Jest paragraf na “Smoleńsk. Zapis śmierci”

Publikacja w serwisie: 24 May 2011
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce

Zobacz także:

» "List z Polski" » To był wyrok śmierci dla Tu-154 » Zakres śmierci na radarze » Chcemy poznać prawdę o tej śmierci » MAK zmanipulował zapis polskich skrzynek » Krzyk cierpienia. Zapis czarnej skrzynki » Zapis polskiej czarnej skrzynki samolotu Tu-154M » Zapis rozmowy między pilotami Ił-76 a kontrolerami lotów » Polacy potwierdzają: Nie było ingerencji w zapis czarnych skrzynek Tu-154 » Przez rok i dwa miesiące rząd Tuska ukrywał zapis skrzynki ATM » MAK opublikował pełny zapis wszystkich rozmów wieży z załogą TU-154 » Aleksiej Morozow – MAK OPUBLIKUJE PEŁNY ZAPIS ROZMÓW KONTROLERÓW » Polska “walczy” o kasetę, na której rzekomo nie nagrał się zapis z radiolokatora » Naczelnik Biura Ekspertyz Medycyny Sądowej w Moskwie: “Po co określać godzinę śmierci?” » Rafał Rogalski: Jest nagranie rozmowy Błasik-Protasiuk, to nie jest nacisk na załogę » Philip Crowley – “Przykro jest to mówić, ale w tej chwili jest to sprawa między Rosją a Polską” » Prokuratura nie potwierdza rosyjskich informacji o braku śladów ingerencji w zapis rejestratorów tupolewa » Skandal! Telewizja w Niemczech wulgarnie kpi ze śmierci Lecha Kaczyńskiego w dniu pogrzebu prezydenta (wideo) » Generał KGB, BBN i Smoleńsk » Smoleńsk w Kongresie USA » Kto to jest oszołom? » Co było a nie jest… » SMOLEŃSK 10.04.2010 – PAMIĘTAMY! » Smoleńsk. La teoria di un complotto » Smoleńsk. Przyczynek do tragedii. » Smoleńsk to morderstwo z premedytacją? » Smoleńsk – nowe fakty » Smoleńsk – zaniedbania i przyczyny » Questions regarding Smolensk air crash » Hiszpania w nagrodę za Smoleńsk » Smoleńsk: niewygodne fakty » Smoleńsk – tło długofalowej strategii (1) » Co ma Smoleńsk do wyborów prezydenckich? » Turowski – Jakimiszyn – Smoleńsk » Smoleńsk w cieniu skorumpowanego MAK » GAZPROM – wybory – Smoleńsk » Facebook vs. Smolensk-2010.pl » Smoleńsk w wersji niedociekliwej » Smoleńsk: Dziewiętnaście minut po 8.41 » Tu jest kokpit, a tu salonka » Czy Putin jest idiotą? » Jeszcze nie jest za późno » Kim pan jest, panie Komorowski?! » Co to jest stenogram? Nie daj się oszukać. » Kim jest Generał Cieniuch ? » Smoleńsk. Historia amatorskiego wideo » SMOLEŃSK: ZNIKAJĄCE ZDJĘCIA SATELITARNE » Smoleńsk nie miał danych o przylocie Tu-154? » Smoleńsk: ekspertyzy “obiektów biologicznych” » Smoleńsk: Pasażerowie Tu-154 powinni przeżyć » Sejm nie może nie pytać o Smoleńsk » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie publicznego rozpowszechniania bez zezwolenia informacji z postępowania przygotowawczego dotyczącego katastrofy smoleńskiej. Śledztwo dotyczy materiałów zamieszczonych w książce “Smoleńsk. Zapis śmierci”. Już na obwolucie autorzy obwieszczają, że dotarli do 57 tomów akt śledztwa smoleńskiego i dokładnie je przestudiowali. Zaznaczyli też, ile lat więzienia grozi im za tę publikację. Tym tropem postanowili pójść prokuratorzy.

Warszawska prokuratura okręgowa zbada, czy Michał Krzymowski i Marcin Dzierżanowski, autorzy książki “Smoleńsk. Zapis śmierci”, złamali prawo. Śledczy uznali, że w tej publikacji mogło dojść do “publicznego rozpowszechniania bez zezwolenia wiadomości z postępowania przygotowawczego o sygn. Po. Śl. 54/10, zanim zostały one ujawnione w postępowaniu sądowym” poprzez opublikowanie w książce materiałów z akt postępowania dotyczącego katastrofy smoleńskiej.
Śledztwo ma swoją genezę w piśmie, jakie “Nasz Dziennik” skierował do warszawskiej prokuratury okręgowej. Poprosiliśmy w nim o odpowiedź, czy kolportowanie książki reklamowanej przez samych autorów jako złamanie prawa może mieć negatywne skutki dla księgarzy. Prokuratura, nie znając ani treści publikacji, ani nie mając pełnej wiedzy dotyczącej zawartości akt postępowania smoleńskiego, nie mogła udzielić nam odpowiedzi i skierowała zapytanie w tej sprawie do prokuratury wojskowej.
- Przesłaliśmy pismo do prokuratury wojskowej z prośbą o zajęcie stanowiska. Po uzyskaniu odpowiedzi wdrożyliśmy postępowanie sprawdzające i zostało wszczęte śledztwo. To normalna procedura – powiedziała nam prokurator Monika Lewandowska, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie. Jak zaznaczyła, prokuratorzy, mając wiedzę o publikacji, musieli zareagować z urzędu.
To nie pierwsze postępowanie wobec dziennikarzy “Wprost”. Wcześniej warszawska prokuratura po przekazaniu sprawy z wojskowej prokuratury weryfikowała, czy publikacja tygodnika z listopada ubiegłego roku pt. “Prawda o Smoleńsku”, w której stwierdzono, że dziennikarze dotarli do 57 tomów akt śledztwa smoleńskiego (fragmenty akt zaprezentowano w publikacji), nosiła znamiona przestępstwa. Śledztwo zostało umorzone.
- W mojej ocenie, ta publikacja ["Smoleńsk. Zapis śmierci" - red.] powinna już wcześniej zostać zbadana, a nie dopiero na podstawie quasi-zawiadomienia złożonego przez dziennikarzy. Skoro prokuratura z urzędu zajmuje się takimi sprawami, jak chociażby głośne ostatnio znieważenie pana prezydenta, gdzie mamy wątpliwości, czy do takowego zniesławienia doszło, tym bardziej z urzędu powinna zająć się tą sferą prawa, która bezpośrednio jej dotyczy, czyli ujawnienia tajemnicy śledztwa – ocenił mecenas Bartosz Kownacki, pełnomocnik kilku rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej.
Jak zauważył, rozstrzygnięcie dotyczące publikacji materiału na łamach tygodnika “Wprost” nie powinno w żaden sposób rzutować na wynik śledztwa, chociażby z uwagi na ilość informacji zawartych w obu tych publikacjach. Według niego, autorzy książki z pewnością będą zasłaniali się “immunitetem dziennikarskim” i nie można wykluczyć, że rozstrzygnięcie tej sprawy będzie podobne jak w przypadku ich wcześniejszego materiału prasowego. – Nie można jednak wykluczyć, że o ile w przypadku artykułu prasowego mogło nie dojść do naruszenia śledztwa, gdyż jego wartość była znikoma (patrząc na ilość wątków podjętych w śledztwie), o tyle w przypadku książki wnioski prokuratury mogą być zupełnie inne – dodał prawnik.

Marcin Austyn

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20110524&typ=po&id=po02.txt

24 maja 2011

Oceń artykuł:
(5.00)
głosów: 1

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters