Historia lubi się powtarzać

Publikacja w serwisie: 07 June 2010
Klikaj przycisk +1, aby osoby z listy kontaktów widzieli Twoje rekomendacje w wyszukiwarce
tagi: , , , , , , , ,

Postępowanie władz Rosji w sprawie katastrofy smoleńskiej coraz bardziej przypomina postępowanie sowietów ukrywających katyńska zbrodnię.

Różnica polega jedynie na stanowisku strony polskiej.  Mimo, iż nasz kraj nie istniał na mapie świata i był okupowany przez Niemcy i ZSRR, polski rząd na uchodźctwie nie przyjął bezkrytycznie rosyjskiej wersji wydarzeń i zwrócił się do Międzynarodowego Czerwonego Krzyża o zbadanie sprawy. Nie trzeba był długo czekać. W nocy z 25 na 26 kwietnia 1943 roku ambasador Tadeusz Romer otrzymał notę o zerwaniu stosunków dyplomatycznych.

Wówczas to brytyjskie Foreign Office powiadomiło w niejawnej depeszy Departament Stanu USA, że:

rząd sowiecki zerwał z Polakami [...] by ukryć własną winę”.

Politykom stojącym na czele londyńskiego rządu mimo skomplikowanej sytuacji międzynarodowej i tragicznego położenia kraju będącego pod okupacją, nie przyszło nawet do głowy by dla podtrzymania stosunków z sowietami przehandlować honor i pamięć po wymordowanych patriotach. Doskonale rozumiano, że byłby to współudział w bezprecedensowym kłamstwie.

Dzisiaj sytuacja staje się coraz bardziej podobna do tej sprzed niemal 70 lat z tym, że walkę o ocalenie polskiego honoru, czci zmarłych pasażerów i dobrego imienia polskiego wojska z racji kapitulacji polskiego rządu przejęli zwykli obywatele.

Kolejne wersie serwowane nam z Kremla o winie załogi, rzekomych naciskach na nią i prześmiewcze wypowiedzi na temat poziomu wyszkolenia polskich pilotów oraz mimo zmasowanej akcji rodzimych moskiewskich rezonatorów nie są kupowane bezkrytycznie przez polskie społeczeństwo.

Wyraźnie widać coraz większe rozdrażnienie Rosji. Udało się jakoś wyciszyć skandaliczne pozostawienie przez stronę rosyjską miejsca katastrofy bez żadnego zabezpieczenia, z pozostałościami fragmentów samolotu, rzeczy osobistych, a nawet szczątków ofiar.

Dziś po skandalu ze skradzionymi kartami kredytowymi poległych, Rosja zaostrza retorykę, mówiąc, że historia ta może wywołać międzynarodowy skandal. Poruszający się jak słoń w składzie porcelany rzecznik rządu Graś tłumaczy się gęsto i mówi o „błędzie w komunikacji”, choć wszyscy pamiętają jego wczorajszą niepozostawiającą wątpliwości wypowiedź.

Wyraźnie widać, że Moskwa naprędce montuje kolejną wersję przyczyn katastrofy i coraz bardziej irytuje ją upór niedowiarków znad Wisły.

Coraz bardziej staje się prawdopodobne, że jeżeli propaganda pro -moskiewska nie osiągnie zamierzonego celu to trzeba będzie tak jak 1943 roku, może tym razem nie zerwać, ale zamrozić na jakiś czas stosunki polsko-rosyjskie by ukryć prawdę.

Wszystko coraz bardziej zaczyna się rozłazić i puszczają kolejne szwy zrobione z grubych nici.

Polacy znowu okazali się kompletnie nieprzewidywalni.

kokos

salon24.pl

Oceń artykuł:
(4.36)
głosów: 11
tagi: , , , , , , , ,

Komentarze: »

Jeśli uważasz że któryś komentarz nie powinien się tutaj znaleźć zgłoś to na adres:

admin@smolensk-2010.pl
 • Inka :

  Witam! Jestem na tej stronce już jakiś czas i przeraża mnie to w jaki sposób mataczą w sprawie Smoleńskiej katastrofy. Jeśli jest tyle kłamstw w tym wszystkim to kto potrafiłby się przeciwstawić, abyśmy się dowiedzieli prawdy? Czy jest osoba, która nie patrząc na stronę rosyjską jak na przyjaciół potrafiłaby dociekać jak było naprawdę? Pozdrawiam wszystkich,którzy nie dają się oszukiwać mediom!

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • anna :

  Warto w szczególności zwrócić uwagę na dość aktywną rolę Donalda Tuska. Nie przyglądaliśmy się mu wtedy specjalnie, mieliśmy go za błyskotliwego, przystojnego, luzackiego młokosa z drugiej ligi sejmowej. I zauważmy jego znamienną wypowiedź “Panowie, policzmy głosy”. Był to w istocie zamach stanu dokonany przez ludzi, którzy panicznie przestraszyli się ujawnienia teczek. Za plecami Tuska siedzi Stefan Niesiołowski. Jego zadumana twarz świadczy, że w gruncie rzeczy miał świadomość, że uczestniczy w czymś niegodnym, w puczu mającym znamiona demokratycznej procedury. Ale nie zabrał głosu, nie wypowiedział się, stał z boku. Teraz ci ludzie chcą wziąć pełnię władzy w naszym kraju. Dla higieny demokratycznej nie możemy na to pozwolić.
  Koniecznie trzeba obejrzeć ten film właśnie teraz, przed wyborami, bo nasza pamięć jest zawodna.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • mik :

  Warto moze opublikowac:

  Graś przeprasza rosyjskie ZOMO
  Po rosyjsku.

  W Polsce po rosyjsku do swoich rosyjskich mocodawców starali się nie mówić nawet polscy komuniści.
  Ale, widać mamy postęp.

  Graś – rzecznik rządu Tuska – przeprosił funkcjonariuszy OMONu.
  Specjalnej jednostki rosyjskiego MSW (Otryad Militsii Osobogo Naznacheniya), wywodzącej się jeszcze z ZSRR,
  a wsławionej między innymi:
  - Zbrodniami na terenie Czeczenii w trakcie obu wojen.
  - Rozpędzaniem przy użyciu saperek i noży demonstracji niepodległościowych w 1989 r. w Tbilisi (40 zabitych).
  - Atakiem na wieżę telewizyjną w Wilnie w 1991 r. po proklamowaniu przez Litwę niepodległości (14 zabitych).
  - Atakiem w 1991 r. na łotewskie ministerstwo spraw wewnętrznych, także po ogłoszeniu przez ten kraj niepodległości (6 zabitych).
  - Rozpędzaniem wszelkich antyrządowych demonstracji w Rosji od 1989 r.

  Biorąc to wszystko pod uwagę, rzecznik Graś powinien już wtedy, gdy mówił o udziale omonowców w kradzieży kart kredytowych Andrzeja Przewoźnika, podziękować im za to, że wedle publicznie dostępnej wiedzy, ofiary katastrofy pod Smoleńskiem jedynie okradli.

  Nie warto chyba pytać, czy w innej sytuacji ktoś inny zaryzkowałby przepraszanie esesmanów za to, że tej drugiej stodoły jednak nie podpalili.

  No i czy ktoś, kto kiedyś powiedział, że Graśanci stoją tam, gdzie stoi ZOMO mógł liczyć na tak wyraźną, internacjonalistyczną deklarację zainteresowanych?
  .
  karlin • salon24.pl

  Pozdrawiam, Mik

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • Agnieszka :

  Witam, jestem jak najbardziej za opublikowaniem petycji o niezaleznych obserwatorow. Sama taka petycja to juz duzo. Moze nie stanowi zadnej “podstawy prawnej”, ale zostawia slad na dlugi czas o ludzkich odczuciach co do tego klimatu, ktory w kraju powstal..

  Zobaczymy, co bedzie ze sprawa NBP… Komorra czuje tykajacy zegar… Niestety, to tylko nedzny pionek w grze o bardzo duza stawke…

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • freedom :

  Co do Grasia i jego wypowiedzi po rosyjsku – można było jednak odnieść wrażenie, że sobie zakpił z rosyjskich władz – “dziękując za robotę”…

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • irYss :

  Tylko niech nikt nie mówi, że to nie są … no właśnie jak ich nazwać? Zachęcam do lektury wywiadu z oświeconym redaktorkiem. Tylko dla tych którzy pamiętają co niejaki Wiśniewski mówił 10.04.2010 r. http://media.wp.pl/kat,1022941,wid,12352507,wiadomosc.html

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • emi3city :

  witam!

  to moj pierwszy post tutaj, jednak pewnie jedyny (moj), ktorego nikt nie usunie. interesuje mnie 1 kwestia. kiedys przeczytalam na jakims forum wpis, ze zarowno start samolotu jak i ladowanie bylo relacjonowane na zywo przez ktoras ze stacji tv, potem miala byc relacja z uroczystosci. i ze widac bylo jak samolot sie przechyla i znika. czy ktos to widzial i czy to prawda? niestety na innych forach odpowiedzi nie dostalam, bo jestem pisiorem nienawidzacym ruskich i weszacym spisek (z czego jestem dumna).
  ps. wydaje mi sie to malo prawdopodobne ale moze….

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • czesio :

  emi3city . Pewnie i na tym forum nie dostaniesz odpowiedzi bo jeśli było takie nagranie to już znikło zapewne. Jak wiele innych dowodów po których ślad zaginął. Ale większość piszących tu ludzi podziela Twoje zdanie o spisku więc dobrze trafiłaś. Witam w klubie niedowiarków w największy “zbieg okoliczności” jaki widziałem w swoim życiu. Przepraszam za porównanie.

  Thumb up 0 Thumb down 0

 • anna :

  @ emi3city
  Podobno, a przeczytałam o tym na tym forum, Polsat News dawał 10 kwietnia taką bezpośrednią relację. Pisał o tym jeden z kolegów, poniżej załączam link do jego wypowiedzi :
  http://smolensk-2010.pl/2010-06-02-linia-enargetyczna-na-wysokosci-400-metrow.html?cid=2921

  Thumb up 0 Thumb down 0

Po przekroczeniu granicy rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim zmierzającym 10 kwietnia do Smoleńska na miejsce katastrofy miał zwolnić, a następnie krążyć po mieście. W tym czasie premier Donald Tusk rozmawiał z Władimirem Putinem. Według ustaleń Polskiego Radia, trasę z Witebska do granicy białorusko-rosyjskiej konwój z Jarosławem Kaczyńskim, który zmierzał do Smoleńska, by zidentyfikować ciało prezydenta RP, pokonał bardzo szybko. Tuż po przekroczeniu granicy rosyjskiej zwolnił. Pokonanie około stu kilometrów z Witebska na miejsce tragedii zajęło blisko trzy godziny. – Bardzo sprawnie dojechaliśmy do białorusko-rosyjskiej granicy. Tam 40 minut sprawdzano nam dokumenty, mimo że mieliśmy paszporty dyplomatyczne. W drodze do Smoleńska eskortowała nas już rosyjska milicja. Jechaliśmy bardzo wolno, około 25-30 km/h - relacjonował jeden z członków delegacji Adam Bielan. Delegacja pytała konwojujących milicjantów o powody tak wolnej jazdy. W odpowiedzi mieli usłyszeć, że takie mają rozkazy. Jeszcze przed Smoleńskiem pojazd z prezesem PiS został wyprzedzony przez kolumnę z premierem Tuskiem, który na Białorusi wylądował kilkadziesiąt minut po Kaczyńskim. Potem autokar z Jarosławem Kaczyńskim jeszcze krążył po mieście. W tym czasie premierzy Polski i Rosji odbyli spotkanie. Informacje te miał zweryfikować Piotr Paszkowski, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych.

Co się dzieje

Stało się
i dzieje w dalszym ciągu
i będzie dziać nadal
jeśli nic się nie stanie co to wstrzyma.Niewinni nie wiedzą o niczym
bo są zbyt niewinni
Winni nie wiedzą o niczym
Bo są zbyt winniBiedni nie pojmują tego
bo są zbyt biedni
Bogaci tego nie pojmują
bo są zbyt bogaciGłupcy wzruszają ramionami
bo są zbyt głupi
Mądrzy wzruszają ramionami
bo są zbyt mądrzyMłodych to nie obchodzi
bo są za młodzi
Starych to teź nie obchodzi
bo są zbyt starzyDlatego nic się przeciw temu nie dzieje
i dlatego to się stało
i dlatego to się dzieje
i dziać będzie nadal- Erich Fried -
free counters