Wiedzieli o wrogiej grze Rosjan

Publikacja w serwisie: 26 July 2012
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , , , , ,

Premier Donald Tusk i marszałek Sejmu Bronisław Komorowski już w 2009 r. byli informowani o tym, że Rosjanie będą prowokowali wewnętrzne konflikty w Polsce – ustaliła „Gazeta Polska Codziennie”. Raporty w tej sprawie, które trafiły do najważniejszych osób w państwie, opracowała ABW, własne analizy przygotowało też BBN.

Szczegółowe analizy na temat wrogich rosyjskich działań, m.in. dezintegracyjnych, w Polsce były przygotowywane zarówno przez ABW, jak i BBN. Znalazły się w nich m.in. informacje o zatrzymaniu szpiega GRU działającego na terenie Polski oraz o szpiegowskiej działalności na rzecz Rosji byłego funkcjonariusza Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

– Nasilenie wrogich działań rosyjskich zaobserwowaliśmy od końca 2005 r., a ich gwałtowny wzrost nastąpił w 2008 r., po wizycie prezydenta Kaczyńskiego w Gruzji. Zresztą już wcześniej w oficjalnych wypowiedziach przedstawiciele rosyjskich władz nie kryli wrogiego nastawienia do Polski – mówi nam analityk, który opracowywał jeden z raportów dotyczących nielegalnej działalności rosyjskiej w naszym kraju.

W 2006 r. przyjaciel Władimira Putina, gen. KGB Nikołaj Patruszew, sekretarz Rady Bezpieczeństwa, publicznie atakował nasz kraj, twierdząc, że „polskie służby specjalne prowadzą aktywną działalność wśród Rosjan, zwłaszcza w obwodzie kaliningradzkim”. Kolejne ataki na polskiego prezydenta pojawiły się w 2008 r., po wizycie Lecha Kaczyńskiego w Gruzji, kiedy to z jego inspiracji w Tbilisi zjawili się najważniejsi przywódcy europejskich państw, co zapobiegło rosyjskiej agresji.

– Od sierpnia 2008 r. Rosjanie zintensyfikowali swoje wrogie działania, ingerując w wewnętrzną politykę Polski. Wymownym przykładem jest zachowanie pana ambasadora Grinina w sprawie informacji o udziale prezydenta Kaczyńskiego w obchodach w Katyniu 70. rocznicy sowieckiego ludobójstwa na polskich jeńcach wojennych – mówił na początku 2010 r. minister Aleksander Szczygło, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Chodziło o list, który Kancelaria Prezydenta wysłała do ambasady rosyjskiej w Polsce. Ambasador Grinin oświadczył, że takiego listu nie było, i dopiero po ostrej reakcji ze strony BBN i Kancelarii Prezydenta wycofał się z tego kłamstwa.

O możliwości rozgrywania przez Rosjan wizyt prezydenta i premiera w Katyniu pisał wcześniej prezydencki minister Mariusz Handzlik.

Pismo w tej sprawie z 11 grudnia 2009 r. trafiło m.in. do Jacka Cichockiego, który w kancelarii odpowiadał za służby specjalne. Zapytaliśmy ministra Cichockiego, obecnie szefa MSW, jakie podjął działania w związku z pismem ministra Handzlika, ale nie otrzymaliśmy żadnej odpowiedzi.

– Minister Cichocki powinien o całej sytuacji poinformować służby specjalne i zobligować je do podjęcia konkretnych działań – mówi nam Antoni Macierewicz, szef parlamentarnego zespołu ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej.

Zapytaliśmy Służbę Kontrwywiadu Wojskowego oraz ABW, czy minister Cichocki poinformował te służby o wnioskach ministra Handzlika oraz czy polecił podjąć konkretne działania, jednak żadna ze służb nam nie odpowiedziała.

26 lipca 2012

Oceń artykuł:

tagi: , , , , , ,

Komentarze są zablokowane.

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters