Prokuratura nie potwierdza rosyjskich informacji o braku śladów ingerencji w zapis rejestratorów tupolewa

Publikacja w serwisie: 23 June 2011
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce

Zobacz także:

» "List z Polski" » Polacy potwierdzają: Nie było ingerencji w zapis czarnych skrzynek Tu-154 » Prokuratura wciąż czeka na komplet rosyjskich dokumentów sekcyjnych » Prokuratura wojskowa dostała zapisy ostatniego rejestratora tupolewa » Wybuch w tupolewie potwierdza ekspert i konstruktor z firmy Boeing » Polskie MSZ potwierdza: Rosja postawi ogrodzenie wokół miejsca katastrofy Tu-154 » Tajemnicze zaginięcia rejestratorów Tu-154 » Rodziny wystąpią o dane z rejestratorów » To wygląda jak zacieranie śladów » Katastrofa smoleńska i zacieranie śladów? » Gosiewska: Trwa zacieranie śladów » W Smoleńsku stracono już wiele śladów » Towarzyszom z Informacji » MAK zmanipulował zapis polskich skrzynek » Krzyk cierpienia. Zapis czarnej skrzynki » Jest paragraf na “Smoleńsk. Zapis śmierci” » Mecenas Rafał Rogalski zarzuca stronie rosyjskiej utrudnianie śledztwa przez zacieranie śladów przestępstwa. » Zapis polskiej czarnej skrzynki samolotu Tu-154M » Zapis rozmowy między pilotami Ił-76 a kontrolerami lotów » Aleksiej Morozow – MAK OPUBLIKUJE PEŁNY ZAPIS ROZMÓW KONTROLERÓW » Przez rok i dwa miesiące rząd Tuska ukrywał zapis skrzynki ATM » MAK opublikował pełny zapis wszystkich rozmów wieży z załogą TU-154 » Polska “walczy” o kasetę, na której rzekomo nie nagrał się zapis z radiolokatora » Archeolodzy z Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej nie mieli żadnych informacji o wyjeździe do Smoleńska » MILCZENIE ROSYJSKICH GENERAŁÓW. » RAPORT ROSYJSKICH PSYCHIATRÓW » Niespotykana prośba rosyjskich śledczych » 10 KWIETNIA I NADAKTYWNOŚĆ ROSYJSKICH SŁUŻB » Tusk ocenił, że śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej jest “najbardziej otwartym i z największym dostępem opinii publicznej do informacji” » Prokurator Rzepa: Monitorowaliśmy pracę rosyjskich śledczych » Zaskakująco podobne zeznania rosyjskich świadków katastrofy » Iwan Preobrażenski o liście otwartym rosyjskich dysydentów » Strzały na miejscu katastrofy? – nowe zeznania rosyjskich milicjantów » Sprzeczności w rosyjskich protokołach: Tupolew wypuszczał podwozie z oderwanym skrzydłem? » Chaos w rosyjskich dokumentach z sekcji zwłok ofiar katastrofy 10 kwietnia » Zastępca szefa sztabu rosyjskich WWS opisał ostatnie chwile prezydenckiego Tu-154M. » Bezczelność rosyjskich “śledczych” nie reagujących na polskie wnioski: Przekażcie nam swoje dokumenty procesowe » Akcja “Wprost” i rosyjskich portali: szalony generał zniszczył polski samolot rządowy » Kto uziemi tupolewa » Szczątki tupolewa wrócą do Polski » ROSJANIE NIE ODDADZĄ WRAKU TUPOLEWA? » Co Krasnokutski przekazał na pokład tupolewa? » Piloci tupolewa wiedzieli o mgle » Czy USA mają rozmowy z telefonu tupolewa? » Wrak tupolewa przykryty brezentem » Rosjanie chcą przetopić tupolewa! » Co zawierają “czarne skrzynki” tupolewa? » Hangar czeka na wrak tupolewa » Warszawa nie wiedziała o katastrofie tupolewa » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Warszawie nie będzie odnosić się do informacji Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej, który poinformował, jakoby polscy i rosyjscy biegli badający tzw. czarne skrzynki z pokładu samolotu Tu-145M nie stwierdzili śladów ingerencji w zapis. Strona polska przyznała jedynie, że “biegli zebrali dane, które po dokonanej analizie umożliwią wydanie ostatecznej opinii fonoskopijnej, nad którą pracuje Instytut Ekspertyz Sądowych im. prof. Jana Sehna w Krakowie”. W ocenie pełnomocników, rosyjski komunikat był przedwczesny i niepoparty oficjalnymi wynikami eksperckich badań.

Jeszcze w piątek, tuż po powrocie polskich biegłych z Moskwy, Naczelna Prokuratura Wojskowa wydała komunikat, w którym lakonicznie poinformowała o zakresie prac, jakie zostały wykonane w ramach badań rejestratorów pokładowych z samolotu Tu-154M, w których uczestniczyli polscy specjaliści. Prokuratura nie ujawniła jednak żadnych danych na temat wyników tych prac. Wiadomo jedynie, że biegli zebrali dane, które po dokonanej analizie umożliwią wydanie ostatecznej opinii fonoskopijnej, nad którą pracuje Instytut Ekspertyz Sądowych im. prof. Jana Sehna w Krakowie. Podkreślono również, że wydanie opinii będzie możliwe po przesłaniu przez stronę rosyjską protokołów z wykonanych badań.
Nieco więcej informacji ujawnił Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej, który nie tylko przyznał, że rezultaty oględzin i badania oryginalnych nośników z zapisami informacji parametrycznej i dźwiękowej rejestratorów pokładowych zostały szczegółowo opisane w odpowiednich dokumentach procesowych podpisanych przez obie strony, ale wyraźnie zaznaczył, iż “w wyniku tej pracy zarówno polscy, jak i rosyjscy eksperci oznajmili, że nie ma jakichkolwiek oznak naruszenia integralności i montażu badanych obiektów”.
Proszony o potwierdzenie tych doniesień płk Zbigniew Rzepa, rzecznik prasowy Naczelnej Prokuratury Wojskowej, uchylił się od odpowiedzi, zasłaniając się decyzją prokuratury w tym zakresie. – Nie wypowiadamy się w tej materii. Taka jest decyzja prokuratora prowadzącego śledztwo – powiedział “Naszemu Dziennikowi” płk Rzepa. Nie wiadomo też, jak prokuratura potraktuje informacje o weryfikacji przez Komitet Śledczy FR danych z protokołu okazania ciała zmarłego Lecha Kaczyńskiego, prezydenta RP. Dziennikarze “Naszego Dziennika” dokonali rezonansu w Moskwie i pod wskazanym adresem świadka nie odnaleźli go, a okoliczni mieszkańcy uznali, iż osoba o takim nazwisku nie jest im znana. Komitet jednak przyznał, że zarówno dane świadków uczestniczących w tych czynnościach, dotyczące m.in. ich miejsca zamieszkania, jak i ich wcześniejsze zeznania zostały potwierdzone. – Najpierw będzie decyzja prokuratorów, a ewentualnie potem zostaną przekazane informacje na ten temat opinii publicznej – dodał płk Rzepa.
W ocenie mec. Bartosza Kownackiego, pełnomocnika kilku rodzin poszkodowanych w katastrofie smoleńskiej, oświadczenie Komitetu Śledczego FR dotyczące wyników badań czarnych skrzynek wydaje się co najmniej przedwczesne. – Biegli dopiero co zakończyli badania w Moskwie i jeszcze sporządzają opinię końcową. Dopiero po zakończeniu tych prac będą mogli powiedzieć, czy była jakaś ingerencja w zapisy, czy też nie. Nie wiem, skąd taką wiedzę na obecnym etapie mają Rosjanie, skoro my, w sensie procesowym, jeszcze jej nie pozyskaliśmy – zaznaczył. Jak stwierdził mec. Kowancki, wystąpienie Komitetu to działanie uprzedzające fakty i poniekąd element nacisku na biegłych. – Rozumiem tu postępowanie polskiej prokuratury wojskowej, która nie wypowiada się na temat wyników badań i czeka na końcową analizę biegłych. Dopiero wówczas można zająć oficjalne stanowisko – dodał. Zdaniem Kownackiego, prokuratura, podobnie jak Komitet Śledczy FR, może mieć własne oceny danych wydarzeń, faktów, a biegli mogli w jakichś nieformalnych rozmowach z prokuratorami przekazywać swoje uwagi. Jednak, jak zaznaczył, póki nie ma sporządzonej opinii końcowej, to tego rodzaju oświadczenia są nie na miejscu i budzą niepokój.

Marcin Austyn

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20110621&typ=po&id=po08.txt

21 czerwca 2011

Oceń artykuł:
(3.67)
głosów: 9

Komentarze: »

Jeśli uważasz że któryś komentarz nie powinien się tutaj znaleźć zgłoś to na adres:

admin@smolensk-2010.pl
  • sirpablo :

    To jak to w końcu jest? Najpierw pewna grupa naukowców analizując czas, i przebywane odległości na podstawie mijania radiolatarni udowodniła, że zapis, jest sprzeczny z prawami fizyki…..a teraz jeszcze się dopuszcza takie głosy, czy nie było ingerencji. Na prosty chłopski rozum, biorąc pod uwagę tylko dialogi załogi, zapisy te nie mają sensu……

    Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 7 Thumb down 0

  • andrew001 :

    Dialogi nie maja sensu gdyz taka jest prawda. Sa zmanipulowane. A zamachowcy i mordercy wiedza ze Polacy im nie popuszcza, stad ta panika, stad manipulacje i reszta tego szamba klamstw i propagandy dla prostaczkow. Miec nadzieje ze w pazdzierniku POzbedziemy sie polskich sowietow i tej calej multi-kulti PO z areny spolecznej i Narodu.

    Komentarz lubiany przez innych czytelników: Oceń go. Thumb up 6 Thumb down 1

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters