Koniec przesłuchań przed wakacjami?

Publikacja w serwisie: 02 June 2011
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce

Zobacz także:

» "List z Polski" » Prokuratura: Nie rezygnujemy z przesłuchań kontrolerów » “Hieny ze Smoleńska” płaczą w trakcie przesłuchań » Koniec śledztwa ws. BOR » “Tragiczny koniec narodowej misji” » KONIEC z polsko-rosyjskim POjednaniem » Koniec spektaklu “Pojednanie z Polską” » “Skandaliczny koniec badania katastrofy smoleńskiej” » “Jeśli naród pogodzi się z tym, że można zabijać mu prezydenta, to nie ma co mówić o własnym państwie, to już jest koniec.” » „Doprowadzamy do 100 metrów, 100 metrów i koniec rozmowy!” » Graś przed komisją etyki » Ekshumacje jeszcze przed jesienią » Trzy zamachy przed Smoleńskiem » CZYSTKA przed pałacem Prezydenckim » Treść tablicy przed Pałacem Prezydenckim » Były dowódca Tu-154 o naciskach przed Tbilisi » Jest świadek awantury przed Smoleńskiem » Kukła Putina spłonęła przed ambasadą » Lipiński: Tusk chciał być przed Kaczyńskim » Tupolew spłonął jeszcze przed startem » Pomnik świateł przed Pałacem pogodzi Polaków? » Bronili ciała prezydenta przed Rosjanami? “Nieprawda” » Tupolew zderzył się z ptakiem – 30 godzin przed lotem. » TUSK MOŻE TRAFIĆ PRZED TRYBUNAŁ STANU » Kilometr przed pasem, byli 50 metrów za nisko? » Zespół Macierewicza: Przed katastrofą w Tu-154M był wyciek » Piloci odcięli dopływ paliwa tuż przed katastrofą » Są nagrania z monitoringu: Przed startem widzialność 3 tys. metrów » “Błędy w identyfikacji ofiar zweryfikowane jeszcze przed pogrzebami” » Tusk przed prokuraturą ws. Smoleńska? Drugi wniosek mec. Hambury » Wstępny raport przed 10 października. Bez zapisów rozmów z wieży? » Złamał konstytucję – powinien stanąć przed Trybunałem Stanu » Porównują stan lotniska przed wizytami prezydenta i premiera » Wiktor Bater wiedział o katastrofie pod Smoleńskiem przed katastrofą » Nowe ’sensacje’ TVN: Kłótnia oficerów przed wylotem do Smoleńska » Pracy wystarczyłoby na kilka lat, a teren trzeba zabezpieczyć przed deszczem » Co zerwało linię energetyczną na półtorej minuty przed naszym samolotem? » Czy wąwóz przed lotniskiem w Smoleńsku zmylił pilotów prezydenckiego samolotu? » Film, nakręcony przed startem prezydenckiego samolotu i na jego pokładzie. » Komisja: Tu-154M zahaczył o drzewo 1050 metrów przed pasem startowym » Wnioski do prokuratury w sprawie zachowania BOR i Straży Miejskiej przed Pałacem Prezydenckim » Jak zabezpieczyć Polskę przed utratą kontroli nad wydobyciem i wykorzystaniem gazu łupkowego? » “Nielegalne” znicze i kwiaty przed Pałacem. Jak w stanie wojennym – komentowali przechodnie. » Sędzia we własnej sprawie nie dopełnił obowiązków przed i w trakcie katastrofy smoleńskiej? » Klich przed komisją obrony: Posłowie rozpatrują wniosek o jego odwołanie » Jarosław Kaczyński: Rozmawiałem z bratem 15 minut przed katastrofą. Nie było najmniejszych oznak niepokoju » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Do końca czerwca zakończą się przesłuchania oficerów BOR zabezpieczających wizytę prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Katyniu 10 kwietnia ubiegłego roku. Zeznawać będzie też szef Biura Ochrony Rządu gen. Marian Janicki – ustalił “Nasz Dziennik”.

Blisko 40 świadków zdołała przesłuchać w ciągu miesiąca prac Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga, która prowadzi postępowanie dotyczące organizacji wyjazdów polskich delegacji do Katynia z 7 i 10 kwietnia 2010 roku. Na liście świadków jest ponad 80 osób, a to może oznaczać, że przesłuchania uda się zakończyć do wakacji. Prokuratura nie informuje, do pracowników jakich instytucji zwróciła się w pierwszej kolejności. Z nieoficjalnych informacji wynika, że dotąd wzywano m.in. byłych pracowników Kancelarii Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu zabezpieczających wizyty.
W kręgu zainteresowań Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga prowadzącej postępowanie w sprawie niedopełnienia obowiązków służbowych przez funkcjonariuszy publicznych niebędących żołnierzami w czynnej służbie wojskowej w związku z przygotowaniem wizyt w Katyniu: prezydenta Lecha Kaczyńskiego z 10 kwietnia 2010 roku oraz premiera Donalda Tuska z 7 kwietnia 2010 roku, znaleźli się pracownicy: Kancelarii Prezydenta RP, Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Obrony Narodowej, Ambasady RP w Moskwie oraz Biura Ochrony Rządu. Śledczy weryfikują pracę tych instytucji w okresie od września 2009 r. do dnia katastrofy samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem. Jak poinformowała nas prok. Renata Mazur, rzecznik Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga, w ciągu miesiąca od rozpoczęcia przesłuchań do końca ubiegłego tygodnia prokuratorzy przesłuchali 34 świadków, a kolejne czynności zostały rozpisane do końca czerwca. Prokurator Mazur nie chciała jednak ujawnić informacji o tym, którzy pracownicy i jakich instytucji złożyli już swoje zeznania. – Jedyną informacją, jaką prokuratorzy zgodzili się przekazać opinii publicznej, jest to, że słuchamy świadków i jaka jest ich liczba. Nie informujemy o tym, kto już został przesłuchany i kto znalazł się w planie czynności rozpisanych na czerwiec – zaznaczyła. Z informacji “Naszego Dziennika” wynika jednak, że w pierwszej kolejności wzywane były osoby związane z Kancelarią Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Śledczy będą też rozmawiać z funkcjonariuszami BOR biorącymi udział w zabezpieczeniu wizyt. Prokurator Mazur dopytywana o to, ilu świadków zostanie przesłuchanych w najbliższym czasie, przyznała, że w czerwcu liczba ta może sięgać 40 osób. Mając na uwadze fakt, że pierwotnie śledczy planowali przesłuchanie ponad 80 świadków, można się spodziewać, że śledczy zdołają zakończyć przesłuchania jeszcze przed wakacjami. – Średnio prokuratorzy planują przesłuchanie dwóch osób w ciągu jednego dnia roboczego, zatem tę liczbę można łatwo oszacować. Wiadomo jednak, że zdarzają się przesunięcia, świadkowie proszą o przesunięcie terminu, zatem trudno dziś jednoznacznie stwierdzić, ilu faktycznie świadków prokuratorzy przesłuchają do końca czerwca – zaznaczyła prok. Mazur. Oprócz prowadzenia przesłuchań prokuratorzy na bieżąco analizują dokumentację nadsyłaną z instytucji zajmujących się przygotowaniem wizyt. Skierowano też wniosek do Federacji Rosyjskiej o wykonanie pomocy prawnej. Jednak i w tym przypadku prokuratura nie ujawnia szczegółów. – Założenie jest takie, że póki nie będziemy mieć informacji o tym, że strona rosyjska ten wniosek otrzymała i zapoznała się z nim, nie będziemy ujawniać jego szczegółów – podkreśliła prok. Mazur.
Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga 1 kwietnia 2011 r. roku otrzymała wyłączone ze śledztwa Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie materiały dotyczące tzw. wątku organizacyjnego wizyt w Katyniu z 7 i 10 kwietnia 2010 r., które obejmowały 67 tomów. Prokuratura wystosowała też do kilkunastu instytucji uczestniczących w przygotowaniu wizyt ponad 40 pism z wnioskami m.in. o udostępnienie dokumentów i informacji związanych z postępowaniem.
Marcin Austyn

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20110602&typ=po&id=po21.txt

2 czerwca 2011

Oceń artykuł:

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters