Minęły już trzy miesiące od chwili, gdy – zgodnie z zapowiedzią premiera – posłowie powinni otrzymać odpowiedzi na swoje pytania

Publikacja w serwisie: 07 May 2011
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce

Zobacz także:

» "List z Polski" » Morozow: “Proszę czytać raport MAK. Tam są odpowiedzi na wszystkie pytania” » Minęły prawie dwa lata, a broń poległych funkcjonariuszy BOR wciąż jest w Moskwie » Komisja Millera działała zgodnie z prawem – zapewnia Mirosław Grochowski » Odpowiedzi » List bez odpowiedzi » Odpowiedzi przez kalkę » Miała lecieć z prezydentem. W ostatniej chwili zrezygnowała » Smoleńsk: Pasażerowie Tu-154 powinni przeżyć » To Polacy powinni być gospodarzami śledztwa » Rosjanie nie powinni dać zgody na lądowanie » Lech Wałęsa: powinni “strzelać, żeby odstraszyć” » Prokuratura wyklucza, by Tu-154M w chwili katastrofy w Smoleńsku pilotował gen. Andrzej Błasik » Bezczelność rosyjskich “śledczych” nie reagujących na polskie wnioski: Przekażcie nam swoje dokumenty procesowe » 45 ustaw w niecałe 2 miesiące – Dla każdego coś dobrego » Dopiero za dwa miesiące poznamy raport MAK w sprawie katastrofy » Przez rok i dwa miesiące rząd Tuska ukrywał zapis skrzynki ATM » Cztery miesiące po katastrofie… miejsce katastrofy zaczyna porastać trawą » Philip Crowley – “Przykro jest to mówić, ale w tej chwili jest to sprawa między Rosją a Polską” » Co z tupolewem? MON ma trzy pomysły » Trzy hipotezy katastrofy Tu-154M » Trzy zamachy przed Smoleńskiem » Mogły być nawet trzy fałszywe notatki » Trzy kilometry poza kursem i ścieżką » Były trzy telefony satelitarne. Nie mamy żadnego » 54 pytania » Rosjanie: Trzy ofiary katastrofy smoleńskiej błędnie zidentyfikowane » Sowieckie kłamstwo premiera » Empatia Premiera Tuska » PYTANIA DO KANDYDATA KOMOROWSKIEGO – CZĘŚĆ 2. » Smoleńsk: Za pięć dwunasta – E. Klich ma pytania. » Harvey Kushner w Sejmie RP – pytania dziennikarzy » Pytania w sprawie Smoleńska wciąż aktualne… » 54 pytania nadal aktualne – aktualizacja 13.05.2010 » List otwarty do Premiera RP Donalda Tuska » Treść listu gen. Petelickiego do premiera Tuska » Tajemnicza śmierć dyrektora kancelarii premiera » NIK: urzędnicy premiera utrudniali kontrolę ws. lotów VIP » Posłowie VI kadencji – Przemysław Gosiewski » Posłowie VI kadencji – Jerzy Szmajdziński » Posłowie VI kadencji – Grażyna Gęsicka » Posłowie VI kadencji – Arkadiusz Rybicki » Posłowie VI kadencji – Grzegorz Dolniak » Posłowie VI kadencji – Krzysztof Putra » Posłowie VI kadencji – Leszek Deptuła » Posłowie VI kadencji – Maciej Płażyński » Posłowie bronią pobitego dziennikarza » Posłowie VI kadencji – Edward Wojtas » Posłowie VI kadencji – Wiesław Woda » Posłowie VI kadencji – Zbigniew Wassermann » Posłowie VI kadencji – Sebastian Karpiniuk » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Oczekujemy, że premier Donald Tusk przeprosi posłów i odpowie na pytania zadane przez nich w trakcie styczniowej debaty ws. katastrofy smoleńskiej – powiedział w Sejmie szef parlamentarnego zespołu ds. zbadania przyczyn tej katastrofy Antoni Macierewicz.

Jak podkreślał na konferencji prasowej, premier zobowiązał się wtedy do udzielenia odpowiedzi na piśmie w ciągu dwóch tygodni.

19 stycznia premier oraz szef polskiej komisji badającej katastrofę smoleńską minister SWiA Jerzy Miller przedstawili w Sejmie rządową informację o działaniach w sprawie wyjaśnienia katastrofy TU-154M z 10 kwietnia, w której zginął prezydent Lech Kaczyński i 95 innych osób.

Macierewicz podkreślał, że minęły już trzy miesiące od chwili, gdy – zgodnie z zapowiedzią premiera – posłowie powinni otrzymać odpowiedzi na swoje pytania.

- Kilkudziesięciu posłów zadających pytania zgodnie z ustawą o prawie posła do informacji nie otrzymało żadnej odpowiedzi (…). Premier zobowiązał się do odpowiedzi na piśmie, nikt z nas takiej odpowiedzi nie otrzymał - mówił Macierewicz.

Jak ocenił, wpisuje się to „w praktykę premiera, który mówi nieprawdę, kręci, wprowadza opinię publiczną i organy państwa w błąd”. Macierewicz powiedział, że należy położyć temu kres. – Oczekujemy, że premier przeprosi posłów i odpowie na pytania - dodał.

Poseł przytoczył kilka pytań zadanych w styczniu przez posłów. Jedno z nich dotyczyło zgody na procedowanie (wyjaśniania przyczyn katastrofy) na podstawie załącznika 13 do Konwencji Chicagowskiej – poseł PiS Arkadiusz Mularczyk chciał się dowiedzieć m.in. czy ktokolwiek podpisał porozumienie w tej sprawie.

Inny poseł – przypomniał Macierewicz – chciał się dowiedzieć, dlaczego nie zabezpieczono dowodów katastrofy.

- Dlaczego pierwszym działaniem rządu polskiego nie było zapewnienie realizacji żądania prokuratury by zabezpieczyć dowody, dlaczego dopuszczono do tego, że szczątki naszych przywódców, naszych bliskich przez wiele, wiele miesięcy były jeszcze odnajdowane w ziemi, do dzisiaj nie pewności, czy tam nie pozostają – pytał w piątek Macierewicz.

Poseł przytoczył też pytanie innego z parlamentarzystów, dlaczego do dzisiaj nikt nie poniósł odpowiedzialności politycznej za katastrofę smoleńską.

- W świetnym zdrowiu, w świetnym humorze jest pan minister (Bogdan) Klich, znakomicie nadal powtarza nieprawdy pan minister (Radosław) Sikorski, nie zauważyłem słowa „przepraszam” od ministra (Tomasza) Arabskiego – mówił Macierewicz. Jak zaznaczył, te pytania wciąż nurtują polską opinię publiczną.

http://niezalezna.pl/10132-macierewicz-chcemy-przeprosin-tuska

6 maja 2011

Oceń artykuł:

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters