“Newsweek” pisze bzdury…

Publikacja w serwisie: 20 July 2011
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce

“Newsweek” pisze bzdury. Samo naciśnięcie przycisku “zachod” i “glisada” w trakcie procedury odejścia w reżimie automatycznym nie aktywuje “uchodu”. Co więcej, jest niezgodne z instrukcją Tu-154M – mówi w rozmowie z “Naszym Dziennikiem” pilot, do niedawna żołnierz 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego, który w lewym fotelu dowódcy wylatał na tupolewie setki godzin. Warunkiem zadziałania systemu jest aktywacja paneli (przystawek) nawigacyjnych PN-5 i PN-6. Komisja Jerzego Millera badająca katastrofę na Siewiernym powinna m.in. ustalić i podać do publicznej wiadomości informację o kącie położenia maszyny i jej prędkości na wznoszeniu.
Piloci rządowego tupolewa, który rozbił się niedaleko Katynia, doskonale znali procedury włączania i aktywowania przycisku “uchod”. – To standardowe procedury, nam nie wolno robić niczego, co byłoby niezgodne z przepisami – mówi doświadczony pilot Tu-154M. Piloci specpułku nigdy nie byli pilotami doświadczalnymi i nie mieli w zwyczaju eksperymentować. W praktyce implementowali to, co było w programach szkolenia. Major Arkadiusz Protasiuk i podpułkownik Robert Grzywna bardzo dobrze znali model zastosowania przycisku “uchod” i do ostatnich chwil starali się wyprowadzić tupolewa 10 kwietnia 2010 roku ze ścieżki śmierci.
Piloci zaznaczają, że nie można nacisnąć “uchodu”, wcześniej go nie uzbrajając, a serwowanie opinii publicznej po ponad roku nieprawdziwych informacji na ten temat jest niepoważne. – Pierwsze wnioski po raporcie MAK były takie, że Protasiuk wykorzystał system, który nie powinien być wykorzystany na takim lotnisku jak Siewiernyj, bo było ono pozbawione systemu ILS. On jednak go wykorzystał i dlatego doprowadził do katastrofy. Teraz mamy inwersje tej tezy: rzekomo nie włączył tego sytemu i skutkiem była katastrofa. Czyli włączając “uchod”, doprowadził do katastrofy i jeśli tego nie zrobił, też doprowadził do katastrofy. To jakiś absurd – mówi pilot, który wylatał wiele godzin na lewym fotelu dowódcy w tupolewie. Jak zaznacza, przez rok usiłowano implementować tezę, że w sytuacji lotniska niewyposażonego w system ILS po wciśnięciu i aktywowaniu przycisku “uchod” samolot nie ma szans na nabranie wysokości w systemie odejścia automatycznego. Eksperymenty komisji Millera udowodniły, że tak nie jest. Bez systemu ILS można odejść na drugi krąg w automacie. Potwierdził to niedawny eksperyment na lotnisku w Powidzu. Po naciśnięciu przycisku “uchod” piloci bliźniaczej maszyny o numerze burtowym 102 odeszli z powodzeniem na drugi krąg przy wyłączonym systemie ILS i włączonej jednej, dalszej radiolatarni (NDB). – Udowodnione jest, że tupolew odejdzie w automacie bez ILS. Wystarczyło mieć tylko uzbrojonego autopilota, PN-5 i PN-6 i to wszystko, samolot idzie wtedy do góry. Tu-154M o numerze bocznym 101 nabierał wysokości. Świadczy o tym fakt obrócenia się maszyny na plecy, do góry kołami. Żeby tak się stało, musieli być dość mocno “zaciągnięci” do góry – podkreśla nasz rozmówca. W opinii pilota, jeżeli przycisk “uchod” był naciśnięty, to musiał być wcześniej uzbrojony. Samo wciśnięcie “glisady” i “zachodu” nie aktywuje “uchodu”, jak napisał niedawno “Newsweek” i jest – tłumaczy pilot – niezgodne z instrukcją tupolewa. Konieczne jest aktywowanie przystawek PN-5 i PN-6. Zaznacza, że komisja badająca wypadek powinna m.in. podać informację o kącie położenia maszyny i prędkości na wznoszeniu. – To jest polityczna sprawa, nikt nie dąży do jej wyjaśnienia, nieważne, że zginął prezydent – mówi pilot.

Kto zawiesił symulatory
Jednym z “ekspertów”, którzy od ponad roku powielają główne tezy rosyjskiej narracji w sprawie katastrofy, jest, niestety, płk rez. Robert Latkowski, dowódca 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego w latach 1986-1999. W książce “Ostatni lot”, której jest współautorem, mamy prosty przekaz: piloci chcieli lądować za wszelką cenę. Niedługo ukaże się druga część publikacji – jak twierdzą piloci – bardzo szkodzącej nie tylko kwestii rzetelnego wyjaśnienia przyczyn katastrofy, ale i wizerunkowi polskich Sił Powietrznych na świecie. Co ciekawe, “konsultant naukowy” książki – Rosjanin Siergiej Amielin, w prywatnej korespondencji z dziennikarzami przyznaje, że nie jest pewien, czy “uchod” zadziała bez systemu ILS, mimo że we wspomnianej książce stwierdzenie to jest traktowane jako pewnik. Amielin przyznaje, że schemat elektryczny Tu-154M widział jedynie w internecie i nie wie, jakie pomoce nawigacyjne miała polska maszyna. Wątpliwości Amielina nie przeszkodziły jednak w zawarciu w książce fałszywej, jak już wiemy, konstatacji, że “uchod” nie działa bez systemu ILS. – Latkowski co prawda wylatał ileś godzin na tupolewie, ale już od dwunastu lat jest “poza serwisem”. I posiada bardzo szczuplutką wiedzę na temat tupolewa – twierdzą piloci. – Pisząc pierwszą książkę, chodził do pułku i dopytywał chłopaków, co, jak działa w tupolewie, bo sam nie wiedział. Później przenosił to na papier, a wszyscy za głowę się łapali, jak to czytali. Ktoś wreszcie powinien powiedzieć jemu i panu Białoszewskiemu: “Panowie, dajcie sobie spokój” – mówi były pilot specpułku. Jak zaznacza, płk Latkowski pierwszy w TVN24 podnosił temat niewyszkolonych polskich załóg, a przecież to właśnie on, o czym mało kto wie, w latach 1996-1997 zainicjował wstrzymanie lotów na symulatory. – Stwierdził, że nie będzie szkolił pilotów na symulatorach, bo wszyscy odchodzą mu do linii cywilnych. Od tamtego czasu praktycznie symulatory przestały grać rolę w przeszkoleniach. Proszę go zapytać, dlaczego dowódcy na tupolewie, tacy jak: Dębski, Waliszkiewicz, Piątkowski, Matuszczyk, nie byli na symulatorze w Rosji. Dlaczego ich nie wysłał? – pyta pilot. Inną kwestią był stan techniczny tych urządzeń. Urządzenie treningowe musi mieć określony tzw. czas zwłoki, jeśli pilot reaguje sterami, to musi natychmiast to odczuwać, a nie – załóżmy – po kilku sekundach. Jak zaznaczają piloci, trenażer w Moskwie był skonfigurowany zupełnie inaczej niż kokpit polskiego tupolewa. – Jeździliśmy tylko raz w roku na kabiny treningowe, ale nie było szkolenia podstawowego. Cieszyliśmy się, gdy trenażer był zepsuty lub zajęty, bo nie musieliśmy się męczyć z tym urządzeniem. Baliśmy się, że oduczymy się po nim latać – dodaje pilot.

Piotr Czartoryski-Sziler

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20110720&typ=po&id=po03.txt

20 lipca 2011

Oceń artykuł:
(5.00)
głosów: 2

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters