Siódme poty prokuratora Szeląga

Publikacja w serwisie: 27 July 2011
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce

Labirynt sprzeczności w wywodach prokuratorów wojskowych. Rejestratory pracy urządzeń pokładowych Tu-154M 101 nie wykazały niesprawności systemów samolotu, ale w maszynie są urządzenia, których praca nie jest rejestrowana. Jednocześnie brak odnotowania niesprawności nie jest tożsamy ze stwierdzeniem, że samolot był sprawny. Rekordery nie utrwaliły inicjacji całego systemu “odejście”, którego jednym z elementów jest przycisk “uchod” – parametr nieaktywny. Szkopuł w tym, że powodów nieaktywności nie znamy. A biegli z ATM twierdzą, że “uchod” można znaleźć w systemie elektrycznych połączeń. Trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać.

Otwartych pytań, poszerzających spectrum interpretacyjne zdarzenia, jest dużo, zdecydowanie za dużo. Po wczorajszej konferencji prasowej prokuratury wojskowej badającej przyczyny katastrofy rządowego tupolewa na Siewiernym pewne jest tylko jedno: pokładowe rejestratory przestały pracować przed zderzeniem z ziemią, ze względu na zanik zasilania elektrycznego. Powód ustalą biegli.
Wszystkie analizy trzech pokładowych rejestratorów parametrów lotu (ATM-QAR, KBN-1-1 i MARS-BM) wykonano na kopiach. Zapis skrzynki KBN jest częściowo uszkodzony, zniekształcona taśma spowodowała utratę danych. Prokuratura twierdzi, że brakujące sekwencje odtworzono, porównując z ATM. Śledczy “skrócili” czas sprawności samolotu. Do tej pory słyszeliśmy o systemach działających do momentu zderzenia z ziemią, tak prezentowała ten problem na konferencji w Moskwie gen. Tatiana Anodina. Teraz jest to moment “zderzenia z przeszkodą” (prawdopodobnie uderzenie lewym skrzydłem). Przy czym z ust prokuratora Ireneusza Szeląga padło zdumiewające twierdzenie, że nie ma znaczenia, jaka to była przeszkoda. Nie trzeba być fizykiem, by wiedzieć, że inne siły działają na maszynę po zderzeniu np. z drzewem, a inne z masywem ziemnym.
Prokuratura nie była w stanie przesądzić, czy samolot był do końca sprawny. Dociskany pytaniami dziennikarzy prokurator Szeląg musiał przyznać, że byłoby to wyciąganiem zbyt daleko idących wniosków. Usłyszeliśmy też wczoraj, że tzw. czarne skrzynki nie rejestrują samej pojedynczej procedury przyciśnięcia “uchodu”, jedynie inicjację całego systemu odejścia.
Godzinę po zakończeniu konferencji Tomasz Tuchołka, wiceprezes ATM Avionika, producenta rejestratora ATM-QAR, mówił, że z zapisów rejestratora wynika, iż piloci podjęli ręcznie próbę procedury odejścia. Dali “pełny gaz” na silnikach i pociągnęli wolant na siebie. Tuż przed zderzeniem z drzewami silniki pracowały na pełnej mocy. Z zapisów QAR nie wynika wprost, czy przycisk systemu “uchod” został wciśnięty, czy też nie. To, czy załoga go wcisnęła, będzie przedmiotem analizy technicznej. – Taką analizę przygotowała komisja Millera – mówił wczoraj Tuchołka. Problem w tym, że ta konstatacja nie przystaje do zapewnień prokuratora Szeląga, że rekordery pokładowe nie rejestrują wciśnięcia “uchodu”. W jaki sposób zostanie w takim razie sprawdzona prawidłowość sekwencji działań załogi?
Prokuratura nie przedstawiła też spójnego wyjaśnienia, jak brak zapisu aktywnego systemu odejścia ma się do komendy: “Odchodzimy”, wydanej przez dowódcę mjr. Arkadiusza Protasiuka, potwierdzonej przez drugiego pilota ppłk. Roberta Grzywnę, która zapadła na stu metrach. Logiczne, prawda? Przy tak szczątkowym stanie wiedzy, jaki zaserwowała wczoraj opinii publicznej prokuratura wojskowa, zapowiedź prezentacji raportu komisji Jerzego Millera nie może nie budzić pytań o jej zasadność.

Katarzyna Orłowska-Popławska

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20110727&typ=po&id=po02.txt

27 lipca 2011

Oceń artykuł:
(5.00)
głosów: 4

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters