Nie ma śladu montażu na zapisach z czarnych skrzynek tupolewa

Publikacja w serwisie: 03 June 2011
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce

Zobacz także:

» "List z Polski" » Odczytano prawie wszystkie słowa z czarnych skrzynek tupolewa » Odfałszowane zapisy czarnych skrzynek » Bez czarnych skrzynek nie wyjaśnimy tej katastrofy » Trzeba skopiować nagrania z czarnych skrzynek » Odczytano kolejne fragmenty czarnych skrzynek Tu-154M » Ekspertyza oryginałów tzw. czarnych skrzynek jest konieczna » Polacy potwierdzają: Nie było ingerencji w zapis czarnych skrzynek Tu-154 » Możemy nigdy nie poznać danych z czarnych skrzynek Tu-154M ? » Podpisano memorandum ws. przekazania Polsce zapisów z czarnych skrzynek » Powrót czarnych skrzynek do Polski jest “sprawą fundamentalną” » Polacy znają kilkanaście słów więcej z czarnych skrzynek » Rosjanie nie przekażą polskiej prokuraturze oryginałów czarnych skrzynek » Dlaczego szumi w czarnych skrzynkach tupolewa? » MAK zmanipulował zapis polskich skrzynek » Kto uziemi tupolewa » Co Krasnokutski przekazał na pokład tupolewa? » Czy USA mają rozmowy z telefonu tupolewa? » Piloci tupolewa wiedzieli o mgle » Rosjanie chcą przetopić tupolewa! » Wrak tupolewa przykryty brezentem » Hangar czeka na wrak tupolewa » Warszawa nie wiedziała o katastrofie tupolewa » ROSJANIE NIE ODDADZĄ WRAKU TUPOLEWA? » Szczątki tupolewa wrócą do Polski » Co zawierają “czarne skrzynki” tupolewa? » Rosjanie robili wszystko, by “posadzić” tupolewa » Los drugiego tupolewa pozostaje bliżej nieokreślony » Nowe fotele nie zrobią z tupolewa boeinga » Wniosek o zbadanie przetargu na remont tupolewa » Dymiący nagan a papiery pokładowe Tupolewa » Rosja ogrodzi miejsce katastrofy polskiego tupolewa » Mikrofony z kokpitu Tupolewa mogły nagrać rozmowy VIP-ów » Czy śledczy wiedzą, co wyciekło z tupolewa? [wywiad z Siergiejem Amielinem] » Zdaniem Edmunda Klicha Piloci tupolewa byli bez szans » Wrak tupolewa odgrodzony płotem i blachą – zobacz zdjęcia » Nie mechaniczne uderzenie, a wybuchy były przyczyną zniszczenia tupolewa » Piloci prezydenckiego Tupolewa mogli zostać wprowadzeni w błąd ? » Prokuratura wojskowa dostała zapisy ostatniego rejestratora tupolewa » 100 tysięcy złotych za płot i brezent chroniący resztki wraku Tupolewa » To Rosjanie zbadają czarne skrzynki tupolewa, przy udziale Polaków » Nikt nie wie CZY i KIEDY “Prawie 200 osób pojedzie do Smoleńska po wrak tupolewa” » Prokuratura nie potwierdza rosyjskich informacji o braku śladów ingerencji w zapis rejestratorów tupolewa » Rosyjscy kontrolerzy ani razu nie poinformowali załogi polskiego tupolewa, że schodzi ze ścieżki i kursu » To urzędniczka Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wskazała załodze tupolewa nieczynne lotnisko w Witebsku, jako zapasowe » Najnowsza symulacja katastrofy prezydenckiego tupolewa. Maszyna ścinała skrzydłami drzewka na wysokości zaledwie 2,5 metra (wideo) » PIŁOWANIE TUPOLEWA, PIŁOWANIE ŚLEDZTWA » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Zapisy są ciągłe i nie ma śladów ingerencji ani montażu. Te pierwsze, kluczowe wnioski po analizie dużej części nagrań czarnych skrzynek prezydenckiego tupolewa poznali reporterzy śledczy RMF FM. W Moskwie materiał od kilku dni badają dwaj polscy eksperci z krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych.

Towarzyszy im Tomasz Mackiewicz z Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie, jeden z prokuratorów prowadzących śledztwo w sprawie katastrofy tupolewa.

Eksperci z krakowskiego instytutu, korzystając ze swojego sprzętu, badają rejestrator CVR nagrywający odgłosy w kokpicie samolotu Tu-154M i oryginalny nośnik pochodzący z tego rejestratora. To kilkadziesiąt metrów taśmy.

Analiza jest bardzo czasochłonna. Badanie zapisu z jednego metra może trwać nawet kilka godzin. Eksperci dziennie pracują po 14-15 godzin. Muszą zdążyć do połowy przyszłego tygodnia. W środę wracają do Polski.

Po przebadaniu trzech czwartych zapisów specjaliści z Krakowa na razie nie zauważyli, by ktoś próbował manipulować nagraniem, wycinać niektóre elementy bądź też doklejać nowe. Co ważne, taśma jest na razie zgodna z kopią, którą już przebadano kilka tygodni temu w Krakowie. To przyspieszy prace nad końcową opinią.

Niewykluczone, że polscy eksperci sami zrobią kopię z badanego materiału tak, by przed podpisaniem się pod ostateczną ekspertyzą porównać go z kopią, którą już mają.

http://www.rmf24.pl/raport-lech-kaczynski-nie-zyje-2/fakty/news-nie-ma-sladu-montazu-na-zapisach-z-czarnych-skrzynek,nId,343583

http://www.rmf24.pl/raport-lech-kaczynski-nie-zyje-2/fakty/news-nie-ma-sladu-montazu-na-zapisach-z-czarnych-skrzynek,nId,343583
3 czerwca 2011
Oceń artykuł:
(3.33)
głosów: 3

Komentarze: »

Jeśli uważasz że któryś komentarz nie powinien się tutaj znaleźć zgłoś to na adres:

admin@smolensk-2010.pl
 • e2rd :

  Jestem w 100% pewien że zapis na taśmie rejestratora CVR jest zgodny z kopią jaką od Rosjan otrzymali Polacy. Pytanie tylko którą kopią. Na pewno nie tą na której zabrakło 16 sekund a której zgodność z oryginałem pokwitował własnoręcznie Jerzy Miller.
  Zapewne i nie tą zaszumioną moskiewskim prądem na wskutek użycia przez rosyjskich biegłych nieodpowiednio zaizolowanego kabla przy jej sporządzaniu.
  Przez ponad 13 miesięcy z zapisem rejestratora można było zrobić wszystko. I nie trzeba było dogrywać żadnych głosów ani intensywnie edytować ścieżki .. Wystarczyło po prostu nadpisać kanał 1-szego pilota (kpt. Protasiuk miał własny mikrofon i ścieżkę na którą był nagrywany Jego głos) ścieżką z mikrofonu zbierającego głos z kabiny …
  Ścieżka sama “dopasowała się” do reszty gdyż była nagrywana w tym samym czasie .. A to że mającego własny mikrofon pierwszego pilota w ogóle nie słychać to drobny szczegół. Taki sam jak fakt że komisja Millera wyda werdykt o przyczynie katastrofy bez dotykania się do wraka.

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 53 Thumb down 3

 • a.p.777 :

  Ten tekst jakby znajomy. Kojarzy się z poprzednimi etapami rosyjskiego śledztwa.Na przykład:
  >Analiza jest bardzo czasochłonnaprzesiewanie ziemi na miejscu katastrofyEksperci dziennie pracują po 14-15 godzin.specjaliści z Krakowa na razie nie zauważyli, by ktoś próbował manipulować nagraniemspecjalistów>. Kolejna farsa. Szkoda pieniędzy na to latanie.
  >To przyspieszy prace nad końcową opinią.< Po co przyspieszać? Przecież wiadomo,że opinia leży gotowa już od dnia katastrofy. Robienie złudzeń naiwnym. Nic więcej.

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 11 Thumb down 1

 • a.p.777 :

  Mój komentarz ukazał się niepełny i przez to może wydawać się niezrozumiały. Ale konkluzja jest czytelna.

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 4 Thumb down 0

 • stan :

  Jasne jest,ze nasz rzad od poczatku wiedzial,ze tupolew nie ladowal(zaslaniali sie tylko tajemnica sledztwa),a caly czas probowal nas przekonac o tym,ze piloci \”kozakowali\” ,to o czym to swiadczy ? Co jeszcze sie kryje w zapisach czarnych skrzynek,ze nie chca nam ich oddac? Czy tak sie bada w Rosji glowne dowody rzeczowe? Chyba juz nikt nie ma zludzen,ze pojecie \”klamstwa smolenskiego\” jest w pelni uzasadnione

  Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 5 Thumb down 1

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters