tbilisi » Są nagrania z monitoringu: Przed startem widzialność 3 tys. metrów » TUSK MOŻE TRAFIĆ PRZED TRYBUNAŁ STANU » Tupolew zderzył się z ptakiem – 30 godzin przed lotem. » Bronili ciała prezydenta przed Rosjanami? “Nieprawda” » Piloci odcięli dopływ paliwa tuż przed katastrofą » Kilometr przed pasem, byli 50 metrów za nisko? » Zespół Macierewicza: Przed katastrofą w Tu-154M był wyciek » Wiktor Bater wiedział o katastrofie pod Smoleńskiem przed katastrofą » Porównują stan lotniska przed wizytami prezydenta i premiera » Złamał konstytucję – powinien stanąć przed Trybunałem Stanu » Nowe ’sensacje’ TVN: Kłótnia oficerów przed wylotem do Smoleńska » Tusk przed prokuraturą ws. Smoleńska? Drugi wniosek mec. Hambury » Wstępny raport przed 10 października. Bez zapisów rozmów z wieży? » “Błędy w identyfikacji ofiar zweryfikowane jeszcze przed pogrzebami” » Film, nakręcony przed startem prezydenckiego samolotu i na jego pokładzie. » Co zerwało linię energetyczną na półtorej minuty przed naszym samolotem? » Czy wąwóz przed lotniskiem w Smoleńsku zmylił pilotów prezydenckiego samolotu? » Pracy wystarczyłoby na kilka lat, a teren trzeba zabezpieczyć przed deszczem » Jak zabezpieczyć Polskę przed utratą kontroli nad wydobyciem i wykorzystaniem gazu łupkowego? » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

96 nieregularnie rozmieszczonych reflektorów zainstalowanych w chodniku – taką koncepcję pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej przed Pałacem Prezydenckim proponuje architekt Paweł Szychalski. Jego pomysł popiera m.in. córka tragicznie zmarłego prezydenta Marta Kaczyńska. A czy Tobie podoba się projekt pomnika?

http://pomnikswiatla.org

Swego poparcia udzielili także obecni na konferencji: Magdalena Merta – wdowa po Tomaszu Mercie, Andrzej Melak – brat przewodniczącego Komitetu Katyńskiego Stefana Melaka, Jakub Płażynski – syn Macieja Płażyńskiego, Maciej Łopiński – bliski współpracownik Lecha Kaczyńskiego, obecnie koordynator Ruchu Społecznego imienia byłego prezydenta.

Jak poinformował Szychalski, projekt pomnika powstał w internecie, w przestrzeni wirtualnej, jest komputerową symulacją. Projektant wyjaśnił, że u podstawy słupów świetlnych umieszczone byłyby ryngrafy z nazwiskami oraz datami urodzin i śmierci wszystkich 96 ofiar katastrofy smoleńskiej. Para prezydencka miałaby jeden, wspólny, większy od innych ryngraf, z podwójną inskrypcją.

To światło jest pomnikiem. Zdaję sobie sprawę jako architekt z tego, że naprawdę niewiele materialnych elementów jest do zaprojektowania. Światła w powierzchni pomnika to naturalna rzecz w dzisiejszych miastach – tłumaczył Szychalski.

Jak wyjaśnił, w pomniku symbolicznym odniesieniem do Katynia mają być właśnie ryngrafy, które – jak przypomniał – w polskiej tradycji mają konotacje narodowe, rycerskie i religijne. Jeżeli popatrzymy na same zapalone 96 reflektorów możemy to kojarzyć z konstelacją gwiazd. Natomiast uzbrojone w ryngrafy, możemy widzieć subtelną relację ze zdjęciami satelitarnymi ze Smoleńska (…) Ten pomnik jest żywy i będzie się rodził codziennie. Zachód słońca będzie wyznaczał codzienne odrodzenie tego pomnika. Będzie żywy, gdyż każda zmiana atmosferyczna będzie zmieniała jego wizerunek – dodał.

Podoba mi się, że pomnik to wspólna idea

Projekt zachwycił mnie prostotą i symboliką. Projekt bardzo mi się podoba – powiedział Maciej Łopiński.

Jak oceniła Magdalena Merta, pomnik ma bardzo trafione przesłanie, bardzo trafioną symbolikę.

Marta Kaczyńska wyznała, że “urzekła” ją geneza powstania tego pomnika. Projekt powstał przy współudziale osób, które gromadzą się na portalu społecznościowym. Bardzo podoba mi się, że to jest wspólna idea. Podoba mi się także symbolika tego pomnika, nawiązująca do zniczy, które paliły się na Krakowskim Przedmieściu przed Pałacem Prezydenckim jeszcze przez wiele dni po katastrofie. Popieram ideę tego pomnika, ponieważ wychodzi on naprzeciw władzom miasta, w szczególności konserwatorom zabytków, którzy twierdzili że układ architektoniczny i zasady ochrony zabytków mogą stać na przeszkodzie budowie klasycznego pomnika. Uważam, że pamięć należy się wszystkim ofiarom tej katastrofy i pomnik światła jest idealnym sposobem na to, żeby ich wszystkich upamiętnić – powiedziała Marta Kaczyńska.

http://www.rmf24.pl/raport-lech-kaczynski-nie-zyje-2/fakty/news-pomnik-swiatel-przed-palacem-pogodzi-polakow,nId,334246

11 kwietnia 2011

Oceń artykuł:
(5.00)
głosów: 5

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters