Ekshumacje jeszcze przed jesienią

Publikacja w serwisie: 26 May 2011
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce

Zobacz także:

» "List z Polski" » Tupolew spłonął jeszcze przed startem » “Błędy w identyfikacji ofiar zweryfikowane jeszcze przed pogrzebami” » Ekshumacje ofiar Tu-154M » Będą kolejne ekshumacje » BĘDZIE FALA WNIOSKÓW O EKSHUMACJĘ? » WNIOSEK O EKSHUMACJĘ CIAŁA GOSIEWSKIEGO » Gotowy wniosek o ekshumację ofiar » Kto chce blokować ekshumację Anny Walentynowicz? » Małgorzata Wassermann: W tym miesiącu wniosek o ekshumację mojego ojca » Jeszcze dwa przesłuchania » Jeszcze nie jest za późno » Czego jeszcze nie zrobiło BOR » Co jeszcze szwankowało w rządowym Tu-154M? » Co jeszcze podpisał Miller w Moskwie? » “HIPOTEZA ZAMACHU JESZCZE BARDZIEJ AKTUALNA” » Minister Kwiatkowski zostanie przesłuchany jeszcze w lutym » Wizja szaleńca? Prowokacja? Czy KTOKOLWIEK to jeszcze widział??? » Świadek katastrofy: w kabinie była jeszcze jedna osoba » Wrak jeszcze płonie – amatorski film z miejsca katastrofy » Trzy zamachy przed Smoleńskiem » Koniec przesłuchań przed wakacjami? » Graś przed komisją etyki » CZYSTKA przed pałacem Prezydenckim » Jest świadek awantury przed Smoleńskiem » Były dowódca Tu-154 o naciskach przed Tbilisi » Kukła Putina spłonęła przed ambasadą » Lipiński: Tusk chciał być przed Kaczyńskim » Treść tablicy przed Pałacem Prezydenckim » Pomnik świateł przed Pałacem pogodzi Polaków? » TUSK MOŻE TRAFIĆ PRZED TRYBUNAŁ STANU » Tupolew zderzył się z ptakiem – 30 godzin przed lotem. » Kilometr przed pasem, byli 50 metrów za nisko? » Piloci odcięli dopływ paliwa tuż przed katastrofą » Bronili ciała prezydenta przed Rosjanami? “Nieprawda” » Zespół Macierewicza: Przed katastrofą w Tu-154M był wyciek » Są nagrania z monitoringu: Przed startem widzialność 3 tys. metrów » Tusk przed prokuraturą ws. Smoleńska? Drugi wniosek mec. Hambury » Nowe ’sensacje’ TVN: Kłótnia oficerów przed wylotem do Smoleńska » Wstępny raport przed 10 października. Bez zapisów rozmów z wieży? » Wiktor Bater wiedział o katastrofie pod Smoleńskiem przed katastrofą » Złamał konstytucję – powinien stanąć przed Trybunałem Stanu » Porównują stan lotniska przed wizytami prezydenta i premiera » Film, nakręcony przed startem prezydenckiego samolotu i na jego pokładzie. » Pracy wystarczyłoby na kilka lat, a teren trzeba zabezpieczyć przed deszczem » Czy wąwóz przed lotniskiem w Smoleńsku zmylił pilotów prezydenckiego samolotu? » Co zerwało linię energetyczną na półtorej minuty przed naszym samolotem? » “Nielegalne” znicze i kwiaty przed Pałacem. Jak w stanie wojennym – komentowali przechodnie. » Komisja: Tu-154M zahaczył o drzewo 1050 metrów przed pasem startowym » Sędzia we własnej sprawie nie dopełnił obowiązków przed i w trakcie katastrofy smoleńskiej? » Jak zabezpieczyć Polskę przed utratą kontroli nad wydobyciem i wykorzystaniem gazu łupkowego? » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Rażące braki i błędy w przekazanej przez Rosjan dokumentacji sądowo-medycznej ofiar katastrofy smoleńskiej stwierdziła powołana do jej badania podgrupa śledczych

W ciągu najbliższych tygodni zapadną ostateczne decyzje dotyczące przeprowadzenia ekshumacji ofiar katastrofy samolotu Tu-154M. Czynności mogą zostać podjęte jeszcze przed jesienią – dowiedział się “Nasz Dziennik” ze źródeł zbliżonych do śledztwa. Wojskowa prokuratura nie potwierdza tych informacji. Jak usłyszeliśmy, wnioski dowodowe w tym zakresie były złożone i do tej pory nie zostały rozpatrzone.

Prowadzący śledztwo smoleńskie prokuratorzy skłaniają się ku temu, by przystać na składane przez pełnomocników osób poszkodowanych wnioski dotyczące przeprowadzenia ekshumacji ofiar katastrofy samolotu Tu-154M. Jak dowiedział się “Nasz Dziennik” ze źródeł zbliżonych do śledztwa, wprawdzie w żadnym z przypadków decyzja jeszcze nie zapadła, to jednak rozbieżności pomiędzy rosyjską dokumentacją sekcyjną a stanem rzeczywistym zdecydowanie uzasadniają przeprowadzenie tego rodzaju czynności. Tych rozbieżności świadomi są śledczy, a to może oznaczać, że ostateczne decyzje wkrótce zapadną.
- Decyzje o przeprowadzeniu ekshumacji zapadną i wydaje się, że stanie się to stosunkowo szybko, prawdopodobnie w ciągu najbliższych tygodni – usłyszeliśmy.
Informacji nie komentuje prokuratura wojskowa, podkreślając, że dotychczas żadne decyzje w tej sprawie nie zostały podjęte. – Decyzję o ekshumacji – na tak lub na nie – podejmie prokurator, który będzie rozpatrywał dany wniosek dowodowy w tym zakresie. Na obecną chwilę żadna decyzja jeszcze nie zapadła – zaznaczył kpt. Marcin Maksjan z biura rzecznika Naczelnej Prokuratury Wojskowej.
Tymczasem w przekonaniu mec. Rafała Rogalskiego, pełnomocnika Jarosława Kaczyńskiego i kilku innych rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, sprawa dalszego losu wniosków ekshumacyjnych powinna zostać niebawem rozwiązana. – W mojej ocenie, temat ten jest w ścisłym polu zainteresowania prokuratury, zwłaszcza po wizycie pana prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta w Moskwie i po wydarzeniach, które tej wizycie towarzyszyły. Myślę, że w sprawie tych wniosków w niedługim czasie będzie podejmowana decyzja merytoryczna: pozytywna lub negatywna – zaznaczył.
Jeśli prokuratorzy przychylą się do wniosków ekshumacyjnych, wbrew wcześniejszym zastrzeżeniom na ich realizację nie trzeba będzie czekać do późnej jesieni, gdyż tego rodzaju czynności wykonywane na potrzeby procesowe nie są obarczone tego rodzaju ograniczeniami. – Są to czynności, które można wykonać niemal w każdym czasie. Oczywiście można wybrać termin wieczorny czy chłodniejszy dzień, ale to nie jest tak, że z czynnościami trzeba czekać do listopada – zauważył mecenas Bartosz Kownacki, pełnomocnik części rodzin ofiar katastrofy samolotu Tu-154M.
Konieczność przeprowadzenia ekshumacji wyraziły rodziny tragicznie zmarłych, które stwierdziły poważne braki w dokumentacji sekcyjnej sporządzonej w Rosji. W przypadku Zbigniewa Wassermanna Rosjanie m.in. opisali narządy wewnętrzne posła, które dużo wcześniej zostały mu operacyjnie usunięte w Polsce. Prokuratura wojskowa już dysponuje dokumentacją medyczną posła, którą zabezpieczono w krakowskich szpitalach. Z kolei dokumentacja ciała Przemysława Gosiewskiego wykonana w Rosji nie zgadzała się m.in. w zakresie cech fizycznych zmarłego.

Marcin Austyn

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20110526&typ=po&id=po02.txt

26 maja 2011

Oceń artykuł:

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters