Błędy w raporcie MAK należy zgłosić w ICAO

Publikacja w serwisie: 31 May 2011
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce

Błędy w rosyjskim raporcie o przyczynach katastrofy 10 kwietnia należy zgłosić w Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego. “Rozdziały polskiego raportu komisji Millera, w których obalamy tezy MAK-u, należy zarejestrować w ICAO” – uważa prof. Marek Żylicz, ekspert prawa międzynarodowego i członek komisji pod przewodnictwem szefa MSWiA.

Takie działanie ma wymiar czysto symboliczny, bo zaskarżyć raportu MAK-u i doprowadzić do jego zmiany nie mamy szans. To byłoby takie polskie zdanie odrębne na arenie międzynarodowej, by eksperci z całego świata mieli obok rosyjskiej także polską wersję wydarzeń. Jako korekta raportu rosyjskiego, który uważamy za niepełny i w związku z tym nierzetelny – tłumaczy w rozmowie z naszym dziennikarzem prof. Marek Żylicz.

Jak przyznaje profesor, ta droga nie musi być skuteczna. Po pierwsze: ICAO rejestruje wszystkie raporty dotyczące katastrof lotniczych, ale tylko samolotów cywilnych, a nie państwowych. Po drugie: zgodziliśmy się, by przyczyny katastrofy tupolewa badać na podstawie załącznika 13., a nie całej konwencji chicagowskiej. Czy ta komórka ICAO, która to rejestruje, a później udostępnia tekst raportu, czy ona zechce to przyjąć, bo może powiedzieć, że konwencja cała do tego samolotu się nie stosowała – dodaje.

I jest jeszcze jeden kluczowy warunek. By zarejestrować w ICAO polskie uwagi musi tam być zgłoszony raport MAK. Na razie nie ma ten temat żadnych informacji. Komisja Millera próbuje to dopiero ustalić.

Mariusz Piekarski
RMF FM
http://www.rmf24.pl/raport-lech-kaczynski-nie-zyje-2/fakty/news-prof-zylicz-polski-raport-ws-katastrofy-nalezy,nId,342838
30 maja 2011
Oceń artykuł:
(5.00)
głosów: 1

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters