Klich szuka immunitetu

Publikacja w serwisie: 16 July 2011
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce

Zobacz także:

» "List z Polski" » Bielan: to Klich kazał lądować w Tbilisi; Klich: to kłamstwo » Klich pojedzie do Brukseli? » Klich obwinia pilotów » KLICH O NACISKACH NA KONTROLERÓW » CO MÓWIŁ EDMUND KLICH » Petelicki and Szeremietiew on Klich » Klich sam wchodził do kokpitu » „Początkowo Klich »rżnął głupa«” » Klich traci grunt pod nogami » Minister Klich traci generałów » Chi in veritá rappresenta Edmund Klich? » E. Klich : “Kłamstwa, bzdury, manipulacje” » Klich czeka na kolejną katastrofę » Polecenie lądowania w Tbilisi wydał Klich » Płk Klich dostał dokumenty dotyczące kontrolerów » Klich dostanie w Rosji egzemplarz raportu MAK » Edmund Klich 18 października leci do Moskwy » Bogdan Klich: CHODZIŁO O SKOMPROMITOWANIE POLSKI » Kogo tak naprawdę reprezentuje Edmund Klich? » Smoleńsk: Za pięć dwunasta – E. Klich ma pytania. » Klich: Jutro przekazanie projektu raportu MAK » Edmund Klich: to może potrwać nawet rok » Klich: Do raportu MAK odniosę się do końca listopada » Le 121 vittime del Ministro Della Difesa di Bogdan Klich » płk Edmund Klich wydał książkę o badaniu katastrof » Szeremietiew: Minister Klich powinien podać się do dymisji » Edmund Klich narzeka na współpracę z Rosjanami ws. śledztwa » Odkryto ze Klich byl na liscie pasazerów samolotu: nie polecial. » Bogdan Klich mataczy w sprawie generała Błasika » Edmund Klich: Likwidacja 36. pułku to słuszna decyzja » “JAK WALNĘŁO, TO SIĘ URWAŁO” – ROZBRAJAJĄCO SZCZERY EDMUND KLICH » KOLEJNY AWANS: BOGDAN KLICH WYSTARTUJE W WYBORACH Z LISTY PO » Edmund Klich przekazał polskiej komisji uwagi do raportu MAK » Klich: była koncepcja, żeby pokazać winę pilotów » Edmund Klich będzie dalej wyjaśniał sprawę katastrofy smoleńskiej » E. Klich: Współpraca z Rosją dobra do czasu ujawnienia rozmów w kabinie » EDMUND KLICH – Co miałem zrobić – wysłać GROM, żeby opanował MAK? » Klich przed komisją obrony: Posłowie rozpatrują wniosek o jego odwołanie » Edmund Klich – Rosjanie ukrywają bardzo ważne dane? “Taśma się zacięła” » Nawet politycy Platformy Obywatelskiej prywatnie przyznają, że Bogdan Klich to nieudolny minister » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Z Wiesławem Johannem, sędzią Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, rozmawia Paulina Jarosińska

Edmund Klich, polski akredytowany przy MAK, rozważa start w wyborach do Senatu jako niezależny kandydat. Może to pewna forma ucieczki, a w obawie przed ewentualną odpowiedzialnością zamierza schować się za immunitetem senatorskim?
- Na początku należy podkreślić, że każdy obywatel, który ma bierne prawo wyborcze, ma również prawo startowania do Sejmu i Senatu, niezależnie od linii światopoglądowej, jaką przyjmuje. Natomiast poważną sprawą jest wiarygodność takiego kandydata. Zasadniczą kwestią jest to, czy zdobędzie zaufanie wyborców. Czy może osiągnąć to ktoś, kto skompromitował się w przestrzeni publicznej albo osoba zupełnie niewiarygodna dla opinii publicznej? Moim zdaniem, nie. Pan Edmund Klich swoimi rozlicznymi wypowiedziami dotyczącymi katastrofy smoleńskiej, jak również samego śledztwa, nie zdobył zaufania potencjalnych wyborców. Według mnie, jest to osoba zupełnie niewiarygodna. Jego opinie, głoszone tezy były niejednokrotnie wewnętrznie sprzeczne albo niejednoznaczne. Natomiast jeśli wyraża taki zamiar, ma prawo do kandydowania. Pytanie: kto na niego zagłosuje. Moim zdaniem, nie ma on szans.
Sam Klich ocenia swoje szanse prawdopodobnie lepiej. Czy nie uważa Pan, że on po prostu pilnie potrzebuje immunitetu?
- Nie jestem w stanie poznać intencji pana Klicha. Być może tak jest – być może jest to ucieczka przed odpowiedzialnością w prawo immunitetu, chociaż jednoznacznie nie postawiłbym takiej tezy. Trudno mi to definitywnie rozstrzygnąć. Najpierw musiałby on zostać wybrany, a takiej gwarancji nie ma. Moim zdaniem, szanse na to, aby znaleźć się w Senacie RP, ma naprawdę niskie.

Powiedział Pan, że Edmund Klich jest dla Pana kandydatem niewiarygodnym.
- Tak, ponieważ pierwszą podstawową sprawą, która ciąży na jego wiarygodności, jest “decyzja”, aby ścieżką prawną dla śledztwa w sprawie katastrofy rządowego samolotu była konwencja chicagowska, czyli konwencja dotycząca lotów cywilnych. Później jeszcze wielokrotnie utwierdzał słuszność tego wyboru, który okazał się porażką z jednej zasadniczej przyczyny – konwencja chicagowska nie ma zastosowania dla lotów państwowych. Polski akredytowany przy MAK powinien to wiedzieć. Kreowanie teorii, jakoby decyzja o wyborze konwencji chicagowskiej była słuszna, to działanie ze strony pana Klicha wbrew elementarnym interesom państwa polskiego.

Klichowi zostaną postawione zarzuty?
- Nie wykluczam tego. Są okoliczności wskazujące na to, że Edmund Klich mógł działać na szkodę interesu naszego państwa. Nie mogę powiedzieć na tę chwilę, ponieważ nie mam takiej wiedzy, że Edmund Klich zamierza ukryć się za immunitetem senackim i w ten sposób uniknąć odpowiedzialności. Jednakowoż oczywiste jest, że jeśli zostanie wybrany na senatora – w co szczerze wątpię – to będzie chronił go immunitet. Takie są reguły konstytucyjne. Myślę, że każdy, kto decyduje się na start w wyborach do Sejmu czy Senatu, ma tego świadomość.

Edmund Klich zapowiada, że jeśli dostanie się do Senatu, to będzie domagał się prawdy o Smoleńsku, ponieważ, jego zdaniem, wokół katastrofy jest za dużo manipulacji i błędnych teorii…
- Wiele osób dzisiaj deklaruje okrągłymi zdaniami, że zależy im na prawdzie o Smoleńsku. Jak się okazuje, tak uważa również Edmund Klich. Jednak jakoś skutków tego nie widać. Gdybym miał dzisiaj wskazać, komu tak naprawdę zależy na tym, aby poznać prawdę o przyczynach katastrofy smoleńskiej, to myślę, że takimi osobami są Jarosław Kaczyński i cały zespół parlamentarny Antoniego Macierewicza, ponieważ ich praca świadczy dobitnie o tym, iż do tej prawdy dążą. Edmund Klich natomiast wielokrotnie pokazał, że jemu na wyjaśnieniu katastrofy zupełnie nie zależy.

Dziękuję za rozmowę.

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20110716&typ=po&id=po15.txt

16 lipca 2011

Oceń artykuł:
(4.50)
głosów: 4

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.



Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winni



Biedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaci



Głupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzy



Młodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzy



Dlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal



- Erich Fried -
free counters