Jest zielone światło dla likwidacji Prokuratury Wojskowej

Publikacja w serwisie: 18 May 2011
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi:

Zobacz także:

» "List z Polski" » Komunikat Wojskowej Prokuratury Okręgowej » Nowe dane na temat parametrów lotu Tu-154 z 10 kwietnia dotarły do prokuratury wojskowej » Prokurator Marek Pasionek odwołał się decyzji szefa Naczelnej Prokuratury Wojskowej » Zachowanie prokuratury jest upokarzające » Wykładnia prokuratury jest z sufitu » Jarosław Kaczyński – Przesłuchanie w prokuraturze wojskowej » Dane o pogodzie przygotowywane są w odległej o 320 kilometrów jednostce wojskowej w Twerze » Rafał Rogalski: Jest nagranie rozmowy Błasik-Protasiuk, to nie jest nacisk na załogę » Philip Crowley – “Przykro jest to mówić, ale w tej chwili jest to sprawa między Rosją a Polską” » Pozorowane działania prokuratury » Dla prokuratury sprawa kaset nieistotna » WNIOSEK DO PROKURATURY BY PRZESŁUCHAĆ EDMUNDA KLICHA » Antoni Macierewicz komentuje wnioski prokuratury » Kości spod Smoleńska trafiły do prokuratury » KOMUNIKAT PROKURATURY ZE SMOLEŃSKIEGO ŚLEDZTWA – wersja tvn24 » Macierewicz złoży zawiadomienie do prokuratury ws. Akcji Krzyż » Wnioski do prokuratury w sprawie zachowania BOR i Straży Miejskiej przed Pałacem Prezydenckim » Rafał Rogalski: jedyny błąd polskiej prokuratury był taki, że zawierzyliśmy rosyjskiej dokumentacji » Co było a nie jest… » Kto to jest oszołom? » Tu jest kokpit, a tu salonka » Kim jest Generał Cieniuch ? » Co to jest stenogram? Nie daj się oszukać. » Kim pan jest, panie Komorowski?! » Jeszcze nie jest za późno » Czy Putin jest idiotą? » Jest wniosek o przesłuchanie Tuska » 1/3 POLAKÓW – TUSK JEST ZDRAJCĄ! » Gdzie jest broń BOR-owców? » Co znaczy zaprzaństwo i czy jest karalne? » “Ciężkie Lądowanie” – czy to jest prawda? » Jest ekspertyza filmu ze Smoleńska » Opowieść Kopacz jest nieprawdziwa » Gdzie jest Wiktor Bater » Gdzie jest telefon satelitarny z Tu-154? » Wiktor Suworow: To jest drugi Katyń » Komorowski o szczątkach: to nie jest wielki problem » Konfliktowanie ludzi jest komuś na rękę » Oficerowie monitorujący lot Tu-154: „Witebsk jest na Białorusi?” » Jest postępowanie dyscyplinarne ws. załogi Jaka-40 » Jest wstępna analiza urządzeń nawigacyjnych Tu-154 » Jest paragraf na “Smoleńsk. Zapis śmierci” » Jest świadek awantury przed Smoleńskiem » “TEREN JEST NIEZABEZPIECZONY I OGÓLNIE DOSTĘPNY” » Czy bycie dzieckiem komunistów jest winą? » Jest projekt pomnika ofiar katastrofy Tu-154 » Ekspertyza jest, choć badań brak » BOR niedopełnił obowiązków – dla Millera jest bez winy » Premier: Graś jest delikatny ws. Smoleńska » Gdzie jest auto ofiary spod Smoleńska? » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Prokurator Generalny daje zielone światło dla likwidacji Prokuratury Wojskowej. Jak dowiedzieli się reporterzy śledczy RMF FM, pod koniec marca, podczas ostatniej rocznej odprawy, prokurator Andrzej Seremet poinformował o możliwej likwidacji wojskowego pionu.

Prokuratorzy Wojskowi podlegają Prokuratorowi Generalnemu. Służbowo podlegają też szefowi MON, który ma wpływ na powołanie szefa Naczelnej Prokuratury Wojskowej.

Aby sprawdzić jak efektywna jest Prokuratura Wojskowa, Prokurator Generalny wykonał specjalną analizę na temat pracy wojskowych śledczych. Z dokumentu wynika, że liczba prowadzonych spraw spadła tylko w zeszłym roku o 30 procent.

Średnio prokurator wojskowy prowadzi 20 spraw rocznie. Jego kolega z prokuratury powszechnej tyle samo, ale w ciągu miesiąca.

W analizie wykazano, że w 2010 roku aresztów tymczasowych, które skończyły się aktem oskarżenia było w dorobku prokuratorów wojskowych jedynie 31. To stanowczo za mało – powiedziała reporterowi RMF FM osoba, która pracowała nad analizą.

Z ekspertyzy wynika również, że od kiedy w Polsce powstała służba zawodowa, jej żołnierzom bardziej zależy na opinii. Wcześniej, kiedy podstawą armii była służba poborowa, przestępstw zdarzało się o wiele więcej. Stąd słowa Andrzeja Seremeta na odprawie, że jeśli ktoś zechce Prokuraturę Wojskową zlikwidować, nie będzie robił problemu.

Likwidacja Prokuratury Wojskowej wymaga poważnych zmian w kilku ustawach. Nie może tego zrobić sam Prokurator Generalny, który nie ma nawet prawa inicjatywy ustawodawczej. W tym przypadku to Sejm na wniosek właściwego ministra: obrony lub sprawiedliwości może zlikwidować Prokuraturę Wojskową. Potrzebne są zmiany w kodeksie postępowania karnego oraz w ustawie o prokuraturze.

Po tej decyzji wojskowi prokuratorzy, których jest ponad 160 mogliby przejść do prokuratury powszechnej, albo odejść ze służby. Teraz są wykorzystywani w niewielkim stopniu, bo prowadzą niewiele śledztw. W ostatnich latach mieli trzy poważne postępowania: katastrofa samolotu CASA, ostrzał Nangar Khel i tragedię w Smoleńsku. Wszystkie te śledztwa oceniane są bardzo słabo.

http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-jest-zielone-swiatlo-dla-likwidacji-prokuratury-wojskowej,nId,332941

Marek Balawajder, Roman Osica, RMF FM
Oceń artykuł:

tagi:

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.



Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winni



Biedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaci



Głupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzy



Młodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzy



Dlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal



- Erich Fried -
free counters