“Raport MAK-u nie jest dla nas wiążący, nie musimy się od niego odwoływać”

Publikacja w serwisie: 03 August 2011
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce

Zobacz także:

» "List z Polski" » Ukraińscy eksperci uważają, że raport MAK jest tendencyjny » Warto rozmawiać – 04.01.2011 – dlaczego raport MAK jest nie do przyjęcia » MILLER: “Ja z reguły nie komentuję wiadomości, które są wyssane z palca; z niesmakiem przeczytałem, że ktoś będzie przetrzymywał raport na okres powyborczy, i to jest cały mój komentarz” » Musimy się odwdzięczyć » “Musimy się na nowo policzyć” – Anna Walentynowicz, 29.03.2008 » Musimy poznać prawdę, dlaczego doszło do katastrofy. » “Nieważne, jak byliśmy miłowali pokój, musimy być przygotowani do obrony naszego kraju” » Rafał Rogalski: Jest nagranie rozmowy Błasik-Protasiuk, to nie jest nacisk na załogę » Philip Crowley – “Przykro jest to mówić, ale w tej chwili jest to sprawa między Rosją a Polską” » Dziurawy raport MAK » Raport co kwartał » Raport MAK nie wiąże Polski » RAPORT ROSYJSKICH PSYCHIATRÓW » Politycy komentują raport MAK » Ostateczny raport MAK już w środę » Protokół opóźni raport? » Raport dr. inż. Grzegorza Szuladzińskiego » Raport MAK za zamkniętymi drzwiami » A co dziś wstrzymuje raport? » Raport MAK: bezpośrednie przyczyny katastrofy » Raport Zespołu Ekspertów Niezależnych (ZEN) » Bronisław Wildstein, Lekceważący raport MAK » Alicja Zając – Raport MAK nas rozczarował » Katastrofa Tu-154M – raport wstępny » Oskarżać pilotów i nie pytać o raport » Piloci wściekli na rosyjski raport » Raport MAK nie mówi nic o kontrolerach lotu » Komisja Millera redaguje raport ws. katastrofy » Raport Millera to była świadoma manipulacja » RAPORT MACIEREWICZA o działaniach żołnierzy i pracowników WSI … » JAROSŁAW KACZYŃSKI: RAPORT MAK TO KPINA Z POLSKI » USA: polska odpowiedź na raport MAK-u przeszła bez echa » Raport MAK nie spełnia wymogów konwencji chicagowskiej » “Kommiersant”: Polski raport surowszy niż rosyjski » Polski raport inny, czyli jaki? » Raport MAK powstał wbrew międzynarodowym przepisom » Inżynier Wróbel miał pomóc analizować raport MAK » “TUSK ODPOWIADA ZA RAPORT MAK” – pikieta pod Kancelarią Premiera » Raport Millera dopiero po 17 lipca, są problemy z tłumaczeniem » Tusk: “Liczę, że raport Millera uda się zaprezentować w czerwcu” » Raport Jerzego Millera zawiera sprzeczne dane » MSZ: Nie komentujemy “białej księgi”; będzie rzetelny raport » Jutro poznamy odpowiedź MAK-u na raport komisji Millera » Dopiero za dwa miesiące poznamy raport MAK w sprawie katastrofy » Raport MAK nie wskazuje ani jednej prawdziwej przyczyny katastrofy smoleńskiej » Miller: Raport ws. katastrofy smoleńskiej pierwszy otrzyma premier » Morozow: “Proszę czytać raport MAK. Tam są odpowiedzi na wszystkie pytania” » Tusk: Jeżeli raport będzie gotowy, zostanie opublikowany » Wstępny raport przed 10 października. Bez zapisów rozmów z wieży? » Na początku przyszłego tygodnia raport MAK w sprawie katastrofy 10 kwietnia » Ewidentne zacieranie śladów » emerytowany oficer CIA: TO NIE BYŁ WYPADEK

“Rosyjski raport jest przygotowany niezgodnie z 13. aneksem konwencji chicagowskiej. Nie uznajemy go, nie jest dla nas wiążący, więc nie powinniśmy się w ogóle zajmować kwestią odwołania od niego” – twierdzi profesor Marek Żylicz. Wczoraj MAK zaprezentował odpowiedź na raport komisji Jerzego Millera w sprawie katastrofy smoleńskiej.

Żylicz tłumaczy, że dokumentu nie należy uznawać, ponieważ nie dostaliśmy od Rosjan wszystkich dokumentów. W dodatku nie skonsultowali się z nami przed ogłoszeniem własnej wersji. Reszta według profesora jest prosta: My go po prostu nie uznajemy. Ponieważ go nie uznajemy, on jest tylko dokumentem wewnętrznym rosyjskim. A od takiego nie ma potrzeby odwołania.

Inny prawnik Piotr Schramm apeluje jednak o ostrożność w używaniu argumentu o nieważności i nieuznawaniu. Sami zgodziliśmy się na załącznik 13. i za późno zorientowaliśmy się, że nie mamy ścieżki odwoławczej. Rosjanie wprowadzili nas w bardzo dużą niezręczność. Z drugiej strony ewentualne podmioty czy osoby, które mogłyby tę niezręczność kwestionować, dopiero wprowadziłyby się w jeszcze większą niezręczność, kwestionując tę pierwszą – wyjaśnia Schramm.

Obaj prawnicy są jednak zgodni co do jednego: ewentualnych możliwości odwoławczych jest bardzo mało. Piotr Schramm ostrożnie mówi o zamówieniu ekspertyzy w organizacji międzynarodowej, która porównałaby raporty, a Marek Żylicz o złożeniu skargi w ICAO na rosyjską interpretację. Aby jednak do tego doszło, Rosjanie musieliby przekazać tam swój raport, a na razie nie zamierzają tego robić.

http://www.rmf24.pl/raport-lech-kaczynski-nie-zyje-2/fakty/news-raport-mak-u-nie-jest-dla-nas-wiazacy-nie-musimy-sie-od,nId,352841

Agnieszka Burzyńska

RMF FM
3 sierpnia 2011
Oceń artykuł:

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters