Jak Majewski rozkłada lotnictwo

Publikacja w serwisie: 13 August 2011
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: ,

Nastroje w Siłach Powietrznych jeszcze nigdy nie były tak złe. Wysocy rangą oficerowie kwestionują kompetencje obecnego dowódcy

Cztery miesiące przed katastrofą smoleńską generał Lech Majewski, jako asystent szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, bez porozumienia z ówczesnym dowódcą Sił Powietrznych drastycznie obciął budżet na lotnictwo wojskowe.

Majewski próbował dokonać zmian w planie modernizacji technicznej na lata 2010-2012, zmniejszając limity finansowe na Siły Powietrzne o gigantyczną sumę – ponad 66 milionów złotych.

Meldunek gen. Andrzeja Błasika dotyczący samowolnych cięć w budżecie Sił Powietrznych

O tyle zostałyby uszczuplone nakłady na eksploatację samolotów. Plan cięć, przygotowany na posiedzenie szefostwa MON, miał zadowolić Bogdana Klicha, który popisywał się przed premierem i posłami Platformy licytacją w dół potrzeb finansowych wojska. Budżetu Sił Powietrznych bronił gen. Andrzej Błasik, interweniując stanowczo u szefa Sztabu Generalnego WP gen. Franciszka Gągora. Obaj zginęli na Siewiernym.

“W związku z podjętą próbą dokonania korekty w planie modernizacji technicznej, w zakresie zmniejszenia ustalonego z właściwymi zarządami Sztabu Generalnego WP limitu środków finansowych na lata 2010-2012, bez porozumienia z Dowództwem Sił Powietrznych, uprzejmie proszę Pana Generała o przedstawienie w trybie pilnym (…) sposobu kalkulacji i metodyki obliczeń, według której kwestionował Pan ustalenia DSP, podejmując próbę zmniejszenia planowanego limitu środków finansowych” – pisał w grudniu 2009 r. do gen. Lecha Majewskiego ówczesny dowódca Sił Powietrznych gen. Andrzej Błasik. Korekta Majewskiego zakładała poważne cięcie budżetu na lotnictwo: w 2010 r. z 50 mln 540 tys. zł do 32 mln 540 tys. złotych; w 2011 r. z 77 mln 608 tys. zł do 60 mln złotych. Najbardziej dramatycznie miały zostać uszczuplone nakłady na 2012 rok, z 97 do 67 mln złotych. “W przypadku braku reakcji na powyższe pismo poinformuję o podejmowanych przez Pana Generała działaniach Szefa Sztabu Generalnego WP” – przestrzegał Błasik. Majewski na list nie zareagował, w związku z czym kilka dni później o całej sprawie dowódca Sił Powietrznych poinformował Gągora. “Melduję, że Asystent Pana Generała ds. Sił Powietrznych dokonał samodzielnie, bez uzgodnienia z DSP, zmiany w wysokości środków finansowych przewidzianych na eksploatację statków powietrznych” – czytamy w meldunku Błasika skierowanym do gen. Franciszka Gągora. Działanie Majewskiego określił mianem “nadużywania kompetencji”, co stwarzało sytuację, w której dowodzący Siłami Powietrznymi jako osoba odpowiedzialna za utrzymanie w gotowości bojowej wojsk jest pozbawiony wpływu na jej kształtowanie.
Kolejne pismo gen. Błasika do gen. Gągora z 25 stycznia 2010 r. nie pozostawia w tej kwestii żadnych wątpliwości. Błasik stwierdza w nim wyraźnie, że odnosi wrażenie, iż “wiele problemów wnoszonych przez Asystenta Pana Generała ma charakter działań pozornych, angażujących ludzi, nie tylko z Sił Powietrznych, nie przynoszących jednak żadnych rozwiązań”. Jako przykład podaje wstrzymanie przez gen. Majewskiego planu kontroli przestrzeni powietrznej. “Mimo upływu ponad dwóch miesięcy od wstrzymania prac nad tym planem nie jest mi znany nawet przybliżony termin jego zakończenia, nie wynika to także z zakresu prowadzonych prac. Zaznaczam, że powyższy “Plan…” jest niezbędny do podjęcia działań nad militaryzacją Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej” – pisał do gen. Gągora dowódca Sił Powietrznych. “Nasz Dziennik” zwrócił się z pytaniem do obecnego Dowództwa Sił Powietrznych o powody prób zaniżania budżetu Sił Powietrznych na lata 2010-2012 przez gen. Majewskiego, bez wiedzy i wbrew woli gen. Andrzeja Błasika. Rzecznik DSP ppłk Robert Kupracz odesłał nas do Sztabu Generalnego. Na odpowiedź czekamy.

Piotr Czartoryski-Sziler

http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20110813&typ=po&id=po01.txt

13 sierpnia 2011

Oceń artykuł:
(5.00)
głosów: 1
tagi: ,

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters