400. rocznica zdobycia Smoleńska

Publikacja w serwisie: 15 June 2011
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce

Zobacz także:

» "List z Polski" » Kolejna rocznica katastrofy » 62. rocznica urodzin braci Kaczyńskich » Tajemnica Smoleńska » Znikające SMS-y ze Smoleńska » Smoleńska elegia » Smoleńska pastorałka » Smoleńska odpowiedzialność. » Jak Turowski przygotowywał lot do Smoleńska » URZĘDNIK MSZ O RANNYCH ZE SMOLEŃSKA » Tajemnica telefonu ze Smoleńska » Niezidentyfikowani spod Smoleńska » BOR fałszował dokumentację ws. Smoleńska? » 150 osób przesłuchanych ws. Smoleńska » Co słychać na filmach ze Smoleńska? » PE: debaty ws. Smoleńska nie będzie » WYSTAWA SMOLEŃSKA W WIEDNIU » Kto wymazał połączenia ze Smoleńska? » Gdzie są ranni ze Smoleńska? » Smoleńska droga podejścia » Jest ekspertyza filmu ze Smoleńska » Wiadomo z kim kontaktowali się kontrolerzy ze Smoleńska » Katastrofa smoleńska 10 dowodów na zamach » MSZ przekazało rodzinom tablicę ze Smoleńska » INTERPELACJA WS. SMOLEŃSKA, ODPOWIEDŹ WE WRZEŚNIU » Rosjanie z zarzutami za katastrofę smoleńską? » Tragedia smoleńska pół roku później » KONFERENCJA ZESPOŁU DS. SMOLEŃSKA (1 posiedzenie) » KONFERENCJA ZESPOŁU DS. SMOLEŃSKA (2 posiedzenie) » Grupa Macierewicza żąda akt dot. Smoleńska » Katastrofa smoleńska i zacieranie śladów? » NIK obciąża Arabskiego za katastrofę smoleńską » Prezydentowa chce jechać do Smoleńska » Sensacyjne zeznania kontrolera ze Smoleńska » Polscy eksperci wrócili ze Smoleńska » Kontroler lotów ze Smoleńska: czy kogoś się boi? » Kolejny tajemniczy zgon ws. Smoleńska » Czy linia nr 602 zasilała smoleńską wieżę? » Dziś petycja w sprawie Smoleńska » Smoleńska katastrofa to papierek lakmusowy!!! » ABW: Nie przetrzymywaliśmy materiałów dotyczących Smoleńska » Piszemy do Komisji Europejskiej ws. Smoleńska » ROZMOWA Z KONTROLEREM LOTU ZE SMOLEŃSKA » PROKURATURA ZAKNEBLUJE DZIENNIKARZY WS. SMOLEŃSKA? » Rozmowy kontrolerów ze Smoleńska ujawnione » Macierewicz apeluje do Polonii ws. Smoleńska » Schetyna: Zespół PiS ośmiesza sprawę Smoleńska » Telefony ze Smoleńska jednak dzwoniły PO KATASTROFIE » W hołdzie ofiarom katastrofy – BOR na motocyklach do Smoleńska » Tajne zdjęcia satelitarne okolic Smoleńska » Tusk pozorował działanie w sprawie Smoleńska » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

13 czerwca 1611 r., po ponad półtorarocznym oblężeniu przez wojska króla Zygmunta II, Smoleńsk się poddał. Po niemal 100 latach rosyjskiego panowania miasto wróciło do Wielkiego Księstwa Litewskiego, a tym samym do Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Na specjalnym medalu wydanym w okazji zdobycia Smoleńska wybito łacińskie słowa, które w tłumaczeniu na polski brzmią: “Zwyciężone, wolność odzyskuję”.

Smoleńsk był strategicznym miastem. Położony między dorzeczami Dźwiny i Dniepru stanowił dla Rzeczpospolitej “klucz do Moskwy”. Król Zygmunt III Waza, który marzył o objęciu carskiego tronu, wydał wojnę Rosji. Nie dysponował wielkimi siłami, gdyż dla swych planów nie uzyskał poparcia Sejmu, a jedynie Senatu.

Niewielka jak na takie przedsięwzięcie wojska Rzeczpospolitej pod wodzą hetmana Stanisława Żółkiewskiego stanęły jesienią 1609 r. pod murami Smoleńska (źródła podają różne daty: koniec września lub początek października, w zależności od tego czy posługują się obowiązującym w Rosji kalendarzem juliańskim czy używanym na Zachodzie gregoriańskim). W szeregach Rzeczpospolitej walczyli także Litwini i kozacy z Zaporoża. Według różnych źródeł wojska te liczyły od ok. 10 to 17 tys. Nie dysponowały odpowiednia liczbą dział (30 lekkich armat) i nie były przygotowane do długotrwałego oblężenie miasta-twierdzy. Król miał bowiem nadzieję, że w związku z głębokim kryzysem państwa rosyjskiego Smoleńsk podda się na sam widok nadciągającej armii. Niestety mylił się.

Za wysokimi murami Smoleńska (liczącymi nawet 19 m i przetykanych 38 basztami sięgającymi nawet 31 m) na wojska koronne czekali rosyjscy obrońcy. Pod wodzą Michała (Michaiła) Szejny miasta miało bronić (w zależności od źródeł) od kilku do kilkudziesięciu tysięcy żołnierzy wspieranych przez mieszczan, których liczbę szacuje się także na kilkadziesiąt tysięcy. Rosjanie do pomocy mieli 500 Szwedów. Z murów strzelało ok. 170 dział.

Polskie natarcia załamywały się jedno po drugim. Oblężenie się przedłużało. Nadciągały posiłki. Do wysadzania murów sprowadzono nawet minerów z Francji i Szkocji. Ale i im nie udało się dokonać wyłomów w murach grubych na sześć metrów. W 1610 r. sprowadzono z Wilna i polskich Inflantów ciężkie działa. Ostrzał, brak broni i wyżywienia doprowadziły do poważnego osłabienia obrońców.

Do ostatecznego ataku doszło z 12 na 13 czerwca 1611 r. Przypuszczono go na miasto-twierdzę niemal z wszystkich stron. Mina podłożona przez kawalera maltańskiego Bartłomieja Nowodworskiego dokonała potężnego wyłomu w murach. Pozwoliło to na łatwe wejście wojsk Rzeczpospolitej. Na ulicach doszło do prawdziwej rzezi. Zakończył ją dopiero rozkaz króla, który również dostał się do miasta. Smoleńsk został zdobyty.

http://fakty.interia.pl/historia/news/400-rocznica-zdobycia-smolenska,1652971,5967

12 czerwca 2011

Oceń artykuł:

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters