Powrót czarnych skrzynek do Polski jest “sprawą fundamentalną”

Publikacja w serwisie: 07 May 2011
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce

Zobacz także:

» "List z Polski" » Ekspertyza oryginałów tzw. czarnych skrzynek jest konieczna » Odfałszowane zapisy czarnych skrzynek » Bez czarnych skrzynek nie wyjaśnimy tej katastrofy » Philip Crowley – “Przykro jest to mówić, ale w tej chwili jest to sprawa między Rosją a Polską” » Trzeba skopiować nagrania z czarnych skrzynek » Nie ma śladu montażu na zapisach z czarnych skrzynek tupolewa » Odczytano kolejne fragmenty czarnych skrzynek Tu-154M » Polacy potwierdzają: Nie było ingerencji w zapis czarnych skrzynek Tu-154 » Odczytano prawie wszystkie słowa z czarnych skrzynek tupolewa » Polacy znają kilkanaście słów więcej z czarnych skrzynek » Rosjanie nie przekażą polskiej prokuraturze oryginałów czarnych skrzynek » Możemy nigdy nie poznać danych z czarnych skrzynek Tu-154M ? » Podpisano memorandum ws. przekazania Polsce zapisów z czarnych skrzynek » To nie jest sprawa polityczna. Niech 10 kwietnia o 8.39 zawyją syreny w całym mieście. » Awaria samolotu w Witebsku, opóźniony powrót uczestników pielgrzymki » Rosja nie jest wiarygodna w tym śledztwie – Mariusz Pilis, reżyser filmu “List z Polski” » “List z Polski” – Holendrzy usłyszeli pytania, których nie jest w stanie wyartykułować większość polskich dziennikarzy » “Arcyboleśnie prosta sprawa” – część 1 » Dla prokuratury sprawa kaset nieistotna » Entomologia polityczna – pluskwy a sprawa polska » Sprawa próby otrucia Anny Walentynowicz zagrożona » Prokuratura zajmie się sprawą niszczenia wraku Tu-154M » “Cała sprawa (z krzyżem – red.) to była przemyślana prowokacja.” » Rosja: Sprawa kontrolerów lotu ze Smoleńska nie istnieje » Rafał Rogalski: Jest nagranie rozmowy Błasik-Protasiuk, to nie jest nacisk na załogę » Dlaczego szumi w czarnych skrzynkach tupolewa? » MAK zmanipulował zapis polskich skrzynek » Zginęła elita Polski » Raport MAK nie wiąże Polski » Polski punkt konsularny w Smoleńsku » Jak ściągnąć czarne skrzynki do Polski » Czy wrak w końcu wróci do Polski? » Szczątki tupolewa wrócą do Polski » “Kommiersant”: Polski raport surowszy niż rosyjski » Nie tylko polski samolot miał problemy? » CNN: “Stoimy u boku Polski w czasie smutku” » Bogdan Klich: CHODZIŁO O SKOMPROMITOWANIE POLSKI » Zmiana raportu MAK celem strategicznym dla Polski » Kiedy czarne skrzynki trafią do Polski? » JAROSŁAW KACZYŃSKI: RAPORT MAK TO KPINA Z POLSKI » Polski raport inny, czyli jaki? » Błędne porozumienie rządu Polski z Rosją » To był zamach – mówią eksperci polski i niemiecki » Rosja wyśle do Polski kolejne akta ws. katastrofy Tu-154 » Trzecia czarna skrzynka w nocy dotrze do Polski » “Polski dyplomata namawiał do zniszczenia nagrań ze Smoleńska” » “List z Polski” – FILM z POLSKIMI NAPISAMI do pobrania » LIST Z POLSKI – spotkanie z reżyserem Mariuszem Pilisem » Rosjanie: prawda o katastrofie może być gorzka dla Polski » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Szef parlamentarnego zespołu ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej Antoni Macierewicz zaapelował o ujawnienie treści noty, którą MSZ przesłało w ubiegłym tygodniu do Rosji ws. pomocy w śledztwie dotyczącym ubiegłorocznej tragedii.

- Chcielibyśmy wiedzieć, czy w tej nocie jest jednoznaczne żądanie powrotu do Polski wraku i czarnych skrzynek – oświadczył Macierewicz. W jego ocenie, powrót czarnych skrzynek do Polski jest “sprawą fundamentalną”.

Przekazanie 22 kwietnia noty MSZ do Rosji było efektem rozmowy prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta z premierem Donaldem Tuskiem.

Po spotkaniu, na wspólnej konferencji, oświadczyli oni, że zakończenie polskiego śledztwa ws. katastrofy smoleńskiej i prac komisji Jerzego Millera jest możliwe nawet bez dostępu do oryginałów czarnych skrzynek, ale Polska nadal chce ich udostępnienia.

Zdaniem Macierewicza, takie stanowisko Seremeta i Tuska w sprawie skrzynek jest nie do przyjęcia. Jego zdaniem polska strona nie ma powodu uważać, że kopie przekazane Polsce są identyczne z oryginałem.

- Zakres krętactwa i matactwa w tej sprawie jest już wyczerpany. Polska opinia publiczna dłużej takich krętactw znosić nie będzie. Bardzo prosimy o jednoznaczne stanowisko co do powrotu do Polski czarnych skrzynek, a także o ujawnienie noty, którą miano wysłać 22 kwietnia – powiedział Macierewicz.

Polityk przedstawił pochodzące – jak mówił – z MAK dane, z których wynika, że zapis czarnych skrzynek urwał się cztery dziesiąte sekundy po tym, jak główny komputer Tu-154 przestał otrzymywać energię elektryczną, co miało miejsce 142 metry przed zderzeniem samolotu z ziemią.

- Zestawienie tych danych pokazuje, jak kluczowe znaczenie ma dostęp do oryginałów czarnych skrzynek, jak absolutnie zasadniczym jest wyjaśnienie, czy w oryginale (czarnych skrzynek-PAP) rzeczywiście mamy taki zapis, czy jakiś inny – podkreślił Macierewicz.

- Bo jeśli mielibyśmy taki zapis, to by znaczyło, że ten samolot rozpadł się w powietrzu, bo na pewno w przeciągu 0,4 sekundy nie przeleciał 142 metrów - podkreślił.

Z kolei, jeśli przekazane nam zapisy są nieprawdziwe, to – powiedział Macierewicz – Polska jest systematycznie wprowadzana w błąd przez fałszowanie danych przez Rosjan, co jest praktyką akceptowaną przez premiera rządu i prokuratora generalnego.

Jego zdaniem, bez oryginałów czarnych skrzynek prokuratorzy nie mogą też – bez złamania prawa – wydać postanowienia w tej sprawie.

http://niezalezna.pl/9634-macierewicz-zakres-kretactwa-jest-juz-wyczerpany

26 kwietnia 2011

Oceń artykuł:
(5.00)
głosów: 2

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters