MAK zadowolony z raportu Millera

Publikacja w serwisie: 30 July 2011
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , ,

Zobacz także:

» "List z Polski" » Przyczyny katastrofy smoleńskiej według raportu komisji Millera » Tusk: 29 lipca publikacja raportu komisji Millera » Prezentacja raportu Millera – relacja “minuta po minucie” + WIDEO » MSWiA podało godzinę publikacji raportu komisji Millera » Publikacja raportu Jerzego Millera – całość [3 godz WIDEO] » “Rodziny ofiar katastrofy 10 kwietnia nie poznają wcześniej raportu Millera” » Protokół z załącznikami raportu komisji Jerzego Millera badającej okoliczności katastrofy smoleńskiej » Sprzeczności w raporcie Millera » Syn członka KC Komunistycznej Partii Zachodniej Ukrainy chwali raport Millera » Krętactwa Millera » Fałszerstwa w raporcie Millera » Komisja Millera działała bezprawnie? » BOR niedopełnił obowiązków – dla Millera jest bez winy » MAK przekazał projekt raportu w sprawie katastrofy smoleńskiej » Kanadyjska centrala ICAO: Nie możemy komentować raportu MAK » Tupolew rozleciał się w powietrzu – komisja Millera ukryła dowody » Komisja Millera działała zgodnie z prawem – zapewnia Mirosław Grochowski » Laury dla MAK za “obiektywizm, szczegółowość i wysoki poziom raportu, który w pełni odpowiada międzynarodowym standardom” » Prof. Andrzej Nowak: Tylko całkowite odrzucenie tego raportu, bez żadnej z nim polemiki, jest jedynym sensownym i właściwym działaniem » Nie uznajemy raportu MAK » Komentarz Ewy Błasik do raportu MAK » Co będzie w raporcie Millera » Do wyborów nie będzie raportu z katastrofy » Treść raportu MAK – dokumenty do pobrania » Polska przekazała uwagi do raportu MAK » Komentarz do raportu MAK – Kozi Dryngiel » Artystyczne wizje komisji Millera » Antoni Macierewicz o komisji Millera » Czego nie znalazłem w raporcie Millera » Klich: Do raportu MAK odniosę się do końca listopada » Tusk w Brukseli – „Projekt raportu MAK nie do przyjęcia” » Klich: Jutro przekazanie projektu raportu MAK » W przyszłym tygodniu szkic opinii do raportu MAK » Zmiana raportu MAK celem strategicznym dla Polski » Rząd się nie odwoła od raportu MAK – NIE MA PODSTAW PRAWNYCH » Klich dostanie w Rosji egzemplarz raportu MAK » Moskwa przypilnuje polskiej opinii do raportu MAK? » Polskie uwagi do raportu MAK przetłumaczone na angielski » Niezależna.pl ujawnia matactwa ws. daty raportu » Tu-154M gotowy do przekazania komisji Millera » Dowództwo Sił Powietrznych kontra komisja Millera » Raport Millera to była świadoma manipulacja » Komisja Millera redaguje raport ws. katastrofy » Akcja ratunkowa 10 kwietnia w Smoleńsku według raportu MAK » Tusk: Miller zwróci się do Rosjan ws. polskiego raportu » Tusk: “Nie zaproponuję żadnych zmian do raportu ws. Smoleńska” » Tusk: “Liczę, że raport Millera uda się zaprezentować w czerwcu” » Antonii Macierewicz o raporcie Millera: fałszerstwa i kłamstwa » Jutro poznamy odpowiedź MAK-u na raport komisji Millera » Raport Millera dopiero po 17 lipca, są problemy z tłumaczeniem » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

Na publikację polskiego raportu na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej natychmiast zareagował Międzypaństwowy Komitet Lotniczy (MAK). Zastępca gen. Tatiany Anodiny i przewodniczący Komisji Technicznej MAK Aleksiej Morozow wydał oświadczenie, w którym stwierdza, że zasadniczo zgadza się z wnioskami komisji ministra Millera, ale “niezrozumiałe” są dla niego tezy o braku zamiaru lądowania przez załogę.

Zdaniem Morozowa, polski raport w większości pokrywa się z końcowym raportem jego komisji, a przede wszystkim nie zaprzecza jego głównej tezie, że “przyczyną zdarzenia [katastrofy] było zniżenie nadmiernej prędkości pionowej, w warunkach meteorologicznych niepozwalających na wizualny kontakt z ziemią”. Morozow ujawnił, że pierwsze rekomendacje dla 36. Specjalnego Pułku Lotnictwa Transportowego zostały przekazane stronie polskiej jeszcze w maju 2010 roku i są one podobne do zaleceń polskiej komisji. Natomiast na temat stwierdzonych w raporcie nieprawidłowości na lotnisku Smoleńsk Siewiernyj (dotyczących zarówno infrastruktury, jak i pracy grupy kierującej lotami) oświadczył, że wszystkie one zostały opisane w rosyjskim dokumencie, z tym że nie miały wpływu na zaistnienie katastrofy. Morozow enigmatycznie powołuje się tu na “ekspertów międzynarodowych”. O takich nie ma jednak mowy w samym raporcie MAK. Trudno też przyznać rację stwierdzeniu o ujawnieniu wszystkich nieprawidłowości w rosyjskim raporcie. Przeciwnie, raport MAK jest w tym zakresie wyjątkowo zwięzły i ogólnikowy.
Natomiast część polskich ustaleń zastępca szefowej MAK wyraźnie kwestionuje. “Niektóre wywody są dla nas na razie niezrozumiałe – w tym pewność, że dowódca statku powietrznego nie miał zamiaru wylądować albo że obecność w kabinie załogi osób postronnych, a szczególnie dowódcy Sił Powietrznych Rzeczpospolitej Polskiej, nie miała wpływu na decyzje dowódcy statku powietrznego i stan psychiczny członków załogi” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej MAK.

Morozow zapowiedział opublikowanie w najbliższym czasie “bardziej szczegółowych komentarzy technicznych po zapoznaniu się z całością materiałów polskiej komisji”.

Piotr Falkowski

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20110730&typ=hm&id=hm18.txt

30 lipca 2011

Oceń artykuł:

tagi: , ,

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters